Ветеран АТО сумчанин Ігор Мироненко після демобілізації знайшов себе в соціальному бізнесі – започаткував майстерню, де виробляє "лежачі" велосипеди та інші засоби пересування для людей з інвалідністю. А на її базі планує ще й запустити майданчик для обміну досвідом з іншими бізнесменами-початківцями. Тим часом заохочують ветеранів до підприємництва громадські організації. А також Державна служба зайнятості. З початку року за "стартовим капіталом" вже звернулося з дві сотні демобілізованих.
Передньопривідний лежачий велосипед "Бобер" – це "дітище" майстерні, яку започаткував ветеран АТО Ігор Мироненко. Розповідає, ідея народилася після того, як повернувся з передової.
"Дуже складні часи, це час коли лінія фронту переміщалася дуже активно. І саме на весні 14-го року ми потрапили в Луганську область і несли там свою службу. Коли я повернувся, що мене бентежило найбільше. Я повернувся, а хлопці лишись захищати. І щоб їм було що захищати, я повинен тут щось будувати", – розповідає про своє рішення Ігор.
Нині у майстерні Ігор Мироненко разом з однодумцями створює різноманітну продукцію із деревини та склопластику – від дитячих іграшок до лежачих велосипедів. Зараз працює над новою моделлю. Завдяки спеціальним матеріалам велосипед має стати легшим і значно дешевшим за імпортні аналоги.
Зробити такі велосипеди доступними для людей з інвалідністю, зокрема і ветеранів війни на сході – одна з місій майстерні, розповідає засновник.
"Для цих людей є речі, які не виготовляються в Україні і коштують дуже дорого. Наприклад, до тих же інвалідних візочків, це те, з чого ми хочемо почати, можна виготовляти велосипедні приставки, хендбайки. Це педальний вузол з ручками, і людина крутить ці педалі. Тобто не крутить вже руками колеса, а як на справжньому велосипеді", – пояснює засновник майстерні bobry.in.ua.
Виробництво хендбайків планує запустити з осені. До проєкту вже залучає побратимів. Серед них – Ігор Лугина. Після тяжкого поранення на сході пересувається на візку. Тож для нього така продукція – можливість жити на повну.
"Пересуватись набагато швидше, і руки не так стомлюються. Займатися спортом добре, на дальні відстані можна їхати, кудись за 40-км, може навіть більше" – переконує ветеран.
Для розвитку майстерні Ігор Мироненко пройшов навчання та нещодавно виграв грант. Допомогу у відкритті власного бізнесу пропонує і держава. Для цього треба стати на облік у Службі зайнятості та розробити власний бізнес-план. Такою можливістю від початку року вже скористалися понад 200-і ветеранів війни на сході.
"Хто займається обробкою каменю, хто гарно може – стає на роботу ковалем, досить цікава ідея була – вирощування мікрозелень для ресторанів, кафе, це цікава ідея, бо зараз це популярно. Ми бачимо, що чим більше людина зайнята, чим швидше стає зайнятою – тим менше поганих думок лізе в голову", – запевняє директор департаменту реалізації політики зайнятості Любов Бершадська.
На розвиток справи від держави можна отримати до 80 тисяч гривень, кажуть у Службі. Бізнесменам-початківцям радять робити ставку на незвичні напрямки бізнесу та кооперацію. Ідея об'єднання імпонує й Ігорю Мироненку. В його планах – перетворити майстерню на майданчик для обміну досвідом. А частину заробленого – спрямовувати на соціальні проєкти. Зокрема, виробництво велосипедів для поранених побратимів.
Олена Соловйова, Олеся Боровик та Олександр Горнейчук, "5 канал"
Крізь холод та спеку: в Києві ветерани-армійці зійшлися в спортивному протистоянні Legion Run


























