Інститут археології

Артефактам понад півтори тисячі років: в Україні знайшли унікальний могильник

Майже весь вцілілий інвентар було складено в ліпний одноручний кухоль

Археологи виявили на Вінниччині поблизу с. Побережне поселення черняхівської культури з посудом римського виробництва. Про таке повідомляє Інститут археології Національної академії наук України.

"Навесні 2018 р. за попередніми повідомленнями місцевих мешканців про знахідки речей римського часу біля с. Побережне (Вінницька обл.) співробітниками відділу археології ранніх слов’ян, НДЦ "Рятівна археологічна служба" ІА НАН України та Національного музею історії України було проведено пошукові дослідження з метою з’ясування археологічного контексту цих знахідок. Під час обстежень встановлено, що речі походили з території могильника та поселення черняхівської культури, які розташовані біля села. Найцікавішими виявилася поховання з бронзовою посудиною римського виробництва", – наголосили у повідомленні.

Слід зазначити, що поховання оформлене за обрядом трупоспалення, рештки якого залягали на глибині 0,35 – 0,6 м і займали площу приблизно 0,8×1 м. В ямі на дні стояв цілий бронзовий казан. Під казаном розмішувалося щільне скупчення кальцинованих кісток, фрагментів ліпного посуду та уламків виробів із бронзи. Поруч з основним скупченням виявлено уламки кісток, посудин та інших речей.

Майже весь вцілілий інвентар було складено в ліпний одноручний кухоль (пряжки, фібула, гребінь, окуття, оплавлене скло тощо).

"До складу інвентарю входив бронзовий казан, який зберігся майже повністю, за винятком дужки, дві двочастинні пряжки й фібула бронзова підв’язної конструкції з фацетованим корпусом. А також роговий багатоскладовий тришаровий гребінь, виріб зі скла (можливо кубок), гральний жетон із непрозорого скла, білого кольору. Також були виявлені бронзові окуття кутів дерев’яної дошки для гри, бронзова голка і ліпний посуд", – наголосили археологи.

Комплекс датований рубежем ІІІ–IV ст., а наймовірніше початком – IV ст.

Перший такий комплекс в Україні було досліджено біля с. Рудки (Тернопільська обл.) в 1936 р.

"Це трупопокладення відноситься до рангу так званих князівських поховань варварів Європи римського часу. Ознаками таких поховань є речі римського походження, вироби з дорогоцінних металів, військові атрибути тощо. В Рудці – це бронзові казан та миска, скляний кубок римського виробництва, срібні шпори та ніж тощо. Існує припущення, що отримати "оригінальні" римські речі варвари могли як військові трофеї або під час служби в підрозділах римської армії. Поховання, виявлене на Вінниччині, містить майже всі елементи представника цього соціального рангу", – підсумували у повідомленні.

Як повідомляв 5.UA, грецькі археологи вважають, що їм вдалося розкопати давньогрецьке місто Тенея, засноване мікенським царем Агамемноном і полоненими троянцями після троянської війни у XIII–XII столітті до нашої ери.

Попередній матеріал
СТБ має намір змінити правила нацвідбору на "Євробачення" – подробиці
Наступний матеріал
Україна направила до Гааги докази використання Росією кримців як "живого щита"
Loading...

Японці посадили космічний зонд на поверхню астероїда

У Вінниці потрощили двері в офісі БПП "Солідарність": що розповіли в поліції

Уперше за 35 років: у відкритий космос вийдуть одразу 2 жінки

Український науковець винайшов спосіб перероблення вуглекислого газу на їжу

Працює на відстані до 5 метрів: в Україні розробили революційну систему бездротової зарядки

У КНР розпочали будівництво першої космічної електростанції