росія намагається стерти історію та нищить музеї: чому окупанти бояться Шухевича – "Машина часу"

Машина часу 5 канал
Очевидно, дата 1 січня була обрана російськими терористами не випадково

1 січня 2024 року росія знову тероризувала Україну з повітря. Один з "Шахедів" вибухнув у Львові. Ціль, м'яко кажучи, не військовий об'єкт. Це – музей. Головного командира УПА Романа Шухевича. "5 канал" і "Машина часу" розповідають вам чому російські окупанти бояться Шухевича.

Очевидно, дата 1 січня була обрана терористами не випадково. Це день народження Степана Бандери. Таке собі привітання з-за поребрика.

Чому на росії не шкодують зброю на боротьбу з музеями

30 червня 1907 року у впливовій інтелігентній галицькій родині Осипа та Євгенії Шухевич народився хлопчик. Його назвали Роман.

Шухевичі належали до львівської еліти свого часу.

Шухевичі
Шухевичіскріншот

Батько Романа Осип – відомий юрист, повітовий суддя. Дід – Володимир Шухевич – етнограф та громадський діяч. Бабця Герміна – одна з перших галицьких феміністок.

"Роман Шухевич походив дійсно з відомого роду. Батько його був урядовцем ЗУНР – повітовим комісаром в Кам'янці-Струмилові. Діди й прадіди були членами "Просвіти", авторами книжок, досліджень, перекладів", – сказав історик Ігор Бігун.

Весь цей будинок належав бабці Шухевича Герміні. Крім, власне, Романа тут квартирувало багато старшин української галицької армії та армії УНР, зокрема полковник Євген Коновалець.

"Коли Шухевич навчався у Львові і мешкав у бабусі, то одну з кімнат винаймав там Євген Коновалець – колишній командувач січових стрільців. На той момент він був комендантом української військової організації", – розповів історик Ігор Бігун.

Талановитий у всьому. Роман Шухевич був добрим спортсменом, грав у футбол, баскетбол, волейбол, а ще був дуже вправним музикантом. Грав на роялі.

У 19 річному віці Шухевич стає членом Української військової організації. Перше завдання – замах на високопоставленого польського чиновника, який полонізує українців Галичини та Волині.

"Перший атентат був на польського куратора освіти Галичини і Волині – куратора Собінського", – сказав історик Володимир Бірчак.

Виконавцями атентату було обрано двох людей: Роман Шухевич і його приятель Богдан Підгайний.

"Хлопці законспірувалися так: Роман Шухевич перебував на волейбольному матчі. І під час матчу йому вдалось вигулькнути, провести з Підгайним атентат і повернутися. Алібі в нього було дуже добре. Був один постріл. В Романа пістолет заклинив. Вистрілив Підгайний. Тобто Підгайний вбив", – розповів історик Володимир Бірчак.

Існування двох Романів Шухевичів одночасно

На початку 30-х існує одночасно два Романи Шухевичі. Перший – добропорядний громадянин Речі Посполитої. Одружений – з дочкою священника Наталією Березинською. Шухевичі мешкають то у Данцігу, то у Львові, то у Романового тестя в селі Оглядів.

Роман Шухевич
Роман Шухевичскріншот

Паралельно існує інший Роман Шухевич – один з лідерів українського націоналістичного підпілля.Польська поліція, яка активно розшукує керівників ОУН, ніяк не може їх вистежити. До червня 1934-го року.

14 червня 1934 року польська поліція провела спецоперацію. Академічний Дім у Львові, де збиралися переважно українські студенти оточили панцерниками. Одягнуті у бронежилети і озброєні полісмени увірвалися в приміщення. Арештовували усіх, хто потрапляв під руку. Перевертали меблі, зі сховків діставали зброю та нелегальну оунівську літературу.

Радість польської влади через знищення українського націоналістичної кубла був недовгим. Уже наступного дня у Варшаві – замах на міністра внутрішніх справ Речі Посполитої Броніслава Пєрацького.

Наслідком вбивства Перацького стали нові арешти українців. 18 червня – в день похорону польського міністра – за грати потрапляє і Роман Шухевич.

"Захищав Шухевича Степан Шухевич, колишній ветеран визвольних змагань, який у міжвоєнній Польщі зробив успішну кар'єру адвоката.. Завдяки цьому Шухевич отримав невеликий строк, 2,5 років, в 1937 році, завдяки амністії, вийшов на волю. І тут починається його сторінка життя, як бізнесмена", – сказав історик Ігор Бігун.

Шухевич і рекламна фірма "Фама"

Історик Олександр Кучерук зазначив: "Він був ще цікавим підприємцем чи менеджером. Коли вони заснували цю фірму, яка займалася рекламою, "Фама", одна з перших, можливо, українських агенцій. І вони придумали те, чого раніше не було: на початку сеансу показувати рекламу. І вони мали такий успіх".

Відновлення діяльності організації українських націоналістів

Але успішний бізнес – не єдине завдання рекламної агенції "Фама". За легальною ширмою починається відновлення діяльності організації українських націоналістів.

1939-1944 роки

"В березні 1939-го під час агресії Угорщини проти Карпатської України, яка оголосила незалежність, Роман Шухевич брав участь в боях. Він був членом штабу, у звані поручника під псевдонімом Борис Щука", – сказав історик Ігор Бігун.

Невдовзі Угорщина окупувала все Закарпаття і Роману Шухевичу довелось пробиратися через Румунію, Югославію опинився в Австрії, де прозвітував перед Проводом.

1 вересня 1939 Німеччина спільно з срср напала на Польщу. Почалася ІІ Світова війна. Шухевич осів в окупованому нацистами Кракові.

"Там він зустрівся зі Степаном Бандерою, який після розвалу Польщі опинився на волі. У 1940-му утворюється ОУН-бандерівська, ОУН-революційна", – розповів історик Ігор Бігун. 

Рік 1940, передмістя Берліна. На заміській віллі відбувається таємна зустріч декількох людей. Головних переговірників двоє. З одного боку це керівник абверу – розвідки Третього рейху – Вільгельм Франц Канаріс. З іншого – один із лідерів Організації Українських націоналістів Ріхард Яри, відомий також як Ріко Ярий.

Ярий та Канаріс домовляються про створення з числа оунівців двох диверсійних батальйонів, які щойно розпочнеться війна Німеччини проти срср почнуть діяти в тилу ворога. Канаріс прихильно ставиться до ідеї незалежної України. Уже за кілька місяців почнеться створення батальйонів "Роланд" та "Нахтігаль".

"Роман Шухевич вступив до батальйону "Нахтігаль". У ньому він був одним з командирів, бо офіційно командували німці. Командувачем був Герцнер. Заступником Теодор Оберлендер. У червні 1941 року батальйон Нахтігаль у складі німецьких військ перетнув кордон. 30 червня Нахтігаль з'явився в околицях Львова, який вже займала німецька армія. У Львів прибула спеціальна група похідна група, яка мала на меті проголосити акт відновлення української держави", – сказав історик Ігор Бігун.

1 липня 1941, Львів. У місті – єврейський погром. Євреїв примушують до принизливої праці на вулицях, у них кидають камінням та б'ють палицями. У дворах тюрем їх масово розстрілюють.

Усього протягом погрому було вбито понад 2 тисячі осіб.

Мине майже два десятки років і СРСР почне твердити: "У вбивствах "винен" батальйон Нахтігаль".

"Тема єврейських погромів та участі в них Нахтігалю з'являється не в 1944 році, коли з території України піде останній німецький солдат. Ця тема не з'являється в 1945-му після перемоги над нацизмом. Не з'явиться в 1947-му, коли триватиме Нюрнберзький трибунал. Ця тема з'явиться у 1960-му році", – зазначив історик Володимир Бірчак.

Причиною раптової ревізії Кремлем історії стало призначення в уряд ФРН Теодора Оберлендера – одного з керівників батальйону "Нахтігаль". І срср вирішила зробити його та українських націоналістів винними у погромі.

Але суд ФРН Оберлендера цілковито виправдав. Сотні історичних досліджень не дають жодних підстав стверджувати, що бійці "Нахтігалю" чи Роман Шухевич причетні до єврейського погрому у Львові. Радше навпаки – є свідчення про те, що Шухевич забороняв своїм бійцям чинити злочини як щодо євреїв, так і стосовно поляків.

"А у вас є підтвердження, що Нахтігаль брав участь в єврейських погромах? Єдиний аргумент, який наводять, що їм тоді дали тижневу відпустку.Хлопці, які не бачили півроку, рік дому, то чи вони поїдуть у відпустку чи підуть на погроми?, – зауважив історик Володимир Бірчак.

Між тим війна триває. У серпні, коли лінія фронту посунулася аж до Вінниці, до нахтігалівців приходить інформація про арешт Бандери та інших лідерів ОУН. У батальйоні зчиняється бунт. Німецьке керівництво батальйон розформовує.

Врешті батальйон переформатовують і відправляють у білорусь – охороняти об'єкти та боротися з радянськими партизанами.

У грудні 1942 року у бійців закінчуються контракти.

"1 грудня 1942 року на загальних зборах вояки батальйону заявили, що вони далі воювати не будуть. Тоді німці їх знову роззброїли і відвели в тил. Роман Шухевич зумів у поїзді розговорити німецького офіцера, приспати його пильність і вже у Львові він утік. Утік з поїзда з під нагляду німецьких спецслужб СД. Таким чином він перейшов у підпілля і повністю порвав зв'язки з німецькою стороною", – розповів історик Ігор Бігун.

Роман Шухевич був гуру конспірації. Поки його розшукувало гестапо, він спокійно розгулював центром Львова в німецькій уніформі. Відвідував оперу, міг годинами говорити зі знайомими під вікнами німецької служби безпеки. На цей момент він уже командир УПА.

Насправді Роман Шухевич як один з керівників Організації Українських націоналістів відмовився від ідеології інтегрального націоналізму. У 1943 році ОУН змінило гасла на ліберальні – "Воля людині, воля народам". Усе це – щоб бути зрозумілими на заході, а також сподобатися українцям на сході.

Стратегія Шухевича полягала у співпраці із демократичними країнами Заходу та поневоленими народами срср.

Роман Шухевич
Роман Шухевичскріншот

Тактично він розраховував на те, що США і Британія відкриють Другий фронт на Балканах і дістануться України швидше, ніж червона армія. Не сталося.

Інший розрахунок Шухевича стосувався роздмухування антисталінського повстання по всій Україні. Осередки ОУНівського підпілля сягали Донбасу. На допомогу їм мали вирушити регулярні підрозділи УПА.

Радянська влада, яка приходила в Україну за спиною Червоної армії, зіштовхнулася з серйозною проблемою. Ім'я цій проблемі було український народ. І лісова армія УПА. Ба більше. Керівництво СРСР дізналося про наміри УПА перекинути частину загонів із заходу України на Наддніпрянщину.

Червоні партизани подали до москви явно перебільшені дані щодо розмірів угрупувань УПА. Для недопущення східного рейду українських повстанців з москви на Волинь було кинуто 35 тисячну армію нквс.

Ці війська оточили з'єднання УПА і з боями загнали їх у котел поблизу села Гурби на межі Тернопільської і Рівненської областей.

У 20 числах квітня 1944-го протягом семи днів тривали кровопролитні бої, у яких нквс використовувало кінноту, танки і навіть авіацію. Коли становище підрозділів УПА, здавалося безнадійним, керівництво під прикриттям ночі наважилося на тихий прорив.

Переховування Романа Шухевича

Роман Шухевич
Роман Шухевичскріншот

Одним із основних завдань нквс, а згодом мдб в Україні був пошук керівника повстанського руху. Однак Роман Шухевич неначе кепкував над тисячами агентів, які намагалися його вистежити.

"Одним з показових прикладів було те, як Роман Шухевич відвідував свого хворого батька. Він був у лікарні, у Львові. Його охороняло МДБ – радянські спецслужби – міністерство державної безпеки.Ввечері до входу в лікарню під'їхала машина, з якої вийшов чоловік у формі офіцера мдб. Конвоїри, які там стояли, віддали йому військове вітання. Потім він вийшов, сів у машину і поїхав. Це був Роман Шухевич", – зазначив історик Ігор Бігун.

Інший промовистий приклад – його лікування на Одещині.

"У Романа Шухевича на той час погіршилося здоров'я у зв'язку з постійним перебуванням, у лісах, у криївках, через постійне фізичне і психічне напруження. Виснаження. Потрібно було лікуватися. І от зі своєю зв'язковою Галиною Дідик вони здійснили таку фактично авантюру. Із західної України, під фальшивими документами вони з'їздили на Одещину, на курорт, де Шухевич пройшов лікування. Збереглися навіть фотографії, де Галина Дідик позує на фоні моря. І стандартний такий підпис "прівєт с моря", щось таке. І таких поїздок було кілька. І жодного разу не попалися. У них була зброя, пістолети", – розповів історик Ігор Бігун.

Утім довго так тривати не могло. Наприкінці 1949-го стало остаточно зрозуміло – боротьба програна. Роман Шухевич та очолювана ним Головна визвольна рада ухвалюють рішення про розформування бойових одиниць та штабів повстанської армії.

"Коли вся ця ситуація стала зрозуміла, що методом зброї уже не можна буде досягти, про що була така раніше думка, він тоді прийняв рішення: ті люди, які не засвітились у боротьбі. Мають легалізуватися, знайти собі місце в житті і в реальному секторі продовжувати боротьбу. На Донеччині, коли відновлювалися ті всі копальні, туди не хватало людей. Туди будь-хто міг прийти і сказати "я хочу працювати" і його мовчки брали на роботу. І там опинилося дуже багато людей, які опинились під загрозою на Галичині", – сказав історик Олександр Кучерук.

Радянське МДБ усе щільніше стягує свої кільця довкола Романа Шухевича.

Конспіративне помешкання Романа Шухевича у селі Білогорща, нині в межах Львова. Тут він перезимував зиму 1949-1950-го років. Але на початку березня стало відомо, що подальше перебування тут уже небезпечне.

Останній бій Романа Шухевича

"Чекістам це вдалося, коли вони арештували одну зі зв'язкових, підсадили до неї завербовану агентку, яка вдаючи з себе справжню підпільницю, яка збирається вийти на волю. Мовляв, слідство не знайшло проти неї доказів. Агентка зуміла вивести зв'язкову на відвертість і та їй повідомила, що Романа Шухевича треба попередити про ці арешти і дала адресу. І тоді негайно, на рівні міністерства було організовано чекістську операцію. Село Білогорща, передмістя Львова, зараз уже в межах міста, було оточене силами мдб. І чекісти прийшли в будинок, де переховувався Роман Шухевич", – розповів історик Ігор Бігун.

На випадок небезпеки в будинку був передбачений маленький сховок. Але цього разу пересиджувати у сховку не було сенсу.

На сходах Роман Шухевич прийняв свій останній бій. Він вирішив прориватися назовні, зав'язалася перестрілка.

Сходи у будинку
Сходи у будинкускріншот

"Шухевич сам вискочив зі своєї криївки, кинувся до виходи, відкривши вогонь по чекістам. Зокрема застрелив майора ревенка. Проте сам отримав важке поранення. Коли його тіло привезли на впізнання, його син Юрій Шухевич, який сам уже був під арештом, і його змусили впізнавати тата, помітив на скроні кульовий отвір. Це свідчило, що він дострелився сам", – підсумував історик Ігор Бігун.

Роману Шухевичу було всього 42 роки. Повстанський рух між тим продовжував своє існування аж до 1960-го року. Незнання історії не звільняє від відповідальності.

Читайте також: львівська спілка архітекторів закликала владу підтримати пропозицію Фонду Порошенка з відбудови музею Шухевича.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

 

Попередній матеріал
Кубань: як землі, заселені українцями, опинилися у складі рф – "Машина часу"
Наступний матеріал
Повертали окуповані ворогом землі на півдні: славнозвісна 24 окрема механізована бригада, де служив Залужний – "Легендарні воїни"
Loading...