Нагадує часи Януковича: подробиці про скандали в МОЗ часів Степанова

Максим Степанов і Раїса Богатирьова 5 канал / Час. Підсумки тижня
Навколо керівника МОЗ Степанова розгорівся скандал. Активісти і нардепи стверджують, що міністерство під його керівництвом обирає постачальників, у яких захисні костюми коштують удвічі дорожче, ніж їх купують волонтери

Боротьбу з COVID-19 ще на початку карантину Україна оцінила у майже 65 мільярдів гривень. Це наш коронавірусний спецфонд. Із нього вже витрачено трохи менше половини – 27. Такі дані від міністра фінансів. І в нього є цікаві думки.

Там, де швидко щось закуповують, чекай зловживань і нечесних на руку чиновників. І от іншого міністра – керівника МОЗ Максима Степанова – вже засипали звинуваченнями в тому, що міністерство під його керівництвом обирає постачальників, у яких, скажімо, захисні костюми коштують удвічі дорожче, ніж їх купують волонтери. Крім того, в бік МОЗ лунають закиди, що придбали костюмів… зовсім мізер від потреби. Один відсоток приблизно. Максим Степанов відкидає всі звинувачення. І каже, що він просто незручний для його опонентів.

Це, до речі, не перша історія в МОЗ, коли його чільникові доводиться виправдовуватися. Пригадуєте Раїсу Богатирьову, мінінстерку охорони здоров’я часів Януковича? Її теж звинувачували у тому, що вона нагріла руку на держзакупівлях. Тоді вона використовувала відому схему – затягування закупівлі, щоб в останній момент придбати дорожче.

39 днів лікування – і коронавірус подолано. Лікар-епідеміолог із Буковини Юрій Падурару пригадує, спочатку у нього підвищилася температура. Далі діагностували пневмонію. Лікування було тривалим і затратним. Медикаменти купував за власний кошт. Медик зізнається, ще на початку пандемії був готовим до того, що ризикує захворіти.

Юрій Падурару каже: "Медичні працівники інфекційних відділень були незабезпечені необхідними засобами індивідуального захисту. Дуже багато медичних працівників захворіло. Захворіло понад 500 медичних працівників у області. Це високий рівень захворюваності.

Медик Юрій Падурару
Медик Юрій Падурару5 канал / Час. Підсумки тижня

Інна Іваненко виконавча директорка благодійного фонду "Пацієнти України", говорить: "Державного захисту жодного не приїхало до лікарень. Це все закуповують волонтери, місцеві бюджети або гуманітарна допомога. Всі ми чули про ті славнозвісні літаки "Мрії", які прилітають в Україну – ми не розуміємо, як воно розподіляється.

Із початку пандемії Міністерство охорони здоров'я для потреб медиків практично нічого не купує. І проблема не у грошах. Вони якраз є.

"За час протидії епідемії коронавірусу в Україні, тобто з березня, МОЗ змогло закупити лише 71 тисячу костюмів. Це станом на червень місяць. Закуповувало воно зі скандалами", – каже Гліб Канєвський, голова експертної організації StateWatch.

Захисні костюми для медиків
Захисні костюми для медиків5 канал / Час. Підсумки тижня

Понад 70 тисяч – цифра мізерна. За ці місяці лікарням потрібно було мільйони таких костюмів.

Захисні костюми для медиків
Захисні костюми для медиків5 канал / Час. Підсумки тижня

Ірина Литовченко, гендиректорка директорату стратегічного планування МОЗ (2017-2019), розповідає: "В Україну приїхало 30 тисяч із 70 закуплених. Вони нібито роз'їжджаються регіонами. Де решта – ми не знаємо. І навіть за ці 30 тисяч МОЗ переплатило. Тому що мало заплатити 13 мільйонів, а заплатило 17 мільйонів".

Ірина Литовченко
Ірина Литовченко5 канал / Час. Підсумки тижня

Про скандальну закупівлю МОЗ "Підсумки тижня" розповідали у квітні. Тоді керівництво міністерства вирішило укласти договір з фірмою-прокладкою. Захист для лікарів вона мала завезти із Китаю. Тоді як в Україні схожі костюми коштували чи не удвічі дешевше. Зрештою МОЗ переплатило понад 10 мільйонів.

А президент Володимир Зеленський на запитання журналістів, чи немає в нього зауважень до міністра Степанова, сказав: "Поки що немає".

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський5 канал / Час. Підсумки тижня

40% відкатів. Таке українське міністерство охорони здоров'я ще добре пам'ятає. За президентства Януковича це була звична річ. З кожної сотні 40 гривень йшли у кишені чиновникам. Ну а на решту купували ліки. Таким чином у нас з вами крали мільярди.

На четвертому місяці пандемії у МОЗ нарешті вирішили: пора закупити захист для лікарів. І знову втрапили у скандал. Задумали витратити 3 мільярди гривень. У своїй документації чиновники прописали очікувану вартість товарів. І суми виявилися - завищеними.

Виконавча директорка благодійного фонду "Пацієнти України" Інна Іваненко говорить: "Є прекрасне порівняння цін. Орієнтовна вартість за одиницю, за скільки хоче закупити МОЗ і та вартість за якою закуповуємо ми. Нас це вразило, скажу відверто. Тут позиції практично всі удвічі дорожчі, ніж ми купуємо на ринку.

Інна Іваненко
Інна Іваненко5 канал / Час. Підсумки тижня

Наприклад, вартість респіраторів з найвищим рівнем захисту у документації МОЗ вказана удвічі вища. Можлива переплата на звичайних масках становитиме 40%. На захисних окулярах – аж цілих 70%. На бахіли міністерство теж планує витратити майже удвічі більше від ринкової ціни. Таким чином йдеться про загальну переплату в понад мільярд гривень.

Ціни на закупівлі медзасобів
Ціни на закупівлі медзасобів5 канал / Час. Підсумки тижня

До цієї дитячої лікарні засоби захисту привозять волонтери. Ніхто із тутешніх лікарів коронавірусом не заразив.

Наталія, лікарка-інфекціоністка Київської дитячої інфекційної лікарні, каже: "Що саме вам волонтери привозили? – Костюми, щитки, маски все привозили. Наш робочий день починається о 9-й ранку. Приходимо, оглядаємо хворих. У нас хворих зараз 14".

Ціни у документах не завищували, переконують у МОЗ. Наполягають: розрахунки правильні.

Медик Наталя
Медик Наталя5 канал / Час. Підсумки тижня

Чільник МОЗ Максим Степанов каже: "Ці розрахунки робилися, щоб на місяць медики були забезпечені. Сума, яка передбачається, розрахована після проведеного моніторингу цін".

Відродили у МОЗ і так званий тендерний комітет. Костюми, на яких переплатили мільйони, закуповував саме він. Через цей комітет міністерство одноосібно може вирішувати у кого, що і за скільки купувати. Така схема процвітала до 2014 року, коли відомство очолювала Раїса Богатирьова. Цього тижня, до речі, вийшла на волю. А люди, пов'язані із Богатирьовою, за повідомленнями у ЗМІ, тепер регулярно з'являються у будівлі міністерстві.

І знову методи роботи часів Януковича. Тепер і конкурси на державні посади проводять закрито. Йдеться про добір керівника Національної служби здоров'я. ЇЇ бюджет понад 100 мільярдів гривень. Співбесіду із кандидатами міністр вирішив провести за зачиненими дверима.

Ольга Стефанишина народна депутатка від партії "Голос", говорить: "Зараз відбувається рейдерство основної інституції у галузі охорони здоров'я. І пан Степанов просто у ручному режимі хоче поставити свою людину".

А Степанов каже: "Деякі представники партії "Голос" протягом 3-4 років просто вбивали українську медицину, проводячи над нею експерименти. А зараз цьому прийшов кінець".

Голову служби здоров'я міністр так і не обрав. А депутати з опозиції розпочали збір підписів за відставку Максима Степанова, який господарює в міністерстві два місяці. Зацікавилися чільником міністерства і правоохоронці. Національне антикорупційне бюро розпочало провадження. Детективи з'ясовуватимуть, кому вигідні переплати МОЗ на державних закупівлях.

Сергій Барбу, Сергій Клименко, Едвард Белінський, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Війна пам'ятників: Путініана – новий етап монументальної пропаганди Кремля
Наступний матеріал
"Недовербований": історія українця, який ледь не потрапив на гачок ФСБ
Loading...