Брехня та маячня: фактчекінг інтерв'ю путіна і Карлсона – "Машина часу"

путін і Карлсон 5 канал
На початку лютого 2024-го в ефір вийшло інтерв'ю путіна Карлсону. Це не персонаж із казки Астрід Ліндгрен, а американський нібито журналіст. На запитання Карлсона, навіщо той вдерся в Україну, путін не відповів, а вирішив укотре поговорити про історію.

"Оскільки у вас освіта історична, то я дозволю собі 30 секунд або хвилину"

Насправді 30 секунд затяглися на 30 хвилин – брехні та маячні. Ми не погидували це переглянути, щоб зробити фактчекінг і викрити всю неправду. При цьому вклалися у 20 хвилин.

 

"...і це вважається роком заснування російської держави - 862 рік, коли новгородці - а є таке місто - запросили на князювання князя рюрика із скандинавії…"

Тільки почав і одразу повно брехні. Російської держави тоді звісно не могло бути - країна з такою назвою з’явилася майже через 900 років. Ба більше, як доводить археологія, у 862 році не існувало навіть Новгорода - перші поселення там датуються серединою 10 століття. Легенда ж про князя Рюрика і Новгород з’явилася значно згодом у київських літописах - і це не більше ніж література. 

Справжні історичні джерела говорять про іншу державу та іншого першого князя - Ігоря у місті Києві.

"росія почала розвиватися маючи 2 центри у Києві та Новгороді"

Підміна понять. Тодішня країна називалася Русь. Не Росія. І столиця тієї країни була одна - Київ. 

"...ще одна важлива дата - 988 рік, коли Володимир Великий хрестив русь, східне християнство, з цього часу почала формуватися централізована російська держава"

Знову підміна. Не Росія, а Русь. З центром у Києві. Території, де згодом почне формуватися московська державність, до Русі у цей час не мали стосунку. 

"...єдина територія, єдині зв’язки, одна мова"

Брехня. Офіційна мова справді була одна - для майже всього слов'янського світу - старослов’янська, створена Кирилом та Мефодієм. Проте люди на теренах Київської Русі звісно різними мовами. Слов’янські діалекти цих земель згодом почали формуватися у три мови: українську, білоруську та російську. 

"Хан Батий прийшов на русь розорив, південні міста і Київ втратили свою самостійність, а північні міста зберегли частину суверенітету"

Брехня. Усе було точно навпаки. Суверенітет зберегли найзахідніші землі - Галичина та Волинь, які отримали назву королівство Русь. Центральноукраїнські території разом із білоруссю згодом увійшли до складу великого князівства литовського, руського і жемайтійського. А саме майбутня Московія потрапила у повну залежність від Золотої орди. До речі, саме тоді за наказом хана Менгу-Тімура і виникає московське князівство. Наскільки там зберігали суверенітет? давайте послухаємо російського історика Льва Гумільова. 

"Наскільки незалежно почувалася Північно-Східна Русь, видно з того, що в 1248 р. законний спадкоємець Великого князівства Володимирського Святослав Всеволодович, брат загиблого Ярослава, затверджений на престолі Батиєм, був вигнаний Михайлом Тверським, прокняживши менше року. Дні свої він закінчив в Орді, марно добиваючись справедливості", - Лев Гумільов. Древня Русь і Великий Степ


"Данину платили, але… А потім з центром у Москві почала складатися єдина російська держава.
 

Щось він заплутався - уже вдруге та російська державність формується. І цього разу це вже трохи схоже на правду. Так, саме після розпаду Золотої Орди у 15 столітті утворюється Московія. Московське князівство почало із захоплення сусідніх держав: Твер, Рязань, татарські Казань і Астрахань, Сибірське ханство і уже згадуваний Новгород. Причому там Москва влаштувала справжній геноцид. 

Не забуває путін і про Україну, землі якої стали частиною Речі Посполитої. 

"Поляки десятиліттями займалися ополячуванням. Стали мову свою. Вкидати ідеї, що це не зовсім росіяни, а українці, бо окраїна"

Слово Україна на позначення українських земель вперше з’являється у літописі 12 столітті. У 1500 році великий князь литовський у листі до кримського хана Менглі-Гірея називає "нашими українами" Київську, Волинську та Подільську землі. Тобто поняття "україна" охоплює велику територію, яка поширюється на майже усю  нинішню Україну. Тобто аж ніяк не йдеться про якісь окраїни, а про цілу країну.

У 17 столітті топонім Україна уже присутній на картах. Причому тих самих, на яких путін та його підлеглий України не помітили. 

"там нема України! .... Ми знаємо, що ці землі просто входили до складу речі посполитої і попросилися у склад Московського царства. І усе"

Карта, яку показав Путіну його посіпака - частина атласу Східної Європи. Його у 1674 році створив картограф Гійом Сансон. Її назва: "Європа поділена відповідно до масштабів її головних держав, поділених на головні провінції". 

Україна на цій карті є. 

Центральна Україна (Правобережна та Лівобережна) позначена як Україна земля Козаків, Західна Україна – Чорна Русь (Russie Noire).

Але що найбільш цікаво, путін обманув двічі. Бо на цій карті Україна є, а росії - немає.

Чому? Бо на той час країни з такою назвою просто не існувало. На картах майбутню росію називали московія або тартарія. 

Власне тут путін підходить до одного з  вирішальних моментів історії. Військо запорозьке під проводом гетьмана Богдана Хмельницького повстає проти Польщі і засновує на українських теренах державу військової демократії - Гетьманщину. 

"писали листи у варшаву, домагаючись своїх прав. Коли це було? В 13 столітті"

В якому 13 столітті? Це 17 століття - 400 років потому. 

"Писали листи у варшаву за направленнями. а коли варшава нічого не відповіли, то вони писали у Москву, щоб Москва їх забрала собі…" 

Коментувати цю маячню, звісно, важко. Так, Хмельницький писав листи - і московському царю, і шведському королю, і польському теж, і семигородському князю, і татарському хану. І турецькому султану Словом, як голова держави вів активну дипломатичну переписку. Так, у процесі війни з Польщею уклав угоду з Московським царством, де визнавав зверхність царя в обмін на військову допомогу та дотримання козацьких прав і привілеїв. Обіцянки були не виконані. Власне, сам путін це визнає.

"Через 30 років після цього акту був заключений мир з Польщею. Вічний мир. І всі ці землі Лівобережжя земля відійшло росії. А правобережжя Дніпра залишилося за Польщею".

Путін помилився в роках, Андрусівський мир було укладено у 1667, але це не суть важливо. Зрозумівши, що їх обдурили козаки самі почали переговори з Польщею, а Москва - зовсім як зараз - почала проти України спочатку гібридну, а потім і повномасштабну війну. Проте під Конотопом зазнала важкої поразки. Однак протиріччя між козаками не дозволили закріпити цей успіх, а новий гетьман знову підписав угоду з Кремлем. 

Потім путін одразу перескочив на понад 100 років. 

А за цей час відбулося чимало цікаво. Наприклад, одразу кілька московсько-українських війн. Найвідоміша, коли гетьман України Мазепа об'єднався з шведським королем Карлом  12 проти московського царя Петра, але програв. Петро у відповідь влаштував в Україні геноцид проти цивільних - за його наказом було вирізано козацьку столицю Батурин, орієнтовно 15 тисяч вбитих. Після цього, Петро перейменував свою державу, вкравши давню назву України - з Московії на Росію.  

А ще за цей час, порушуючи усі угоди, московія постійно зменшувала українську незалежність, методом нарізання салямі. 

"…потім в часи Катерини 2 росія повернула всі свої історичні землі, включаючи південь і схід"

Повна брехня. Причорномор’я, приазов’я та Крим ніколи не були не тільки російськими - у сенсі Московії. Вони навіть Русі не належали. Тут була Золота Орда, Кримське ханство. На цих землях у 18 столітті існувала невелика козацька держава під протекторатом кримського хана - так звана Ханська Україна. Але так, російська імперія за часів Катерини захопила усі ці території, у тому числі використовуючи козаків. А потім знищила рештки української автонмної державності. 

"кгм, кгм, це все продовжувалося до революції"

Що продовжувалося? І куди він знову перескочив на майже 100 років? У середині 19 століття на хвилі романтизму пробуджується український національний рух. Його лідерів - зокрема поета Тараса Шевченка - російська влада кидає за грати та засилає у далекі регіони. А українську мову забороняє - у освіті, культурі, навіть публічних виступах. 

Український рух між тим продовжується в іншому регіоні - Галичині, яка тоді належала до Австро-Угорської імперії. 

"Так, перед першою світовою війною Австрійський генштаб скористався цими ідеями українізації. Дуже активно почав просувати ідею України і українізації. Зрозуміло, навіщо це робилося. Було бажання послабити супротивника".

На жаль для України, австрійський генштаб ніякою українізацією перед першою світовою війною не займався. Але з її початком дозволив українцям, як і іншим націям Австро-Угорщини створити власний невеликий військовий підрозділ - Січових Стрільців. 

Менше з тим. Російська імперія, як і Австрійська першу світову не пережила: там почалася революція і в її результаті цар зрікся влади. А потім відбувся більшовицький переворот і країна розпалася. Більшість поневолених народів, зокрема й Українці проголосили незалежність. Так з'явилася Українська народна республіка.

"Більшовики старалися відновити державність. розв’язалася громадянська війна, у тому числі з Україною, тобто Польщею"

Громадянська війна з Україною? Громадянська війна з Польщею?! Він трохи обмовився. Громадянська війна була всередині росії - між більшовиками та монархістами, а проти України і проти Польщі це була агресивна війна росії. 

"був підписаний мир з Польщею, за яким західна частина на правому березі Дніпра знову відійшла Польщі"

Так, центральна, східна та південна Україна в результаті війни, яку Україна тоді програла, була окупована російською армією. 

"При створенні СРСР - це 22 рік, більшовики створили радянську Україну. Якої досі не існувало… І з незрозумілих причин наділив створену Україну землями, чомусь було влито все. В тому числі все Причорномор'я, яке не мало до неї ніякого стосунку"

Брехня, брехня, брехня! 

Брехня перша - більшовики створили Україну. Ні, Україну у 1917 році створили українці, зуміли обрати парламент - центральну раду і уряд. Більшовицька росія двічі починала проти України війну і врешті її захопила. Але, щоб припинити повстання, змушена була погодитися на існування хоча б квазідержавності.

Пункт 2 - кордони. Вони формувалися за принципом проживання на цій території української більшості. Дані брали з результатів російського перепису населення 1897 року. Проте в процесі переговорів ще з тимчасовим урядом росії, кордон провели по межах колишніх губерній. Тобто велика кількість українців опинилися поза межами України. В росії. Що показав уже наступний, радянський перепис 1926 року. 

Потім путін говорить про другу світову війну і шокує весь світ. 

"Поляки змусили Гітлера почати другу світову війну. Вони загралися. чому почалася друга світова саме з Польщі? Бо вона виявилася непоступливою. Гітлеру нічого не залишалося…"

Що? Виявляється, винен не агресор, а його жертва? Польща змусила Гітлера почати війну, бо не захотіла віддавати свої землі частинами? Авжеж, з точки зору путіна, це Україна змусила його почати третю. ой, поки просто війну. Він, правда, забув сказати, що гітлер напав на польщу не сам - поки тривала її окупація з заходу, радянський союз напав на неї зі сходу. попередньо домовившись з гітлером за пактом молотова-ріббентропа. А ні, таки сказав. 

"росія під назвою радянський союз таким чином повернулася на свої історичні території"

На які історичні території? Росія ніколи не володіла Галичиною, крім короткої окупації у 1914 - 15 роках? Чи все що хоч раз було захоплено росією вже вважається її історичною територією? 

"Після ВВВ, так ми називаємо Другу світову, усі ці території були закріплені за Росією. За СРСР."

Знову брехня і підміна понять. Галичина та Волинь були закріплені не за росією. Це стало територією Української РСР. Яка була не просто частиною СРСР, а країною - засновником ООН. І підписантом повоєнних мирних договорів. Принаймні формально. 

"Україна отримала не лише частину польських територій, але й частину угорських та румунських."

А росія частину німецьких - Кьонігсберг став Калінінградом. Тільки на відміну від Кьонінгсберга, де не було жодного росіянина, україні дісталися території, де більшість населення були українцями. Проте тут цікаво навіть не те, що говорить путін, а питання Карлсона, який без тону іронії запитує:

"Ви вірите, що угорщина та інші захочуть повернути ці землі? І повернуть україну в кордони 1654 року?"

Погане звісно порівняння, але це якби я запитав у когось щодо повернення США до кордонів 1835 року - тобто, до анексії Техасу, до завоювання американцями Каліфорнії у Мексики. Він ще й запитує у путіна, чи пропонував той орбану забрати закарпаття? Це якби запитати у нього чи не пропонував він британцям забрати США, бо колись це ж була британська колонія. 

"мені достовірно відомо, що угорці, які там проживають, вони звісно хочуть повернутися на свою історичну батьківщину."

Брехня і маніпуляція. Путіну не може бути достовірно відомо про бажання угорців. Крім того, він забув додати, що угорці складають трохи більше 10 відсотків від населення регіону.

Що ж - поїхали далі. Десь на середині двогодинного інтерв'ю Карлсон запитує у малюка, а що ж таке денацифікація. І тут Остапа понесло. путін почав говорити про вроджену ненависть українців до поляків через те, що ті робили 300 років тому.

"націоналістично налаштовані еліти почала співпрацювати з гітлером, вважаючи, що гітлер допоможе їм здобути незалежність" 

До речі, це майже правда, але звісно маніпуляція. У 39-41 роках представники Організації Українських націоналістів мали контакти з представниками Третього райху, сподіваючись отримати від них допомогу у здобутті незалежності. З числа оунівців було набрано два диверсійні батальйони. Утім співпраця завершилася дуже швидко, коли у червні 1941 ОУН проголосило акт відновлення української державності. Уже невдовзі проти керівництва та рядових членів організації почалися жорстокі репресії.

"Війська СС найбруднішу роботу зі знищення польського та єврейського населення віддавали якраз колабораціоністам. Звідси ця жорстока різня польського, єврейського населення"

Знову брехня і маніпуляції. По-перше, як уже було сказано співпраця ОУН з Третім рейхом закінчилася влітку 1941, після цього організація пішла у підпілля і за деякий час воювала з нацистами. Так, з числа українців були сформовані колабораціоністські формування - хоча це зовсім інша історія. Проте нема жодних доказів їхньої участі у злочинах геноциду. 

Українсько-польський конфлікт, який спалахнув на Волині у 1943 році, не мав жодного відношення до співпраці з нацистами. 

"на чолі стояли відомі люди - Бандера і Шашкевич"

Шашкевич - це один з керівників Білорусі у 1991 році, а путін імовірно мав на увазі керівника української повстанської армії Романа Шухевича. Але по черзі.

Отже, лідер ОУН Степан Бандера не міг очолювати злочини під час другої світової війни . У 1941 німці посадили його до концтабору Заксенгаузен, де тримали фактично до кінця війни. Двох його братів убили нацисти. 

Роман Шухевич як офіцер німецького батальйону співпрацював з третім райхом до кінця 42 року, після чого його спробували теж арештувати, але він зумів утекти. У 43 очолив щойно створену Українську повстанську армію, яка почала активні бойові дії проти нацистів на території України. 

Шухевич загинув у 1950 в бою з військами НКІВС, Бандеру за вказівкою керівництва СРСР вбив агент КДБ у 1959. 

"От саме цих людей зробили національними героями" 

У кожної країни є право самим визначати своїх національних героїв. Он у росії герої - автор геноциду проти новгорода Іван 4, і виконавець геноциду проти ногайців Суворов.

Річ не в тому. Цим інтерв’ю з псевдоісторичною маячнею путін вчергове дав зрозуміти - він і росія не збирається давати україні права ні визначати своїх героїв, ні просто жити. взагалі - нічого. 

Нагадаємо, американський журналіст, колишній ведучий телеканалу Fox News та прихильник Трампа Такер Карлсон взяв інтерв'ю у президента рф владіміра путіна.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Скільки триватиме війна і яким може бути її підсумок – Герой України Ілля Жеведь у "Хто з Мірошниченко?"
Наступний матеріал
"Завжди зухвалі" для ворогів: 47 окрема механізована бригада "Маґура" – "Легендарні воїни"
Loading...