"Недовербований": історія українця, який ледь не потрапив на гачок ФСБ

ФСБ 5 канал / Час. Підсумки тижня
ФСБ РФ регулярно намагається вербувати українців, проте не завжди успішно

І повертаємося до наших реалій. Від початку Російсько-Української війни РФ грає в шпигунські ігри. Їй потрібна інформація, тому зазвичай російські спецслужби вербують тих, хто має доступ до документів із грифом "цілком таємно".

Ми розповімо унікальну історію про чоловіка, який мало не потрапив на гачок ФСБ. Нині він під захистом українських спецслужб. Ми не називаємо його прізвище й не показуємо обличчя. Але через його історію ви зрозумієте методику путінського вербування й дізнаєтесь, як вони його починають – із примітивного, здавалося б, листування.

Як ФСБ вербують українців – це історія не нова. І ми багато чули про тих, хто не встояв під тиском ворожих спецслужб. Але, мало не вперше, ми маємо ексклюзивну історію людини, яка нині бореться й намагається протистояти жорстким методам російського вербування.

"Я працюю менеджером у компанії, яка займається поставками авіаційних запчастин і ремонтом авіаційної техніки", – розповів Володимир.

Він відповідає, зокрема, й за те, аби замовлення до "Укроборонпрому" від Збройних сил на ремонт авіатехніки були виконані. Саме ця інформація й потрібна росіянам. "Іх там нєт", але їх дуже цікавить, чим живе українська армія. І вони шукають саме тих людей для вербування, які володіють відповідними даними.

"ЗСУ постійно надсилають нам запити й прохання знайти можливість запропонувати запчастини", – зазначив Володимир. 

Він працює в авіаційній сфері майже 20 років. Ще на початку російської агресії, у 2014-му, отримував пропозиції від Росії.

ЗСУ
ЗСУ5 канал / Час. Підсумки тижня

Тоді чоловік видалив повідомлення як спам. А на роботі з колегами жартували над щедрими пропозиціями країни-агресорки. Насправді, метод підкупу ворожими спецслужбами українських громадян – один із найпоширеніших, і він гостро активізувався з початком війни на сході України.

"Коли людині говорять, от вам гроші, або ми вас забезпечимо постійними контрактами. Ви нам, ми вам", – наголосив заступник голови СБУ Віктор Ягун.

"Підкуп і певних політиків, і певних державних службовців-секретоносіїв, і певних функціонерів сектора безпеки і оборони", – уточнив військовий експерт Василь Богдан.

ФСБ
ФСБ5 канал / Час. Підсумки тижня

Вже під час війни в компанію надійшло замовлення від Збройних сил. Потрібні деталі для ремонту можна було знайти лише в Росії. Володимир поїхав туди, щоб домовитися зі старими компаньйонами. Коли повертався до України, його затримали у Волгоградському аеропорту й запросили в окрему кімнату, нібито для перевірки документів. Там на нього вже чекали двоє працівників ФСБ.

"Вони почали тиснути на мене, що я шпигун, що займаюсь організацією поставок запчастин для Збройних сил України, таким чином підриваючи обороноздатність РФ", – розповів Володимир.

Погрожували, вимагали гроші й примушували до співпраці з російськими спецслужбами. Інакше, запевняли, матиме великі проблеми. Чоловік повернувся додому й зрозумів, що то була остання поїздка до сусідньої держави. І, здавалося, вже забув про погрози ворожих спецслужб, але рік потому отримав лист на пошту.

"Автор повідомив, що на мене відкрили кримінальну справу в Росії, ба більше, що я засуджений", – наголосив він.

"Всім відомо про відсутність у Росії будь-якої поваги до прав людини, до захисту людей, і тому, в принципі, такі ситуації, коли на громадян України тиснуть через суди, трапляються доволі часто", – розповів контррозвідник Дмитро.

ФСБ
ФСБ5 канал / Час. Підсумки тижня
Будівля СБУ в Києві
Будівля СБУ в Києві5 канал / Час. Підсумки тижня

Володимир перебуває під захистом держави й активно співпрацює з українськими спецслужбами. Це одна історія із сотень подібних. Російські спецслужби мають великий досвід вербувальної роботи, яка відточувалася ще за часів холодної війни. Країна, президент якої й сам колишній працівник КДБ, не зупиняє спроб всунути свою лапу впливу в якомога більше сфер в Україні.

Євгенія Китаїва, Анна Кудрявцева, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Нагадує часи Януковича: подробиці про скандали в МОЗ часів Степанова
Наступний матеріал
Востаннє США так лихоманило в 1968-му: смерть Джорджа Флойда, масштабні заворушення та що робив Трамп у бункері
Loading...