"Злочинці в погонах": резонансні злочини українських правоохоронців та хто їх покриває

Арсен Аваков 5 канал / Час. Підсумки тижня
На катування в Кагарлику Арсен Аваков публічно не реагував три дні. Зрештою МВС опублікувало міністерське звернення

Арсен Аваков – незмінний міністр внутрішніх справ. За часів незалежної України в нас було 11 міністрів і 4 виконували обов’язки, але Арсен Аваков у кріслі затримався найдовше. Він на посаді вже 6 років і 4 місяці.

Скандал у Кагарлику змусив нас згадати, як після його призначення в Україні гучно запустили реформу поліції. І от 5 років потому… У поліцейському відділку двоє правоохоронців, хоча які вони правоохоронці, якщо ґвалтують жінку.

Читайте також: Мешканці Кагарлика щонайменше 5 разів скаржилися на вчинення злочинів місцевою поліцією

Відразу після цього інциденту міністр мовчить. І президент мовчить, до речі, й досі. Ґвалтівників, щоправда, відразу затримали, відділок розформували, проводять розслідування. Але ж коріння цієї проблеми залишилося, і тому відразу всі почали згадувати і Врадіївку, і вбивство 5-річного хлопчика у Переяславі.

Хто ж винен у цьому насиллі? Система, чи той, хто її очолює?

Хатія Деконаїдзе, - пригадуєте, саме вона взялася за реформу поліції в Україні, - кілька днів тому озвучила показові цифри. 93% звільнених після переатестації поліцейських поновилися через суди і лише 7% старих кадрів уже не змогли вдягнути погони. Може, це і є відповідь на запитання, що не так із нашою поліцією?

Реформа просто не дійшла в маленькі міста, такі, як Кагарлик. І якщо ми говоримо про міністра, то гаразд, він не може знати, хто працює в тому Кагарлицькому відділку і який у них психічний стан, але якщо це системні явища, то, мабуть, це і його відповідальність теж. І якби наші чиновники були справді європейськими, то скільки разів міністр вже мав би добровільно піти у відставку?

Ось ще один привід. Перестрілка молодчиків у спальному районі Броварів. З кулями в шибках будинків. Операція, яка вочевидь готувалася, і дивно, що поліція не знала про конфлікт перевізників. Чи все ж таки знала і не запобігла? Сергій Барбу про невтішні результати роботи правоохоронної системи і про те, чому поліція не захищає українців, а навпаки, захищатися треба від поліції.

Катування, знущання, зґвалтування. Поліція має знайти злочинців. Але якщо ними є самі силовики? За тиждень країну шокували одразу кілька таких історій.

Інцидент на Черкащині

На Черкащині судитимуть двох поліцейських. Вони незаконно затримали чоловіка і побили його. А ще вимагали грошей.

Прокурор прокуратури черкаської області Олексій Посохов розповідає: "Посадили його у власний автомобіль і відвезли його на один із цвинтарів. Звісно, що за таких умов затримати змушений був погодитися із обвинуваченням і надати їм хабар".

Гематома на пів тіла. Так завершився обшук для одного з фігурантів провадження на Миколаївщині. Били чоловіка двоє силовиків.

Олена Резнікова, співробітниця територіального відділу ДБР, говорить: "У його квартирі було проведено обшуки і доставлено у відділення поліції. Під час перебування у відділку йому завдавалися ударів у різні частини тіла".

Зґвалтування в Кагарлику, або "друга Врадіївка"

Насильство можна подолати. Або очолити його. Це історія з Кагарлика на Київщині. Поліцейські просто у відділку катували і ґвалтували жінку. Вдягли на неї кайданки і протигаз.

Протигаз
Протигаз5 канал / Час. Підсумки тижня
Поліцейські Кагарлика
Поліцейські Кагарлика5 канал

Місцеве відділення поліції розформували. Керівництво поліції вважає це блискавичною реакцією на злочин. Схожа ситуація вже траплялася.

Як це було у Врадіївці

2013 рік. Розлючений натовп штурмує відділок поліції у Врадіївці на Миколаївщині. Поліцейські побили і зґвалтували 29-річну дівчину. Спочатку силовики намагалися зам'яти справу. Під тиском громадськості підозрюваних затримали. Зрештою в суді їх визнали винними.

Врадіївський відділок тоді також розформували. Колеги засуджених поліцейських перевелися до інших міст. Зокрема, до сусіднього Кривого Озера. І через три роки там трапилося схоже.

"Вони його в наручники, били, а потім, як виявилося, ще й застелили", – розповідала згодом одна з місцевих мешканок.

Керівництво місцевої поліції намагалося приховати злочин. Підозрюваними у вбивстві були шестеро поліцейських. Суди тривають і дотепер. Усі силовики вийшли на волю. З більшості вже зняли обвинувачення.

Під час подій у Кривому Озері МВС очолював нинішній міністр Арсен Аваков. Тоді він запевняв: винних покарають. І такими обіцянками міністр сипав не раз. Так було і у справі убивства 5-річного Кирила Тлявова торік.

Вбивство Крила Тлявова

Під час відпочинку поліцейські вирішили постріляти по банках. Одна з куль поцілила у хлопчика, який грався неподалік. Дитина померла. Силовиків арештували.

Загиблий Кирило Тлявов
Загиблий Кирило Тлявоввідкриті джерела

Однак довго підозрювані в ізоляторі не просиділи. Суд зменшив заставу і вони вийшли на волю. З часу вбивства 5-річного хлопчика минув рік, ніхто досі не покараний.

Список справ поліцейського свавілля можна перераховувати ще довго. Катування у відділках для поліцейських – вже звична річ. Цифри жахають.

У 2018 році від насильства поліції постраждало більш як пів мільйона людей. А понад 60 тисяч на собі відчули тортури. Такі дані Харківської правозахисної групи та Української Гельсінської спілки.

Дані катувань у поліції за 2018 рік
Дані катувань у поліції за 2018 рік5 канал / Час. Підсумки тижня

Реакція Авакова

Михайло Каменєв, експерт Асоціації українських моніторів дотримання прав людини, каже: "Я не знаю, що має статися, скільки людей мають закатувати, щоб міністр був звільнений. В умовній європейській країні міністр уже б подав у відставку".

Антон Геращенко, заступник міністра внутрішніх справ, на запитання, чи планує Аваков піти у відставку у зв'язку з останніми подіями, сказав: "Я вважаю, що у цьому випадку рішення необґрунтоване. Оскільки ми будуємо систему, яка реагує на такого роду події".

На катування в Кагарлику Арсен Аваков публічно не реагував три дні. Зрештою МВС опублікувало міністерське звернення.

"Ми розраховуємо, що покарання для цих "брудних поліцейських" буде жорстким", – сказав Аваков.

Роман Сініцин, член Атестаційної комісії національної поліції України (2015-2016), каже: "Мусора" – це мафія по суті, яка впливає тут на все. На політику. На кадрові призначення. Аваков зараз ледве не друга особа в країні. Чи, можливо, й перша. Минулого скликання назбирали 70 голосів за відставку Авакова. В "Слузі народу" він зараз, за різними оцінками, контролює 60-80 депутатів".

Ні слова про ситуацію в Кагарлику дотепер не сказав Володимир Зеленський. Хоча на Банковій президент з міністром цього тижня зустрічалися.

"А що, поліція не знала, що там відбувається? На відео видно, що поліції там немає", – зауважив Зеленський.

Стрілянина у Броварах

Говорили про ще одну страшну подію цього тижня – масову стрілянину у Броварах під Києвом. 

Кількадесят молодиків зі зброєю поміж житлових будинків. Так стосунки з’ясовували маршрутники, які возять пасажирів із Броварів до Києва.

Стрілянина у Броварах
Стрілянина у Броварах5 канал

Стрілянину зчинила сотня чоловіків. А затримали лише кожного третього.

Зеленський при цьому говорить: "Чи потужний він міністр? Так".

Однак для реформи МВС потужності Арсена Авакова не вистачило. Новий відбір пройшли хіба що патрульні. Але це лише фасад. За дверима відділків все ті самі старі міліцейські кадри.

Правозахисниця Олександра Матвійчук каже: "Чи такий хід реформи нас влаштовує? Якщо не влаштовує, то тоді треба змінювати людину, які привнесе нову стратегію".

Переатестація поліцейських

Відсіяти недоброчесних поліцейських мала б переатестація. Утім, через саботаж вона провалилася.

Роман Сініцин говорить: "Я впевнений, що це була закладена така бомба. Причому вона була закладена кадровим департаментом МВС. Керував на той момент атестацією 2015-2016 року пан Клименко. Він зараз очолює Національну поліцію. Готував ці внутрішні накази по атестації юридичний департамент МВС. А там кадри залишилися ще з часів Захарченка".

Ігор Клименко
Ігор КлименкоНацполіція

Реформа не відбувалася, визнає колишня чільниця поліції Хатія Деканоїдзе. Під час переатестації звільнили понад 10 тисяч силовиків. Однак практично всі вони поновилися на посадах. Ба більше  – ще й отримали грошові компенсації.

Хатія Деканоїдзе, голова Національної поліції України (2015-2016), розповіла: "93% з них просто поновилися через суди. І ніхто не подумав, щоб знову звільнити цих людей. І я знаю, скільки вони платили судам, щоб просто відновили їх на посадах. Треба реформувати суди і прокуратуру. І головне – потрібна політична воля. Тому що всі говорять про реформи, але нічого не відбувається".

Хатія Деконаїдзе
Хатія Деконаїдзе5 канал / Час. Підсумки тижня

Сергій Барбу, Сергій Клименко, "Час.Підсумки тижня"

Попередній матеріал
ДБР у музеї: як Зеленський став заручником обіцянок та чому справи Порошенка на руку Кремлю
Наступний матеріал
Війна пам'ятників: законні та стихійні знесення за часів незалежності
Loading...