Кадр із фільму 'Щоденник пам'яті'

Як запобігти деменції – поради від Супрун

  В Україні на деменцію страждають близько 63 тисяч людей

  Близько у 10-25% людей, старших 70 років, виникають порушення пам'яті та логічного мислення, зміна особистості внаслідок хвороби чи пошкодження мозку. Про це повідомила виконувач обов'язків глави МОЗ Уляна Супрун на свої сторінці у Facebook.

  "Коли говорять про вікові зміни в мозку, то часто вживають термін деменція. Її викликає не єдина причина: до деменції більше схильні жінки, курці, люди із замалою та надмірною вагою, фізично і соціально неактивні. Додатковими факторами ризику є діабет, гіпертензія, генетична схильність та високий рівень холестерину, порушення дихання уві сні та перенесений інсульт", – йдеться у повідомленні.

  Супрун зазначала, що чарівної пігулки для запобігання чи лікування деменції, на жаль, не існує – жодні ліки наразі не мають доведеної ефективності, а препарати естрогену навіть можуть погіршувати пам’ять.

  Вона також додала, що можна сповільнити початкову стадію дегенеративних змін, так зване слабке когнітивне порушення і не дати йому стати деменцією, а саме:

  1. Фізичні вправи. Займатися слід принаймні двічі на тиждень по 40 хвилин та інтенсивно, робити силові вправи, вправи на баланс і витривалість. Рух не дає гинути нейронам і підтримує нейропластичність. Від фізкультури виграє не лише мозок – саме силові вправи стають на заваді остеопорозу.

  2. Музика. Гра на музичних інструментах, спів та просто прослуховування улюбленої музики мають доведену ефективність у сповільненні деменції та полегшенні стану людей із провалами в пам'яті.

  3. Піклуйтеся про слух. Погіршення слуху може бути передвісником деменції, але слуховий апарат завадить когнітивним порушенням.

  4. Розгадуйте судоку та грайте у відеоігри – вони можуть уповільнювати розвиток деменції. А ось кросворди – ні. Мінус один міф.

  5. Клінічні дослідження не довели беззаперечної ефективності прийому вітамінів у лікуванні деменції.

  6. Киньте курити. Це істотний фактор ризику – воно на 18-30% збільшує ймовірність розвитку деменції та хвороби Альцгеймера. Куріння запускає вільнорадикальні процеси і тим самим пошкоджує судини мозку і нейрони. Але якщо припинити курити, то через чотири роки ризик зводиться майже нанівець.

  7. Зменшіть споживання тваринних жирів та червоного м’яса і збільшіть кількість овочів, коренеплодів, сочевиці і риби в раціоні. Це допоможе тримати баланс холестерину в нормі.

  8. Піклуйтеся про здоров’я судин. Сюди належить і контроль тиску: прийом препаратів для зниження тиску, зменшення споживанні солі та підтримка здорової ваги. Тривалі дослідження показали, що люди з індексом маси тіла понад 25 і 30 більш схильні до деменції.

  9. Вчасно лікуйте зуби і не допускайте хвороб ясен. Нещодавні дослідження показали ймовірну роль бактерій Porphyromonas gingivalis, що викликають хронічне запалення ясен, в розвитку хвороби Альцгеймера.

  10. Вчасно виявіть та подолайте депресію. Депресія досить часто супроводжує похилий вік, але не є нормальною складовою життя. Депресія в старшому віці проявляється не як сум і пригніченість, а як брак сил і небажання виходити з дому та спілкуватися.

  11. А ось щодо алкоголю ситуація цікава. Деякі тривалі дослідження показали, що в людей, які помірно та мало споживали алкоголь, рідше розвиваються деменція. Це лише результати досліджень, а не настанова, зазначила Супрун, адже ми знаємо, що безпечної дози алкоголю не існує.

  Нагадаємо, раніше чільниця МОЗ пояснила, як правильно готувати їжу в мікрохвильовці.

  Також дивіться фотогалерею за темою:

  Півстолітня традиція: В Австралії понад 80 тисяч людей взяли участь у благодійному марафоні – фото

  Забіг в Австралії
  /
  Забіг в Австралії
  /
  Забіг в Австралії
  /
  Забіг в Австралії
  /
  Забіг в Австралії
  /
  Забіг в Австралії
  /

  Попередній матеріал
  "Почали готуватися ще з осені": в оранжереях "Київзеленбуду" розквітли мільйони тюльпанів
  Наступний матеріал
  ФСБ Росії направило на психіатричну експертизу ще 2-х українських моряків

  Супрун пояснила, як правильно готувати їжу в мікрохвильовці

  Супрун зруйнувала улюблений міф бодібілдерів і розповіла правду про білок

  "Лимон – не панацея": Супрун зруйнувала найпопулярніший народний міф про вітамін С

  Брак сил та цинізм: Супрун розповіла, як відрізнити професійне вигорання від перевтоми

  У МОЗ пояснили, коли "швидка" може не приїхати на виклик і що робити в такому разі

  Розвиток трансплантації в Україні: у МОЗ розповіли, коли буде реєстр донорів і скільки лікарень уже готові працювати в цій сфері