Скандал щодо "Укроборонпрому": хто міг би оцінити реальну вартість комплектуючих для бронетехніки й літаків ЗСУ – Романенко

В "Укроборонпромі" при цьому заперечили семиразове завищення ціни на прилади для Ан-26

В ефірі "5 каналу" заступник начальника Генштабу (2006-2010) Ігор Романенко прокоментував те, що в "Укроборонпромі" заперечують семиразове завищення ціни на прилади для Ан-26, про яке йдеться у розслідуванні програми "Наші гроші", а також заяву про те, що кінцеву вартість товарів журналісти вирахували некоректно.

Так експерт розповів, хто може перевірити, праві журналісти чи представники "Укроборонпрому". "За великим рахунком це мав би зробити суд, але реформування судової системи у нас не завершено, тому відповідно маємо, що маємо, і тому треба просуватися з цього приводу вперед. Можна зробити фахову оцінку експертів, це міг би бути колектив експертів по різних напрямках та фінансистів. І щоб це можна було б робити за участю громадськості", – сказав Романенко.

Він також вважає, що за великим рахунком Україні закуповувати комплектуючі у Росії не є нормальним, адже у 2014 році на законодавчому рівні ці закупівлі були зупинені та продажі. Він також розповів, що нині в державному оборонному замовленні для ЗСУ частка державного замовлення складає 40%, тобто Україна за час незалежності просунулася вперед як світова держава, і нині приватні компанії становлять 60%. При цьому він додав, що більшість озброєння в ЗСУ все ж радянське. 

"Озброєння, особливо сучасного озброєння ХХІ сторіччя за найоптимістичнішими оцінками – до 20%, тобто більшість озброєння – радянське. І для того, щоб мати потенціал у війні, нам потрібно відновлювати, те що у нас є… Другий етап полягає в тому, що це озброєння треба модернізувати і третє – на підставі цієї рорботи розробляти своє. Можна це робити паралельно, де Україна має промислові потужності…", – сказав Романенко.

Він також підтвердив: "Ми закуповували запчастини в першу чергу в союзників, у яких залишалася радянська зброя і закуповували на ринку  в Європі та світі. На жаль, поставка на цей ринок відбувалася з Росії, а крім того, мали місце і контрабандні поставки, про які йде розмова".

Про те, якою має бути відповідальність фігурантів розслідування, якщо їхню провину підтвердять, дивіться у повному відео інтерв'ю:

Нагадаємо, напередодні, 4 березня 2019 року, автори програми "Наші гроші" оприлюднили нову серію власних розслідувань. Посилаючись на анонімні дані, заявили, зокрема, що чільник "Укроборонпрому" Павло Букін та вже колишній перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський отримували "відкати" під час оборудок із закупівлями в "Укроборонпромі". Зауважили, що під час придбання російських альтиметрів для ремонту казахських літаків Ан-26 в Україні Павло Букін отримав 10 тисяч доларів, а Олег Гладковський – 30 тисяч доларів США відповідно. Автори розслідування стверджують, що отримали архів із листуванням учасників так званих схем та дані про давання й отримання хабарів людьми, задіяними у процесі. В "Укроборонпромі" при цьому заперечили семиразове завищення ціни на прилади для Ан-26

Як повідомляв 5.UA, 25 лютого 2019 року журналісти програми "Наші гроші" (Bihus.info) оприлюднили матеріали про викриття масштабних схем розкрадання в оборонному комплексі, до яких можуть бути причетні посадовці. Йдеться про події 2014-2016 років. В "Укроборонпромі" тоді заявили, що журналісти маніпулюють закритою інформацією, яку могли отримати в межах кримінальних проваджень. 26 лютого Президент тимчасово призупинив повноваження першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського. 4 березня Порошенко підписав указ про звільнення Гладковського з посади.

Попередній матеріал
НАБУ відкрило ще одну справу після журналістського розслідування про "відкати" Гладковському
Наступний матеріал
У посольстві США дали пораду Україні після скандалу з Укроборонпромом