Архівні документи підпілля ОУН-УПА вивчають львівські науковці. Серед матеріалів – польові звіти, документи розвідки, інформаційні вісники. Понад 2 тис. документів знайшли в січні на Франківщині, на одному із приватних подвір'їв. Бідон з паперами лежав на півметровій глибині.
Історична знахідна пролежала під землею 75 років. Вивчати архівні матеріали береться науковець музею "Тюрма на Лонцького" Віктор Сеницький. Через вологість паперу та грибок – чоловік працює у масці, рукавицях і спеціальному халаті.
"Насправді ось цей Рогатинський архів зберігся дуже добре. Документи в хорошому стані. Якщо подивитися, то здається, що недавно сіли за машинку і надрукували певний документ. Вісті 1946 року, а надруковані ніби недавно", – дивується науковий співробітник.
Щоби вивчити архів, документи потрібно добре висушити та відсортувати. Наразі фахівці опрацювали невелику частину. Серед ознайомленого – вже виявили унікальні матеріали щодо національно-визвольного руху.
"Це "Теренові звіти" із Закерзоння, де показано ситуацію на територію. Протистояння місцевої комуністичної влади проти українських повстанців і підпільників. Є документи Служби безпеки ОУН. Також документи про нагородження повстанців, про підвищення по службі, у званні. Номера відділів повстанців", – розповідає Віктор Сеницький.
Найціннішим серед знайденого історики вважають шарж на Романа Шухевича: "Унікальна річ. Такого ніде не знаходили. Повстанці самі на себе дружній шарж намалювали. На антипропагандистських листівках малювали Сталіна й Гітлера, а тут таке цікаве".
Директор музею Руслан Забілий зазначає: "Ми з'ясували, що на конвертах є позначка 315 – це номер польової пошти Романа Шухевича. Архів був зібраний і призначений для головного командира УПА. Питання полягає в тому, чи він працював з тими матеріалами. По рукописних знахідках, замітках, нам вдасться ідентифікувати почерк, чи його він, чи когось із повстанських архіваріусів".
Це 35-й знайдений архів підпілля ОУН-УПА за останні 15 років. На його вивчення піде півроку. Після чого частина документів стане експозицією, решту – виставлять в інтернет, в електронний архів українського визвольного руху.
Марта Шикула, Євген Радіон, Львів, "5 канал"