Речі підпілля ОУН
Речі підпілля ОУН 5 канал

Скарби криївки: на Хмельниччині виявили заміновані артефакти підпільників ОУН

Агітаційні матеріали та особисті речі підпільників ОУН знайдені у бідоні на Хмельниччині. На знахідку натрапили місцеві краєзнавці поблизу села Підгірне в урочищі Жеребки

Відомо, що саме там облаштували криївку троє вояків крайового проводу ОУН "Поділля". Артефакти презентували в Хмельницькому літературному музеї. Бачили їх і журналісти "5 каналу".

Речі підпілля ОУН
Речі підпілля ОУН5 канал

Замінований бідон знайшли краєзнавці у Старокостянтинівському районі. Біля знахідки було 10 мін та кілька гранат. Знешкоджувати боєприпаси покликали піротехніків.

"Дві розтяжки були, дві гранати на глибині десь сантиметрів 10. Мабуть, з часом грунт десь трошки присипав їх, і міни лежали саме в напрямку схрону", - розповідає краєзнавець Володимир Баршацький.

У бідоні - агітаційні листівки та примірники повстанського часопису "Хрін".

"Головне завдання для них було це – пропаганда, донесення ідей незалежної України до місцевого населення. Вони займалися розповсюдженням листівок, літератури і, якщо вони й мали зброю при собі, то виключно для самооборони", - пояснює директор Хмельницького обласного літературного музею Василь Горбатюк.

Речі підпілля ОУН
Речі підпілля ОУН5 канал

У схованці зберігалися й особисті речі трьох воїнів військового підрозділу, підпорядкованого крайовому проводу ОУН "Поділля". За ними й ідентифікували імена. Це Іван Ліщинський, Михайло Чернега та Йосафат Лазорко. Знахідку краєзнавці передали до літературного музею.

"Ця група була частиною Кам'янець-Подільського окружного проводу ОУН, а в свою чергу окружний провід входив до складу крайового проводу ОУН Поділля, центр якого знаходився на Тернопільщині", - зазначив директор літературного музею Василь Горбатюк.

Речі підпілля ОУН
Речі підпілля ОУН5 канал

Фахівці припускають, вояки сховали бідон поблизу однієї зі своїх криївок, які були облаштовані в урочищі Жеребки.

"На відстані 100-120 метрів дві криївки. Так завжди було в бійців ОУН-УПА, що одна була запасна. Коли вони відчували, що одну виявили, тоді вони, звичайно, туди не підходили", - розповідає голова Хмельницької облорганізації НСЖУ Петро Маліш.

Краєзнавці та музейники хочуть відновити криївки в урочищі Жеребки. Але передусім планують відреставрувати матеріали, знайдені в бідоні, які з плином часу суттєво попсувалися.

Любко Іванів та Євгеній Моісеєнко, Хмельницький, "5 канал"

Попередній матеріал
Пристрасті довкола "сталінського ампіра" в Дніпрі – що обурило мешканців Привокзальної площі
Наступний матеріал
У Львові поліцейська отримала ножове поранення в живіт
Loading...