"Недовербований": історія українця, який ледь не потрапив на гачок ФСБ Читайте по-русски

ФСБ 5 канал / Час. Підсумки тижня
ФСБ РФ регулярно намагається вербувати українців, проте не завжди успішно

І повертаємося до наших реалій. Від початку Російсько-Української війни РФ грає в шпигунські ігри. Їй потрібна інформація, тому зазвичай російські спецслужби вербують тих, хто має доступ до документів із грифом "цілком таємно".

Ми розповімо унікальну історію про чоловіка, який мало не потрапив на гачок ФСБ. Нині він під захистом українських спецслужб. Ми не називаємо його прізвище й не показуємо обличчя. Але через його історію ви зрозумієте методику путінського вербування й дізнаєтесь, як вони його починають – із примітивного, здавалося б, листування.

Як ФСБ вербують українців – це історія не нова. І ми багато чули про тих, хто не встояв під тиском ворожих спецслужб. Але, мало не вперше, ми маємо ексклюзивну історію людини, яка нині бореться й намагається протистояти жорстким методам російського вербування.

"Я працюю менеджером у компанії, яка займається поставками авіаційних запчастин і ремонтом авіаційної техніки", – розповів Володимир.

Він відповідає, зокрема, й за те, аби замовлення до "Укроборонпрому" від Збройних сил на ремонт авіатехніки були виконані. Саме ця інформація й потрібна росіянам. "Іх там нєт", але їх дуже цікавить, чим живе українська армія. І вони шукають саме тих людей для вербування, які володіють відповідними даними.

"ЗСУ постійно надсилають нам запити й прохання знайти можливість запропонувати запчастини", – зазначив Володимир. 

Він працює в авіаційній сфері майже 20 років. Ще на початку російської агресії, у 2014-му, отримував пропозиції від Росії.

ЗСУ
ЗСУ5 канал / Час. Підсумки тижня


"Авіаційні фахівці високого рівня запрошуються на постійне проживання до Росії. Їм гарантують високооплачувану роботу, житло, оформлення всіх умов для сім'ї", – уточнив Володимир.

Тоді чоловік видалив повідомлення як спам. А на роботі з колегами жартували над щедрими пропозиціями країни-агресорки. Насправді, метод підкупу ворожими спецслужбами українських громадян – один із найпоширеніших, і він гостро активізувався з початком війни на сході України.

"Коли людині говорять, от вам гроші, або ми вас забезпечимо постійними контрактами. Ви нам, ми вам", – наголосив заступник голови СБУ Віктор Ягун.

"Підкуп і певних політиків, і певних державних службовців-секретоносіїв, і певних функціонерів сектора безпеки і оборони", – уточнив військовий експерт Василь Богдан.

ФСБ
ФСБ5 канал / Час. Підсумки тижня


До цього списку потрапив і Володимир. Сам зізнається, що в цьому нічого дивного, адже до війни впродовж багатьох років контактував із російськими партнерами, позаяк на озброєнні української армії перебували радянські зразки техніки й деякі запчастини до них виготовляли лише в Росії.

"За родом діяльності я багато контактував і часто їздив до РФ. Відрядження пов'язані з пошуком комплектувальних. Це спілкування було регулярним, особливо до 2014 року", – зазначив він.

Вже під час війни в компанію надійшло замовлення від Збройних сил. Потрібні деталі для ремонту можна було знайти лише в Росії. Володимир поїхав туди, щоб домовитися зі старими компаньйонами. Коли повертався до України, його затримали у Волгоградському аеропорту й запросили в окрему кімнату, нібито для перевірки документів. Там на нього вже чекали двоє працівників ФСБ.

"Вони почали тиснути на мене, що я шпигун, що займаюсь організацією поставок запчастин для Збройних сил України, таким чином підриваючи обороноздатність РФ", – розповів Володимир.

Погрожували, вимагали гроші й примушували до співпраці з російськими спецслужбами. Інакше, запевняли, матиме великі проблеми. Чоловік повернувся додому й зрозумів, що то була остання поїздка до сусідньої держави. І, здавалося, вже забув про погрози ворожих спецслужб, але рік потому отримав лист на пошту.

"Автор повідомив, що на мене відкрили кримінальну справу в Росії, ба більше, що я засуджений", – наголосив він.

"Всім відомо про відсутність у Росії будь-якої поваги до прав людини, до захисту людей, і тому, в принципі, такі ситуації, коли на громадян України тиснуть через суди, трапляються доволі часто", – розповів контррозвідник Дмитро.

ФСБ
ФСБ5 канал / Час. Підсумки тижня


Суди РФ оголошували вирок Володимиру без нього, ба більше, вони забули його навіть попередити про відкриття справи.

"Повинні були повідомити. Але я думаю, що в них за всіма паперами, за всіма судовими та юридичними тонкощами проходить, що він був повідомлений. Фактично, він не мав можливості себе захищати", – додав Дмитро.

Листи не припинялися, спецслужби намагалися тиснути на чоловіка – надіслали копію вироку російської Феміди та вказували, яка інформація їм від нього потрібна.

"Інформація про контрактну роботу "Укроборонпрому" та Збройних сил України. Вони вже розуміли, чим я займаюся й де працюю", – розповів Володимир.

"Такими людьми зазвичай цікавиться ФСБ. Вони відслідковують. Вони хочуть знати, яке в нас є озброєння, де і що виробляється, куди і як воно поставляється, які структури до цього залучені", – пояснив Дмитро.

Щойно Володимиру почали надходити листи з вимогою відкупитися, він одразу звернувся до українських спецслужб. Тож усе листування контролює СБУ.

Методи вербування в російських спецслужб мало чим відрізняються від методів колишнього КДБ – підкуп, шантаж, тиск та залякування.

"Перед тим як до когось підходити, вони мусять провести ретельну підготовчу роботу, вони мають вивчити людину. Коли вони підходять до людини, то вони вже підготовлені, вони не ставлять запитань, які не стосуються її професійної діяльності, її життєвої позиції", – розповів Ягун.

"Агентурна сітка якраз і створюється з тих людей, які мають доступ до тієї інформації, яка цікавить конкретну спецслужбу конкретної країни", – уточнив Богдан.

Після розпаду Радянського Союзу Росія запропонувала Україні підписати партнерську домовленість, у якій йшлося, що спецслужби двох країн не працюватимуть один проти одного. Їх мали погодити всі наявні спецслужби. Однак військова розвідка Росії відмовилася від підписання. А з часом ставало зрозуміло, що Росія з кожним роком лише посилює свою агентурну сітку в Україні.

Будівля СБУ в Києві
Будівля СБУ в Києві5 канал / Час. Підсумки тижня


"Особливо агресивно почали діяти російські спецслужби, коли Україна відверто заявила про те, що вона іде в НАТО та Європейський Союз. Що вона обриває відносини з тими явищами, які симпатичні для РФ", – зазначив Богдан.

"Вони тиск на Україну і на її громадян ніколи не зменшать. Насправді вони ніколи не припинять своєї роботи", – додав Ягун.

Український закон каже, що якщо ти не погодився на співпрацю з ФСБ і звернувся до українських спецслужб, тоді ніякої кримінальної відповідальності людина не несе. Так і сталося в історії Володимира.

"У нас війна з Росією, і як можна думати про співпрацю та спілкування? Ну, це зрада. Я собі в жахливому сні такого не можу уявити", – наголосив Володимир.

Володимир перебуває під захистом держави й активно співпрацює з українськими спецслужбами. Це одна історія із сотень подібних. Російські спецслужби мають великий досвід вербувальної роботи, яка відточувалася ще за часів холодної війни. Країна, президент якої й сам колишній працівник КДБ, не зупиняє спроб всунути свою лапу впливу в якомога більше сфер в Україні.

Євгенія Китаїва, Анна Кудрявцева, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Нагадує часи Януковича: подробиці про скандали в МОЗ часів Степанова
Наступний матеріал
Востаннє США так лихоманило в 1968-му: смерть Джорджа Флойда, масштабні заворушення та що робив Трамп у бункері
Loading...