вшанування пам'яті Шухевича
вшанування пам'яті Шухевича 5 канал

74-ті роковини з дня загибелі Романа Шухевича: як вшанували пам'ять командира УПА – сюжет

Читайте по-русски
1 січня у музей Шухевича на Львівщині влучив уламок російського "Шахеда"

"Краще вмерти стоячи, ніж жити на колінах". Це одна з найвідоміших цитат головного командира УПА Романа Шухевича. У 74-ті роковини з дня його загибелі пам'ять Героя вшанували в селі Білогорща, поблизу Львова. Шану віддали на руїнах його музею, в який влучив уламок російського "Шахеда". Там відкрили виставку про життєвий шлях Шухевича, провели панахиду та поклали квіти. На церемонії вшанування були журналісти "5 каналу". 

"Чим далі ми йдемо від тих часів, тим сліди губляться все більше і більше," – каже донька Романа Шухевича Марія Трильовська (Шухевич).

Пані Марія до будинку в селі Білогорща приїжджає щороку. Саме тут її батько прийняв свій останній бій із загоном радянських спецслужб. Де поховані його останки – невідомо й досі.

"Це місце для мене як святе. Це місце, де він загинув, де прийняв останній день. Тіла його немає, могили немає. Єдине, що з ним пов'язане ,– це, власне, будинок, де він відстрілювався, де він загинув. Через то це мій обов'язок, бо тут загинув наш тато", – розповідає донька Романа Шухевича Марія Трильовська (Шухевич).

Ще минулого року музей Шухевича був цілим. Тепер на цьому місці руїни. 1 січня в будівлю влучив уламок російського "Шахеда". Пожежа випалила приміщення, залишивши шматки потрощених стін. Та вороже залізяччя не завадило вшанувати героя в день його загибелі. Тут відкрили виставку "Знайти Романа Шухевича".

"Наша ідея була в тому, щоб серед цієї історії УПА – визвольного руху, часто генерал армії, він губився як постать. Як людина, яка мала свої переживання, як людина, яка приймала рішення, які впливали на долю сотень тисяч військових. І цей проєкт – ми пропонуємо знайти Романа Шухевича, знайти його в дитячому віці, знайти його підлітком, знайти, як він став генералом і як йому доводилося жити до свого останнього бою", – наголошує програмна директорка Центру досліджень визвольного руху Ярина Ясиневич.

Про це розповідають два десятки інформаційних банерів. Їх підготували за мотивами біографічної праці наукової співробітниці Центру досліджень визвольного руху. З архівами працювати було не просто, каже авторка, адже радянська влада намагалася знищити документи.

"Роман Шухевич і його соратники – вони створили паралельну підпільну державу, паралельну систему – на противагу тоталітарній системі, і після цього всього Роман Шухевич, коли зрозумів, що конфлікту між Заходом і совєцьким союзом в осяжний термін часу не буде, то він провів, по суті, демобілізацію своєї армії з розрахунком на те, щоб збереглося покоління, яке пам'ятає, як воно має бути, і яке в стані мислити з точки зору української державності", – зазначає авторка книги "Роман Шухевич. Життя легенди" Олеся Ісаюк.

А до того був "Пласт", підпільна боротьба в складі ОУН, оборона Карпатської України. На початку 1943 року Роман Шухевич очолив Українську повстанську армію та взяв собі псевдо "Тарас Чупринка".

"Я оцінила Шухевича насамперед як стратега. Це була не просто дуже розумна людина, але людина стратегічного мислення, яка насправді вміла використовувати всі можливості в позитивному сенсі", – зазначає авторка книги "Роман Шухевич. Життя легенди" Олеся Ісаюк.

Аж до самої смерті Роман Шухевич був головним командувачем повстанців.

"Ми мусимо, то наш обов'язок прийти сюди, показати молодим", – зазначає учасник Львівського крайового братства ветеранів ОУН-УПА Богдан Зеленевич.

Пам'ять Романа Шухевича вшанували хвилиною мовчання і квітами. Священики провели панахиду.

Відвідати виставку "Знайти Романа Шухевича" можна буде у львівському музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького". Триватиме вона до 30 червня – дня народження Шухевича. А от музей у Білогорщі після російського удару хочуть відновити. Для цього оголосили всеукраїнський конкурс проєктів. У "Європейській Солідарності" вважають неприпустимою зміну зовнішнього вигляду будівлі, бо так музей може втратити свою автентику. Ба більше, гарантійний лист на 4 мільйони гривень для відновлення закладу надав фонд Петра Порошенка. Та прийом заявок на участь у конкурсі триває. Переможця оголосять у травні.

Євгенія Алдошина, Анастасія Ярмоловська, "5 канал"

Нагадаємо, Фонд Порошенка звернувся до міського голови Садового з невідкладним проханням щодо відбудови Музею Шухевича.

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
Ордери на арешт для топвійськових рф, нові заяви Макрона та чеська підтримка – хроніка 741-го дня повномасштабної війни
Наступний матеріал
Окупанти запустили майже пів сотні "Шахедів" по Україні – сили ППО більшість дронів знищили
Loading...
Донька Романа Шухевича вважає, що музей, знищений російськими окупантами, має бути відновлений уже зараз

Донька Романа Шухевича вважає, що музей, знищений російськими окупантами, має бути відновлений уже зараз

росія намагається стерти історію та нищить музеї: чому окупанти бояться Шухевича – "Машина часу"

росія намагається стерти історію та нищить музеї: чому окупанти бояться Шухевича – "Машина часу"

"Залишати музей Шухевича знищеним – тішити агресора і втілювати його гидотні мрії" – нардеп Княжицький

"Залишати музей Шухевича знищеним – тішити агресора і втілювати його гидотні мрії" – нардеп Княжицький

Порошенко звернувся до директора Львівського історичного музею щодо відновлення знищеного росіянами будинку Шухевича

Порошенко звернувся до директора Львівського історичного музею щодо відновлення знищеного росіянами будинку Шухевича

"Інших пропозицій не було": у Порошенка розповіли про відбудову музею Шухевича

"Інших пропозицій не було": у Порошенка розповіли про відбудову музею Шухевича

Порошенко оголосив, що профінансує відбудову знищеного Музею Шухевича

Порошенко оголосив, що профінансує відбудову знищеного Музею Шухевича