Стрес
Стрес Depositphotos

Брак сил та цинізм: Супрун розповіла, як відрізнити професійне вигорання від перевтоми

  Вигорання призводить до порушення роботи імунної системи і депресії

  Для багатьох завершення робочого тижня означає наближення омріяного відпочинку. Але є стан, коли вихідні чи навіть відпустка не допомагають відновити сили. Йдеться про вигорання. Про те, що відбувається з людиною під час вигоранні та як з ним боротись, у п'ятницю, 22 лютого, повідомила в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook

  "Перш за все варто розуміти, що вигорання відрізняється від втоми. Коли ми втомилися, відпочинок, достатня кількість сну та поживна їжа допомагають відновити енергію та працездатність. Але вони не допоможуть, коли йдеться про вигорання", – розповідає вона. 

  Що людина відчуває при професійному вигоранні:

  • Цей стан схожий на депресію: немає сил, поганий настрій та емоційна нестабільність, порушення харчової поведінки та сну, і непевність у своєму професіоналізмі чи здібностях. Часто вигорання супроводжується цинізмом стосовно роботи та колег;
  • Люди більше не здатні повноцінно виконувати свою роботу, приймають хибні рішення та почуваються емоційно виснаженими. Водночас вони сильно ризикують не лише психічним здоров'я, а й фізичним. Фізичні симптоми можуть проявлятись як головний біль, запаморочення, шлунково-кишкові болі, прискорене серцебиття чи задишка;
  • Люди з вигорянням часто негативно ставляться до своїх завдань, їм важко концентруватися, вони стають апатичними та не мають творчої сили. При цьому відбувається стрімке зниження продуктивності, що впливає на виконання щоденних завдань не тільки на роботі, але й вдома;
  • Людина, що вигоріла, частіше помиляється і не усвідомлює цього, погано тримає інформацію, тривожна і менш уважна.

  Що ж саме відбувається в тілі під час вигорання? Супрун написала, що єдиного маркера вигорання не існує. Проте досить часто при вигоранні сильно порушується вісь регуляції гіпоталамус-гіпофіз-наднирники. Вона визначає, наприклад, нашу ранкову бадьорість, адекватну реакцію на стрес та здатність його пережити. При вигоранні гормон кортизол більше не виділяється зранку, тому уже на початку здається, що немає сил. Кортизол не виділяється і у відповідь на стресовий чинник, або ж тіло не реагує на нього як слід. 

  Вигорання – це стан хронічного стресу і розчарування, коли багато роботи не призводить до належних результатів, винагороди, визнання чи змін. Вигорання може повторюватися, тому варто навчитися вчасно розпізнавати його наближення, намагатись не допускати та мати план дій на випадок кризи, аж до зміни діяльності.

  За словами Супрун, зрештою, сильно порушується робота імунної системи, і люди, що вигоріли, ризикують захворіти на хвороби серця і судин чи розвинути хронічне запалення і навіть пов'язану із ним депресію. Вигорання збільшує ризик діабету 2 типу, гіпертензії, безсоння та вразливості інфекціями.

  Очільниця МОЗ також також навела кілька питань, які можуть допомогти у визначенні професійного вигорання:

  ▪ Чи стали ви останнім часом цинічні? 
  ▪ Треба себе змушувати щось робити?
  ▪ Вас дратують клієнти, пацієнти, колеги, люди поруч?
  ▪ Постійно енергія на нулі, і ви непродуктивні?
  ▪ Важко зосередитися?
  ▪ Результати не задовольняють?
  ▪ Втішаєтеся їжею, алкоголем чи наркотиками?
  ▪ Порушилася харчова поведінка, тобто або переїдаєте, або втратили апетит?
  ▪ Чи з'явилося безсоння?
  ▪ Болить голова, нудить, з’явилися нові проблеми зі здоров'ям?

  "Людині, що вигоріла, слід відпочивати і бути в безпеці та затишку до кількох місяців, шукати підтримки, змінити свої цінності і спробувати переключитися на спорт чи хобі, щоби не думати про роботу", – зазначає Супрун. При цьому чиновниця додала, що варто зменшити користування ґаджетами, робити перерву між проектами, не працювати понаднормово, якщо немає сил, спілкуватися більше за межами професійного кола та вчитися говорити ні.

  "Будьте уважні до близьких та колег. Ви можете допомогти їм розпізнати та подолати вигорання, причому не лише емпатією, але і діями: допомогою, розподілом обов'язків, підвищенням зарплати, наданням більшої свободи дій, визнанням їхніх досягнень та зусиль", – підсумовує вона. 

  Попередній матеріал
  Порошенко в інтерв'ю FoxNews: НАТО має збільшити присутність своїх кораблів у Чорному морі
  Наступний матеріал
  Найавторитетніший німецький словник Duden змінив Kiew на Kyjiw

  Супрун анонсувала початок трансформації системи крові в Україні

  Козаченко розповіла пікантний факт про суддю-спікера Окружного адмінсуду, де нині розглядають справу Супрун

  У суді заявили про цілу серію справ щодо Супрун та призначили нового суддю у справі про її відсторонення

  Справи Насірова, Амосової, а тепер і Супрун: Окружний адмінсуд знову в центрі скандалу

  Супрун пояснила, чи можуть діти відвідувати дитсадки та школи після перенесеної хвороби

  Позов проти Супрун подав ще один нардеп-радикал – ЗМІ