путін двічі в дурнях: як на старих мапах позначали Україну, і чому там не було росії – "Машина часу"

Машина часу 5 канал
Свій опис України Боплан видав у Франції у 1660 – до нової країни у Європі був шалений інтерес

23 травня 2023, Москва, Кремль. Так званий голова конституційного суду ерефії Зорькін ділиться зі своїм шефом путіним сенсаційним відкриттям. Мовляв, у архівах віднайшов рідкісну французьку карту 17 століття.

Карта, яку показав Путіну його посіпака – частина атласу Східної Європи. Його у 1674 році створив картограф Гійом Сансон. Її назва: "Європа поділена відповідно до масштабів її головних держав, поділених на головні провінції".
Україна на цій карті є.

Центральна Україна (Правобережна та Лівобережна) позначена як Україна земля Козаків, Західна Україна – Чорна Русь (Russie Noire).

Але що найбільш цікаво, Зорькін обманув двічі. Бо на цій карті Україна є, а росії – немає.

Пива треба було менше пити і вчитися – росії у 17 столітті не існувало. Країну 404 на карті 17 століття позначено як володіння московського царя. А територія, де згодом буде розташований Петербург, позначена як Інгрія та належить Швеції.

Сьогодні ми вирішили дослідити старі карти і з’ясувати, як там позначали Україну і чому росію навіть у 18 столітті підписували тартарією.

Карти, нехай і примітивні, люди почали робити давно. Найдавніша, знайдена на території України, нараховує 14 тисяч років. Вона була зроблена на бивні мамонта. Удосконалилися мапи за часів грецької цивілізації та римської імперії. Але сучасного вигляду досягли в епоху середньовіччя.

Ось так звана карта Роджера, бо зроблена вона на замовлення сицилійського короля Роджера Другого арабським картографом Аль–Ідрісі у середині 12 століття. Є тут і нинішня Україна. На карті написи – "Ard al Rusia" – земля Русі (територія Правобережної та Лівобережної України) і "muttasil ard al Rusia" – з'єднана земля Русі, "minal Rusia al tuani" – від Русі залежна. Від Русі залежні саме північно–східні землі – територія нинішньої росії.

Рашка у ту пору на картах таки існувала – так називалася нинішня Сербія. Москви – не було. Трохи згодом Русь і Україну на картах позначили у 13 столітті – далекі ісландці.

Тоді ж у 13 столітті велика держава Русь зі столицею у Києві припиняє своє існування – після походу військ хана Батия. Майбутня росія стає частиною Золотої Орди. Проте термін Русь на середньовічних картах залишається. Щодо двох різних країн.

"Північні європейці пишуть там де новгородщина, а центральні – там, де прикарпаття. тобто та територія, яка у 13 столітті отримала назву королівство Русь", – каже історик Кирило Галушка.

Ось зразок такої карти – авторства Авраама Крескеса. Це 14 століття – час занепаду королівства Русь.

Але де ж тут Україна? запитає якийсь путін. Що ж – пояснюємо – Україна на географічних картах виникає у 17 столітті. З козаками і державою.

Вперше це сталося на так званій карті Радзивіла 1613–го року, де значна частина України–Русі називається "Волинь тогобічна, що тепер зветься Україною".

А француз Гійом Левассер де Боплан свої мапи уже називав просто "Карта географічна українська" і "Генеральна карта України".

Боплан був військовим інженером і у 20–х роках 17 століття працював на замовлення польського короля над зведенням фортець неподалік від Запорізької Січі. Спочатку він малював карти так званого Дикого поля – власне козацьких територій, а згодом збільшив масштаб до всієї України.

Тут ми бачимо еволюцію того, що спочатку Україна пов’язується з тими територіями, якими володіють козаки, але водночас люди знали, що один народ проживає від Карпат до кордону з Московією. Карти Боплана дуже схожі на ті, які висять в школах.

Боплан був не лише талановитим інженером та картографом, а й мав письменницький хист. Він залишив по собі кілька Описів – свого роду репортажів та подорожніх нотаток, один з яких називається опис України.

Україну Боплан покинув у 1647 році – саме напередодні визвольної війни Хмельницького і створення Української держави під назвою Гетьманщина.

Свій опис України Боплан видав у Франції у 1660 – до нової країни у Європі був шалений інтерес. Тож не дивно, що на неї звернули увагу і картографи.

Ще одна карта 17 століття, де Поділля йменується Україною. Видано у Амстердамі.

Власне на цей час припадає видання атласу Гійома Сансона. Та сама карта Путіна.

Це 1720 рік, карта видана у Нюрнберзі. Її автор – німець Йоганн Баптист Гоманн. Україна тут називається Україною. А ще – Руссю. А от росія – Московія, або ж Тартарія. На схід від Москви – мордва.

Або ось ще одна карта, де росія – тартарія. І ще одна карта 18 століття, де Україна – Україна, а росії нема, лише Московія. Автор – Матеус Зойтер, теж німець.

Ближче до 19 століття мрії Путіна починають ставати реальністю – на європейських картах Україна зменшується у розмірах.

Що найдивніше – зникаючи з карт європейських, Україна виникає на картах російської імперії! І нанесла її туди одна німкеня.

У 1764 Катерина Друга ліквідувала автономію української Гетьманщини. І цього ж року знищила ще одну Україну – слобідську, яка теж мала статус автономії. Запровадила губернії – гетьманщина стала Малоросійською, а слобожанщина – слобідською Українською губернією!

Повернення України на карти співпадає у часі з епохою романтизму та етнографічними і мовознавчими дослідженнями. У 1842 він чеський мовознавець Павел Шафарек видає карту слов’янських земель, де дуже чітко окреслює межі проживання українців, яких називає малоросами. 

Поряд з великорусами, малорусами і білорусами Шафарик, за мовним критерієм, виокремлює і "новгородців". Пізніше вони зникнуть з етнографічних карт. На карті Шафарик спробував передати назви в транскрипції мов місцевих народів, і в результаті ми спостерігаємо типово українскі назви міст: Lviv, Černihiv, Charkiv, Mykolajiv і т.д.

Наприкінці 19 – початку 20 століття з’являється чимало етнографічних карт України, які чітко демонструють – українці переважали не лише на нинішній території України, а й поза її межами – на Кубані та в інших регіонах сучасної росії.

Карти ці базувалися за мовною ознакою – тобто українцями вважали тих, хто говорив українською.

У 1917 в розпал Першої світової війни в Російській імперії сталася революція. Цар Микола Другий зрікся престолу, імперія припинила своє існування, влада перейшла до Тимчасового уряду. Українці швидко сформували прообраз парламенту – Центральну Раду, яка заявила про бажання сформувати національно–територіальну автономію.

Одразу постало питання про кордони. Головним критерієм було визнано етнографічний – Україною мав стати край безперервно заселений українцями. За основу взяли результати російського перепису 1897 року.

Тимчасовий уряд ніяк не хотів віддавати південь України. Але на росії стався переворот і до влади прийшли більшовики.
На словах Ленін і компанія визнають право України на незалежність, а на практиці починають загарбницьку війну.

Територія, яку тоді визнала за УНР Росія, була значно більшою за нинішні українські межі. Наприклад Україні відходила Стародубщина.

Утім уже невдовзі почалася нова російсько–українська війна і на теренах України з’явилася так звана Українська соціалістична радянська республіка.

Дивіться також відео: "Україну створив Ленін": найважливіше зі звернення Путіна та реакція світу на його дії

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Будинки зносить течія, а на площі в Новій Каховці плавають лебеді − який вигляд мають затоплені міста і села на Херсонщині
Наступний матеріал
Шукали "Леопарди", поцілили в трактор, РДК і Легіон мінусують полковника – хроніка 468-го дня великої війни
Loading...