"Незламні" – фільм під такою назвою знімають на Львівщині. Це розповідь про боротьбу ОУН й утиски українців у 30-х роках минулого століття. Стрічка – це спільний проект священика і парафіян із містечка Городок. Як отець змінив кадило на камеру й взявся творити мистецтво, бачила Ірина Саєвич.
Грим, зміна костюмів й останні приготування перед кінокамерою. За останні декілька місяців для знімальної групи стрічки "Незламні" – це буденна робота. Більшість акторів не пов'язані з кінематографом. Тарас Елейко – колишній віськовослужбовець. За плечима Донецький аеропорт, Піски, Широкине. У стрічці грає ОУНівця.
"Напевно, поглядами щодо любові до своєї країни ми схожі, а долями – ні. Це був такий смолоскип, мій герой, який горів, він віддав світло, віддав тепло для українців, а я вже цей смолоскип зі своїми прототипам підняв і його несемо", – розповідає чоловік про свого персонажа.
Професійних акторів – менше половини. Решта – аматори, члени волонтерської групи "Апостольська чота", яку очолює настоятель місцевого храму Михайло Греділь. Саме він автор ідеї фільму.
"Це не були, знаєте, хлопці з якихось бідних родин, які були жебраками чи чогось потребували якогось збагачення. Це були інтелігентні розумні хлопці, вони мали великі перспективи в лоні Польщі, яка була тут, керувала. Але вони все-таки залишили свої родини, залишили свою молодість і навіть віддали своє життя за оборону своєї української землі", – каже Михайло Греділь.
У фільмі священик за режисера, оператора та монтажера. Всього навчився самотужки. Навіть власну домівку отець Михайло перетворив на штаб-квартиру знімальної групи.
Владислав Плебанський, актор фільму, розповідає: "Вперше, коли я сюди приїхав, я просто знав, що це штаб громадської організації "Апостольська чота". Ну і зараз ми його називаємо так "ЧотоХата". Тут ніби якось так почуваєшся спокійно, так, як в театрі".
Надихнули настоятеля храму на "Незламних" події на Сході країни. На передову він із волонтерами вирушав не один десяток разів.
Фільм знімають й у Городоцькій райадміністрації. Сто років тому в цьому приміщенні розташовувалася пошта. Нині там зйомки епізоду з нападом ОУНівців, яким були потрібні кошти на підтримку національно-визвольного руху. За сценарієм кілька бійців гинуть на місці.
Стрічку знімають на волонтерських засадах за пожертви благодійників. Автори планують представити свою дебютну роботу вже наприкінці року.
Ірина Саєвич, Євген Радіон, Львівська область, "5 канал"
Дивіться також фотогалерею за темою:
Які українські актори зніматимуться в історичному епосі "Захар Беркут"