Розкопки на Поштовій площі
Розкопки на Поштовій площі 5 канал

Розкопкам на Поштовій загрожує руйнування: що нині відбувається навколо скандального проекту ТРЦ

Читайте по-русски
Саме підземелля роками тримається на тимчасових опорах і це вже дається взнаки: на стелі поволі розходяться плити, в деформаційних швах накопичується волога

Нова загроза у буквальному сенсі нависла над Музеєм на Поштовій площі. Про ризик обвалення ділянки розкопок вулиці часів Київської Русі повідомили у столичній адміністрації. Щоби убезпечити містян, перекриють частину пішохідної зони. Укріплювати ділянку поки що не можуть через заборону прокуратури, яка розслідує законність будівництва торговельно-розважального центру. Його зведення під виглядом реконструкції транспортної розв'язки водночас оскаржують в Окружному адміністративному суді Києва. Сама пам'ятка псується під товщею тимчасової консервації – археологічні роботи там заморожені з 2017-го. Олена Соловйова побувала на місці розкопок. Що нині відбувається у підземеллі Поштової – далі розповість.

Паркан Стародавнього Києва, що пережив 10 століть, може не дотягнути і до наступного року – непокоїться активіст Віталій Білецький. Майже 2 роки пам'ятка похована під товщею плівки для тимчасової консервації. Б'є на сполох і археолог Михайло Сагайдак. Каже: оцінити збитки від такого зберігання артефактів без експертизи неможливо.

"Якщо зараз настане тепло – то знову ми побачимо буйний цвіт різних грибкових утворень. Треба негайно робити аналіз цієї ситуації, відкривати, складати відповідну програму дій", – коментує директор Центру археології Києва Михайло Сагайдак.

Розкопки на Поштовій площі
Розкопки на Поштовій площі5 канал

"Там деревина, яка опинилася в таких складних умовах парнику. Ми маємо мінвату і зверху плівку, тобто утворюється баня і деревина гниє", – пояснив активіст Віталій Білецький.

Саме підземелля роками тримається на тимчасових опорах. Це уже дається в знаки: на стелі поволі розходяться плити, у деформаційних швах накопичується волога. Тож бурульки падають просто на голову.

Вода – головна загроза розкопок на Поштовій. Улітку дошкуляли рясні дощі, узимку – сніг, що тане.   

"Це от останні чотири дні, як воно тут тече. Це вода, яка скопилася в цих ливньовках. Це сніг, який прибирали. Воно почало танути", – пояснює Білецький.

Через відсутність дренажної системи торік улітку пам'ятку двічі вкривало водою. Тоді проблему підтоплень владнали за допомогою колодязів. На зиму вистачило, що принесе весна – невідомо. Про загрозу обвалення розкопок застерігають і в столичній адміністрації.

"Зараз є, як ви знаєте, заборона прокуратури на проведення будівельних робіт, яку ми будемо оскаржувати, тому що на для нас цей об'єкт важливий, його потрібно будувати. Тому що об'єкт стоїть не один рік в стані недобудови. Там буде музей однозначно, але мене зараз цікавить питання безпеки і технічного стану об'єкта", – прокоментував заступник голови КМДА Дмитро Давтян.

Розкопки на Поштовій площі
Розкопки на Поштовій площі5 канал

Музею однозначно бути – заприсягаються чиновники. Запевняють, на виконання рішення Київради до інвестиційного договору вже внесли зміни. Втім, які саме, не уточнюють.

"Оновлення іде в частині створення музейного простору. Те, що Київська міська рада прийняла і внесли цю зміну в інвестиційну угоду про те, що інвестор зобов'язується створити там музейний простір. Як влада ми не відповідаємо за те – ТРЦ чи не ТРЦ. Бо брав на себе зобов'язання інвестор", – каже заступник голови КМДА Валентин Мондриївський.  

Чи ТРЦ, чи ні – нині вирішуватиме Окружний суд. Там оскаржують надання містобудівних умов без відведення відповідної земельної ділянки. Позивач – нардеп Наталія Новак – переконана: забудовник під виглядом реконструкції транспортної розв'язки почав нове будівництво торговельного центру.

Розкопки на Поштовій площі
Розкопки на Поштовій площі5 канал

"Вони вносять повідомлення про зміни начебто нагляду. І підклали туди нову документацію власне щодо будівництва торгівельного комплексу. І таким чином вони створили видимість, що начебто дозвіл, що видавався на будівництво розв'язки, розповсюджує дію на будівництво торговельного комплексу. Тобто це була така шахрайська схема", – каже Новак.

Активістка Анабелла Моріна ж розповіла, що суд затребував додаткових матеріалів.

"Суд зажадав матеріали експертизи містобудівної, землевпорядної, проведеної в рамках кримінальної справи. І відповідно до цієї експертизи, власне, цей об'єкт є об'єктом нового будівництва. Тобто ніякої не дороги", – додала активістка.

Розкопки на Поштовій площі
Розкопки на Поштовій площі5 канал

Інша ж активістка – Ольга Рудковська – зауважує, що проект будівництва ТРЦ через пам'ятку археології не можуть здійснити, так як частину будівельного об'єму становить сама пам'ятка.

На компроміси між ТРЦ та музеєм вона також не погоджується. Впевнена, що весь будівельний проект треба перекроїти наново – винятково під потреби музею.

"Вулиця, провулки, фрагменти узвозу. Ми хочемо, щоб цей об'єкт в частині свого планування був збережений на цьому місці", – каже Рудковська.

Місце розкопок по черзі продовжують чатувати активісти двох десятків громадських організацій. Безстрокова акція протесту тут триває вже понад 250 днів.

Олена Соловйова, Сергій Клименко, Олексій Іванченков, "5 канал"

Попередній матеріал
За 100 днів полону жодної зустрічі з рідними: адвокат про те, як Кремль намагається ізолювати українських моряків
Наступний матеріал
Гримчак про розслідування щодо "Укроборонпрому": "Тут застосували технологію "гнилого оселедця"
Loading...

Побиття депутата Київради: Гусовський каже, що знає, чому на нього напали – подробиці

Вселенський Патріархат висловився щодо створення "Музею на Поштовій" – документ

У КМДА розповіли, коли продовжать розкопки на Поштовій: активісти кажуть, що це затягування часу

Біля "Музею на Поштовій" влаштували акцію протесту: вимагають, аби приїхав Кличко

Підземний музей на Поштовій: коли Мінкульт обіцяє вирішити суперечку

Арт-марафон на Поштовій площі: навіщо до Києва з'їхалися художники звідусіль