Документи ОУН-УПА
Документи ОУН-УПА 5 канал

Пролежали в землі 75 років: львівські науковці почали вивчати унікальні документи ОУН-УПА

Читайте по-русски
Серед знахідок – внутрішні документи Служби безпеки, нагородження та призначення, а перлина архіву – шарж на Романа Шухевича

Архівні документи підпілля ОУН-УПА вивчають львівські науковці. Серед матеріалів – польові звіти, документи розвідки, інформаційні вісники. Понад 2 тис. документів знайшли в січні на Франківщині, на одному із приватних подвір'їв. Бідон з паперами лежав на півметровій глибині.

Історична знахідна пролежала під землею 75 років. Вивчати архівні матеріали береться науковець музею "Тюрма на Лонцького" Віктор Сеницький. Через вологість паперу та грибок – чоловік працює у масці, рукавицях і спеціальному халаті.

"Насправді ось цей Рогатинський архів зберігся дуже добре. Документи в хорошому стані. Якщо подивитися, то здається, що недавно сіли за машинку і надрукували певний документ. Вісті 1946 року, а надруковані ніби недавно", – дивується науковий співробітник.

Щоби вивчити архів, документи потрібно добре висушити та відсортувати. Наразі фахівці опрацювали невелику частину. Серед ознайомленого – вже виявили унікальні матеріали щодо національно-визвольного руху.

"Це "Теренові звіти" із Закерзоння, де показано ситуацію на територію. Протистояння місцевої комуністичної влади проти українських повстанців і підпільників. Є документи Служби безпеки ОУН. Також документи про нагородження повстанців, про підвищення по службі, у званні. Номера відділів повстанців", – розповідає Віктор Сеницький.

Найціннішим серед знайденого історики вважають шарж на Романа Шухевича: "Унікальна річ. Такого ніде не знаходили. Повстанці самі на себе дружній шарж намалювали. На антипропагандистських листівках малювали Сталіна й Гітлера, а тут таке цікаве".

Директор музею Руслан Забілий зазначає: "Ми з'ясували, що на конвертах є позначка 315 – це номер польової пошти Романа Шухевича. Архів був зібраний і призначений для головного командира УПА. Питання полягає в тому, чи він працював з тими матеріалами. По рукописних знахідках, замітках, нам вдасться ідентифікувати почерк, чи його він, чи когось із повстанських архіваріусів".

Це 35-й знайдений архів підпілля ОУН-УПА за останні 15 років. На його вивчення піде півроку. Після чого частина документів стане експозицією, решту – виставлять в інтернет, в електронний архів українського визвольного руху.

Марта Шикула, Євген Радіон, Львів, "5 канал"

Попередній матеріал
"Ніби флешмоб": ще один кандидат у президенти знімає свою кандидатуру з виборів-2019
Наступний матеріал
Президент: Є факти – до в’язниці, немає фактів – припиніть розгойдувати ситуацію
Loading...

Псевдоброкер виманив у власників "євроблях" майже півмільйона доларів: як не стати жертвою шахрая

Артефактам понад півтори тисячі років: в Україні знайшли унікальний могильник

"Лікар питала, що призначати": на Львівщині від ускладнень грипу помер 46-річний чоловік

На центральній площі Львова провели мовчазну акцію "5 років окупації"

Виступ Президента України на засіданні Ради регіонального розвитку Львівщини – відео

"Життя дає набагато цікавіші уроки": Туск став почесним доктором Львівського університету