Як "Доступні кредити 5-7-9%" від Зеленського виявилися недоступними для малого бізнесу – відео

Кредити 5 канал / Час. Підсумки тижня
Через ці правила та процедури пройшли лише 480 підприємців. Їм кредит таки видали. Тоді як у програмі обіцяли 50 тисяч позичальників до кінця року

Міста зарясніли вивісками "Оренда". Це я про кіоски на зупинках, де квіти раніше продавали, або вивіски на невеликих торговельних центрах. Важко сказати, чому підприємці здають свої площі. У кожного своя історія. Але те, що у малого бізнесу зараз великі проблеми – це факт.

Показове дослідження Європейської бізнес-асоціації. Вони зробили опитування саме зараз, на етапі повернення України до звичного життя. І ось 60% компаній уже порахували, що їм знадобиться рік для того, щоб вийти з кризи, завданої карантином. Чи могли б вони вийти раніше? Напевно так, якби тому посприяла держава. Бо будь-яка розвинута країна розуміє: краще підтримати бізнес зараз, ніж потім давати раду безробітним. Бо бізнес – це з одного боку робочі місця, а з іншого – це податки в держбюджет.

Що ж чули від влади представники малого бізнесу? Самі лишень заяви. І до них вони ставилися і ставляться скептично. Бо як можна вірити тому, що на практиці не працює.

Пам'ятаєте про "Доступні кредити 5-7-9%"? На це держава дала 3 мільярди гривень банкам. Бізнесмени, звісно, стали в чергу за привабливою пропозицією. І от маємо. Від лютого підприємці взяли кредитів на суму лише 293 мільйони гривень. 57% цих грошей взяли аграрії. 17% – ті, хто працює в торгівлі і виробництві. І 6% – ті, хто займається переробленням. Тобто більшість бізнесменів і досі не змогли скористатися амбітною урядовою програмою.

Тож у чому ж проблема і чому розрекламовані кредити так і залишилися пафосною рекламою, а не реальною допомогою бізнесу – Евеліна Михайленко розібралася.

Ветеринар, власник ветклініки показує придбаний цьогоріч рентген-апарат. Старий зламався. Новий купив під виплату. Підприємець – один із перших учасників урядової програми доступних кредитів 5-7-9%, яка стартувала в лютому.

Павло Люлько каже: "Я брав під базовий відсоток. Це було 7%. Але там були умови, що якщо я створюю два робочих місця, то я отримую знижену ставку в районі 5%. Після придбання обладнання зробив два нових робочих місця  – і відповідно в наступному кварталі я отримую 5%".

Ветеринар Павло Люлько
Ветеринар Павло Люлько5 канал / Час. Підсумки тижня

Такий самий кредит хотів взяти і фермер Олександр Демочко.

Ягідка лохини. Її чоловік вирощує разом із партнерами вже чотири роки. Імпортною ягодою засаджували близько шістдесяти гектарів поступово. На полі облаштували й інфраструктуру. Насосна станція, світло, місця проживання для сезонних працівників. Адже торік на плантації трудилися пів сотні робітників.Фермер каже: "У нас вступають у плодоношення інші сектори – і людей в цьому році буде більше у два рази".

А тому для трударів фермери цього року запланували звести ще один гуртожиток.

Гуртожиток
Гуртожиток5 канал / Час. Підсумки тижня

Подали заявку на кредит. У трьох банках відмовили.

Олександр каже: "Ми надавали документи, фінансову звітність, баланс і на цьому в принципі наша розмова закінчувалася. Починаючи з 2016 року, ми вважаємо збитковим підприємством. Але нікого не цікавить, що цей збиток виключно в одній строчці. При тому, що за 2019 рік ми отримали перший промисловий врожай. 70% було експортовано до країн Євросоюзу, ми вже отримали валютну виручку і по динаміці в нас виходить, нам треба давати гроші".

Давати гроші мікро- та малому бізнесу анонсував президент торік. Пільгові кредити мали привабити заробітчан і повернути їх в Україну. А тому попередній уряд на чолі з колишнім прем’єром запустив масштабну піар-кампанію. І за два місяці програма запрацювала.

"Це програма для сильних, сміливих, рішучих людей", – сказав тоді Гончарук.

Процедура така: держава через Фонд розвитку підприємства компенсує різницю банку між реальною кредитною ставкою (близько 30%) та передбаченою урядом (5-7-9%). Таким чином підприємець може взяти кредит під низький відсоток до 5 років.

Доступні кредити
Доступні кредити5 канал / Час. Підсумки тижня

А на практиці з'ясувалося, що отримати кредит не так просто, як рекламували.

Ресторатор Дмитро Борисов розповідає: "Якщо ви аналізували, на яких умовах видаються ці кредити, це майже неможливо".

Дмитро Борисов – столичний ресторатор. Подавав заявки на кредит для нового проєкту у два банки. Гроші не отримав.

Підприємець каже: "Наші намагання взяти кредит навіть на цих умовах – ми спробували взяти і виявилося, що це неможливо, мені з 54 ресторанами. З величезним обігом. Нам було відмовлено".

Дмитро Борисов
Дмитро Борисов5 канал / Час. Підсумки тижня

Відмовляли позичальникам, бо умовам банків не відповідали. Пояснюють у профільному Фонді.

Руслан Гашев, виконавчий директор Фонду розвитку підприємництва, каже: "У самій програмі є дуже така чудова примітка, яка каже про те, що банки самостійно відбирають позичальників відповідно до своїх власних правил та процедур".

Через ці правила та процедури пройшли лише 480 підприємців. Їм кредит таки видали. Тоді як у програмі обіцяли 50 тисяч позичальників до кінця року. Загалом же 11 банків-учасників із лютого отримали понад три тисячі заявок. Частина ще в роботі, частині відмовили.

Кредити
Кредити5 канал / Час. Підсумки тижня

Людмила Малярець, представник банку-учасника, говорить: "Ми хочемо бачити, щоби він мав діяльність не менш як один рік з офіційною звітністю. Щоби діяльність підприємства була прибутковою. Це обов’язково. Обов’язково потрібна застава, хоч як би там було. Початковий внесок. Для стартапу це 30% від суми кредиту. Якщо це діючий бізнес – 20% від суми кредиту".

Водночас у спілці українських підприємців проаналізували: позичальники здебільшого не можуть надати ані заставу, ані показник прибутковості, тому коло тих, хто за таких умов отримає кредити, – дуже вузьке.

Виконавча директорка Спілки українських підприємців Катерина Глазкова каже: "Банкіри самі запропонували, що можна змінити цей критерій "прибутковість" на так званий критерій "операційний дохід". І от ми якраз підготували звернення до Фонду розвитку підприємництва. Я думаю, що ми відправимо також на Кабмін і Національний банк".

А от президент знову пообіцяв Україні: банки таки дотиснуть.

"Ми їх дотиснемо і банки будуть не настільки дуже обережними, видаючи кредити нашому населенню. Тому що населенню треба допомагати, особливо зараз", – сказав Зеленський.

Володимир Зеленський
Володимир ЗеленськийОфіс президента

Як тиснути на банки, коли вони незалежні, – незрозуміло. Водночас в уряді видачу кредитів вирішили пришвидшити, розширивши програму кредитування. Наприкінці квітня нові зміни ухвалили.

Андрій Слабінський, директор розвитку малого та середнього підприємництва при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України, каже: "Фокус програми найближчим часом об'єктивно буде на рефінансування тих кредитів, які у підприємців вже є. І програма надає можливість отримати умови у тому числі під 0% – до 31 березня 2021 року може діяти пільгова ставка за такими кредитами".

Поки рішення шукають, програми вдосконалюють, а країна поступово виходить із карантину – частині підприємців уже повертатися просто нікуди. Зверніть увагу, а чи стало більше ось таких от оголошень про оренду у вашому місті? І невідомо, чи назавжди підприємець зупинив свій бізнес…. чи очікує кращих часів.

Евеліна Михайленко, Олексій Тищенко, Едвард Белінський, "Час.Підсумки тижня"

 

Попередній матеріал
COVID-19 у світі: чого чекати від другої хвилі пандемії
Наступний матеріал
"Бандерівський стандарт": як ОУНівці за 2 місяці зламали хребет ГУЛАГу – хроніки Норильського повстання
Loading...