Історична справедливість: перейменувати росію на московію – "Машина часу"

Машина часу – перейменування росії на московію 5 канал
Петиція з такою вимогою до президента України швидко набрала необхідних 25 тисяч голосів

Повернення історичної справедливості і перейменування росії на московію давно дуже лякає путіна, "5 канал" і "Машина часу" розповідають вам чому.

Дивіться повний випуск програми:

Відновити історичну справедливість і перейменувати росію на московію. Петиція з такою вимогою до президента України миттєво набрала необхідних 25 тисяч голосів.

Петиція
Петиціяскріншот

Володимир Зеленський відповів: "порушене у петиції питання потребує ретельного опрацювання як у площині історико-культурного контексту, так і з огляду на можливі міжнародно-правові наслідки".

І відправив питання на розгляд прем'єр-міністру.

Реакція на болотах

Відреагувала речниця так званого "мзс рф" захарова. Услід за захаровою включився дмітрій мєдвєдєв.

Повернення історичної справедливості і перейменування росії на московію давно дуже лякає путіна.

російська історія "за путіним" виглядає приблизно так: "спочатку був князь Володимир, потім монголо-татарське іго. Далі іван грозний, як "собіратєль зємєль русскіх", потім петро перший, як засновник імперії, смута 1917 року і віддавання земель, потім новий "великий керівник" сталін і його наступник путін".

У такому викладі історії, Україна – "частина росії", і нинішня війна – "відновлення історичної справедливості". Але це звісно – брехня.

У 1240 році на середньовічну державу Русь зі столицею у Києві напала монгольська армія Батия. Північно-Східні колонії Русі іменовані "Заліссям" стали частиною Монгольської імперії Золотої Орди.

Виникнення московії

І саме там у 1277 році виникає московське князівство. Спочатку воно включало у себе лише одне місто – москва. З часом воно почало загарбувати сусідні князівства, поки врешті не поглинуло усі Північно-Східні землі Русі. І отримало назву "велике князівство московське", або ж просто – московія.

У своїй книзі "Загублене царство" професор Гарварду Сергій Плохій починає історію "руского міра" з кінця XV століття – часу, коли фактично розпалася Золота Орда і на її уламках утворилося кілька держав, зокрема і агресивне московське князівство.

Сьогодні путін, намагаючись "обгрунтувати" свої претензії на історичну спадщину Русі, доходить до відвертого абсурду, заявляючи, що "в часи Золотої Орди московія зберігала там" дослівно "суверенітет". російський історик Гумільов висміяв це твердження уже давно.

російський історик Гумільов
російський історик Гумільовскріншот

Одним із засновників теорії "російського євразійства" став історик Лев Гумільов – син поетів Миколи Гумільова та Анни Ахматової. Репресований у 30-ті, а згодом і в 40-і роки, він все ж зумів завершити вищу освіту та здобути вчений ступінь. У 70-их виступив з несподіваною і суперечливою теорією етногенезу. В якій протиставляв занепад Західної цивілізації могутній пасіонарній енергії Сходу, а успіх російської нації вбачав у співіснуванні предків з Золотою Ордою.

Землі Галичини та Волині, правління князя Данила Романовича

Зовсім по-іншому склалася доля західноукраїнських земель Галичини та Волині, які на той час очолював князь Данило Романович.

Він був онуком візантійського імператора по матері, але щоб успадкувати батькові землі змушений був вести тривалі війни проти родичів та сусідів угорців. Щойно вони завершилися і Данило став правити на Галичині та Волині і посадив свого намісника у Київ, як прийшла орда.

Данило теж присягнув монголам, їздив за ярликом у столицю Батия Сарай і платив данину. Але на відміну від північно-східних сусідів зумів зберегти часткову незалежність. Він переніс свою столицю подалі на Захід – у засноване ним же місто Холм – нині Хелм у Польщі.

Данило розпочав активну дипломатичну роботу на Заході, щоб позбутися монгольської залежності. Зокрема вів переговори з Папою Римським Інокентієм Четвертим щодо спільного хрестового походу європейців проти монгольської імперії. Наслідком цього стало коронування Данила, а його землі офіційно стали називатися королівство Русь.

Україна – Русь

Тобто ще раз: у XIII столітті Україна – це Русь, а нинішня росія чи то московія, чи тартарія.

У час розквіту королівство Русь було однією з найбільших держав Східної Європи.

Тоді ж з'являється і український синьо-жовтий прапор. Спочатку це був золотий лев на синьому тлі, але оскільки кожен стяг коштував чималих грошей, то іноді для спрощення лева просто замінювали жовтим кольором.

Золотий лев на синьому тлі
Золотий лев на синьому тліскріншот

Історія московії

Тож ми услід за Сергієм Плохієм будемо вважати початком російської історії кінець XV століття. А саме момент одруження московського князя івана третього з небогою останнього константинопольського володаря Софією Палеолог. А також завойовницькими війнами московії проти новгорода.

Окрилений вдалим шлюбом з хоч і далекою, але родичкою константинопольського владики і захопивши новгород іван третій починає переписувати власну історію. москва вперше робить спробу привласнити назву "Русь", на яку раніше не претендувала.

"Перші спроби взяти на титул московського князя назву "росія", причепити йому цю назву почалися з кінця XV століття. Тоді почалися війни дуже запеклі між великим князівством литовським за територію Русі і московією. І в цей час щоб легітимізувати свої претензії на ті чи інші території московський князь починає титулуватись "росією" і т. д.", – сказав історик Олександр Палій.

Також Палій додав: "І з 1277 і по початок XVIII століття (практично 500 років) московія платила данину спочатку Орді, потім тим територіям, які вважалися наступникам Орди. (Казанському ханству, потім Кримському ханству). Тому що ця роль Батиєвих нащадків визнавалася москвою. Мовляв Батий і його нащадки мали право брати данину з московії. Ця Історія тягнулась аж до проголошення російської імперії, аж до 1721 року".

За одного з наступників івана третього василія третього шлюб його попередника з родичкою візантійського імператора набуває нового сенсу. Починають витворюватися історичні міфи, які триватимуть століттями.

"Знову таки, московські тоді ще володарі гарячково намагалися шукати тоді якихось історичних корінь для своєї держави. Таким корінням для них була Русь в першу чергу, але для частини з них і цього було замало. Вони хотіли показати ще глибше свою історію і показати себе "спадкоємцями давнього Риму". москва бачила себе "прямим продовжувачем Римської імперії", яка нібито "перекинулася потім на Візантію, Константинополь", і "спадкоємцем після падіння Константинополя", – розповів історик Володимир В'ятрович.

іван грозний – не лише автор міфу про "шапку Мономаха". Він – перший з московських правителів почав активно втілювати імперські плани. А також офіційно почав іменував себе "князем всієї Русі".

Сприйняття Європи

Європа сприймала московське князівство як московію, іноді тартарію.

А князівство Руське у XV-XVI столітті – саме українські землі, частина Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського.

Взаємовідносини козаків та московії

У середині XVII століття українські козаки під проводом гетьмана Богдана Хмельницького починають війну проти Речі Посполитої. У 1654 гетьман підписує угоду про військово-політичний союз з московським царем, якого козацька держава іменує східним. Через три роки український лідер раптово помирає.

Богдан Хмельницький
Богдан Хмельницькийскріншот

Серпень року 1657-го року. московський цар відправляє в Україну свого посла василя кікіна та царського боярина князя олексія трубецького, які мають організувати вибори нового гетьмана. Смерть Богдана Хмельницького москва сприймає, як сигнал до початку рішучих дій. На порядку денному закріплення позицій в Україні та перетворення козацької держави на "частину" московії.

Козацька рада відбувається у Корсуні. московських посланців на неї просто не пустили. Новим гетьманом обрано Івана Виговського, поміркованого політика і чудового дипломата.

москва вирішила одразу перевірити Виговського на лояльність.

У 1658 році московський посол кікін заявив іванові виговському, що "мала росія", себто Україна є "отторженой вєтвю от вєлікой росіі і прісовокуплєна к оной самім Богом".

Цікаво, що на пафосну промову посла кікіна про "отторженую от вєлікой росіі вєтвь", "прісовокупльонную Богом", Виговський спокійно і з гідністю відповів у дусі – "хай собі велика росія буде великою, а Україна Україною".

Зрозумівши, що з новим гетьманом каші не звариш, москва за його спиною починає активно підтримувати опозицію, яку очолили авантюристи – Яків Барабаш, Іван Безпалий та полтавський полковник Мартин Пушкар. Врешті-решт підбурювані московитами вони взялася до зброї. Виговський змушений застосувати силу. Наприкінці травня 1658-го року під Полтавою Виговський в союзі з татарами розгромив основні сили повсталих.

Ця перемога зруйнувала поточні плани царя та перешкодила відправці воєвод в українські міста. Це була політична поразка москви та її прихильників в Україні. Однак уже влітку того ж року під приводом приборкання уже вгамованих свавільників москва вводить в Україну свої "миротворчі" війська.

Поразка промосковських повстанців у травні 1658-го примусила московського царя олексія зробити поспішний і відвертий крок. У червні в Україну входить 20 тисячне військо під командуванням ромодановського. Щойно вступивши на українські землі, ромодановський зустрічається з рештками розгромлених повстанців – це Барабаш і 500 його дейнеків. Дуже схоже на події серпня 2014-го.

Війна входить у активну фазу, московські війська атакують українські міста.

Між тим у вересні 1658-го року кремль чекає неприємний сюрприз. Поки на сході кремль намагався нав'язати Україні свої ведмежі обійми силою зброї, уряд Виговського провів переговори на Заході, які завершилися підписанням договору про об'єднання України, Литви і Польщі в новітню Річ Посполиту. Такий собі Східний Євросоюз XVII століття.

"Гадяцький трактат"

16 вересня 1658-го року. Гадяч, Полтавщина. Представники польського короля Яна Казимира Станіслав Беневський і Казимир Євлашевський урочисто підписують з гетьманом Виговським і козаками Павлом Тетерею і Юрієм Немиричем угоду, так званий "Трактат".

Гадяцький трактат
Гадяцький трактатскріншот

Гадяцька угода була підписана. У документі проголошено створення Великого князівства Руського. Польща, Литва, Русь-Україна становили три частини міждержавного союзу Річ Посполита. Трактат засвідчував, що Україна відмовляється від підданства московії.

Юрій Хмельницький

На жаль, трактат той залишився лише на папері. Попри блискучу перемогу українського війська над московитами під Конотопом, козаки на чорній раді під Києвом усувають від влади Виговського. Новим гетьманом обрано Юрка Хмельницького, який їде домовлятися з московитами про нову угоду.

Юрій Хмельницький
Юрій Хмельницькийскріншот

"Українська еліта пред'явила московській стороні Жердівські статті, які увібрали в себе найпотаємніші мрії козацької старшини.. Але московський цар відкинув з порога Жердівські статті і ці ж самі люди, які підписували ці Жердівські статті дали себе обдурити князю трубецькому під час "Переяславської Ради 2", на якій той підсунув замість березневих статей 1654-го року свій варіант статей, видавши його за "березневі статті". А цей варіант суттєво обмежував самодостатність української держави", – сказав доктор історичних наук, професор Віктор Брехуненко.

Дуже швидко навіть невпевнений Юрій Хмельницький збагнув, що його надурили. Під час спільного походу проти поляків у гетьмана виник конфлікт з воєводою шереметьєвим – на ідеологічному грунті. В результаті українці покинули розташування московитів і пішли миритися з поляками. Нагода здобути реальну незалежність України проте вже була втрачена. Починалася "Велика руїна".

Північна війна

Об'єднати українські землі вдалося майже через півстоліття – гетьману Івану Мазепі. Деякий час він підтримував майже дружні відносини з московським царем петром першим.

Усе змінилося з початком Північної війни.

Петро Перший заявив Мазепі, що збирається ліквідувати автономію Гетьманщини. А ще наказав йому влаштувати перед приходом шведів "випалену землю". Змиритися з цим гетьман не зміг і почав швидкоплинні переговори з Карлом XII.

Наслідком переговорів мало стати незалежне Руське тобто українське князівство. Однак під Полтавою українсько-шведське військо програло вирішальну битву московитам. петро перший влаштував українцям справжній геноцид. А перемігши у північній війні у 1721 році проголосив свою країну імперією. І дав їй нову назву – "всеросійська імперія". З претензією на спадщину Середньовічної Русі. Автором цієї ідеї був українець – колишній ректор Києво Могилянської академії Феофан Прокопович.

Отже підсумуємо. росія – грецька назва Русі (давньоукраїнської держави зі столицею у Києві). Вона виникла у середині IX століття, тобто за 400 років до появи московії! Ще одна версія назви русь – рутенія (це латинський варіант) – зберігався щодо українців практично до ХІХ століття. А от англійською мовою і росія, і русь взагалі звучать однаково – russia. Тож саме час уникнути плутанини і називати речі своїми іменами. Тобто: московію – московією.

Звісно, на міжнародному рівні домогтися зміни назви росії буде непросто, але прецеденти уже є – он Македонія добровільно перейменувалася на північну Македонію. Що ж незнання історії не звільняє від відповідальності.

Читайте також: етнічні українські землі, які віддавна межують з московією: історія Слобожанщини – "Машина часу".

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Надувні муляжі танків для України виробляє росіянин – його батько робить те саме, але для армії рф
Наступний матеріал
У Києві Дніпро вийшов з берегів, підтопивши прибережні райони, – у ДСНС попередили про можливі паводки в Україні
Loading...