Тисячолітній меч, який 4 роки тому вивезли з України, нарешті потрапить до музейної експозиції. Відреставровану пам'ятку передали музейникам із містечка Винники, що поблизу Львова. Як це було – бачили журналісти "5 каналу".
4 роки тому цей меч міг потрапити до Росії, і його історія склалася б зовсім по-іншому. У грудні 2015-го естонські митники вилучили артефакт на естонсько-російському кордоні. У водія, що перевозив пам'ятку, не було на неї документів.
За кілька місяців меч повернули Україні: з'ясувалося, що старовинну зброю "чорні копачі" знайшли на півночі Львівської області. Після повернення реставратори працювали над відновленням меча: робота тривала 1,5 року.
"Найскладніше – робота зі збереженням інкрустації. Ви бачили на фото, які корозійні нашарування, вони з'єднані зі сріблом дуже жорстко. Це практично мікроцемент був, перемішаний з піском", – каже реставратор Віктор Голуб.
Мечі так званого "каролінгського типу" походять із території сучасної Франції. Такі не раз виявляли на теренах України. Але в такому гарному стані, та ще й з багатою інкрустацією – чи не вперше.
"Він має унікальний орнамент, сам по собі унікальний. Меч дуже цікавий, оздоблення хрестами – рідкісне для скандинавських країн. Переважно це плетінка, іншого типу мечі", – пояснює директор історико-краєзнавчого музею Ігор Тимець.
Таку унікальну пам'ятку кінця X століття радо прийняв би будь-який український історичний музей. Утім, отримає її філія Львівського історичного музею, розташована в містечку Винники.
"Це дасть момент поширення, момент внутрішнього туризму. Хтось запитає, чому його не лишають в Києві – не треба все в Києві лишати", – вважає міністр культури Євген Нищук.
Директор музею додає: "Музей має колосальну колекцію археології. І зараз на базі археологічного музею у Винниках планується створення великого сучасного археологічного музею".

Для перевезення нового об'єкта до своєї експозиції винниківські музейники створили спеціальну скриню, яка має захистити меч від ушкоджень при транспортуванні. Загалу реставровану зброю почнуть показувати в музеї з 11 березня.
Петро Троць, Іван Довганик, "5 канал"
У Чернігові археологи натрапили на 7-ярусне кладовище – ФОТО