Як медсестра не може довести інвалідність, яку дістала через COVID-19 – шокуюча історія

Медсестра Галина Радловська 5 канал / Час. Підсумки тижня
Галина Радловська перехворіла коронавірусом і тепер не може дихати самостійно

Терпіння справді не завадить і нам з вами, і знаєте кому? Медикам. У нас від початку епідемії на коронавірус захворіли понад 3,5 тисячі медиків. 80% із них – досі лікуються.

І ось не так давно Верховна Рада ухвалила закон, яким передбачила виплати медичним працівникам, які дістали інвалідність через коронавірус. Бо хвороба може дати ускладнення, ми всі розуміємо. Потрібний закон, важливий, і добре, що його ухвалили, але… інвалідність ще треба довести.

Наскільки це реально, ми вам покажемо на прикладі історії однієї медсестри, яка перехворіла коронавірусом і тепер не може дихати самостійно.

Вона живе на Тернопільщині у Монастириськах. Це її подвір'я, а це сходи, погляньте, якими жінка не може зараз ходити.

Будинок медсестри Галини Радловської
Будинок медсестри Галини Радловської5 канал / Час. Підсумки тижня

Наша героїня не виходить надвір, бо під'єднана до кисневого балону, а він, відповідно, до розетки. Уявляєте стан цієї жінки, яка втратила здоров'я і тепер ще має доводити державі, що захворіла на роботі. Інакше грошей не буде. Деталі дізнавався Сергій Барбу.

"Це кисневий концентратор. Він постійно працює. Я вночі спати без нього не можу. Всю ніч працює. Альвеола не скорочувалася, зробилася сполучна тканина, не відновлюється – і все", – говорить медична сестра Галина Радловська.

Вона не може самостійно дихати. Це наслідки хвороби. На початку березня жінка заразилася коронавірусом. Спочатку підвищилася температура, потім ставало дедалі гірше.

Пані Галина, медсестра Монастириської районної лікарні на Тернопільщині, розповідає: "Ще пам’ятаю, як мене привезли до реанімації. Потім я почала задихатися. То я вже нічого не пам’ятаю. Мене підключили під ШВЛ. – А скільки це тривало? – 5 днів. Я вже пам'ятаю, як мені апарат поправляли. Воно тут нагризло, що аж рани були".

Медсестра Галина Радловська
Медсестра Галина Радловська5 канал / Час. Підсумки тижня

Кисневий концентратор
Кисневий концентратор5 канал / Час. Підсумки тижняЧерез проблеми з диханням залишатися на самоті жінці не можна. Завжди поруч донька.

Дівчина каже: "Коли я дізналася, що в неї коронавірус, такий стан був. Я дуже багато плакала. У мене навіть нюх пропав. Я не відчувала запахів".

Кисневий концентратор родина Радловських орендує. За майже чотири тисячі гривень на місяць. Новий замовили за кордоном. Він ще в дорозі. Заплатили за техніку близько тисячі доларів. Додатково – ще й за розмитнення. Гроші шукали самостійно. Не допоміг ніхто.

Пані Галина каже: "Один антибіотик на 5 днів, то чоловік 8500 заплатив. Як у березні ще був аванс і так до цього часу, ні копійочки. А постійно потрібні ліки".

Галина Радловська працювала медичною сестрою в тутешній районній лікарні. Про Монастириська на Тернопільщині "Підсумки тижня" розповідали місяць тому. Тоді тутешня лікарня була переповнена пацієнтами. Один за одним від коронавірусу злягли і кількадесят медиків. Кожен з них може претендувати на державну допомогу.

Журналіст Сергій Барбу біля Монастириської центральної районної лікарні
Журналіст Сергій Барбу біля Монастириської центральної районної лікарні5 канал / Час. Підсумки тижня

На початку травня Верховна Рада змінила законодавство. Депутати запровадили спеціальні страхові виплати. Якщо після коронавірусної хвороби медик отримав інвалідність, держава має виплатити йому компенсацію. Йдеться про понад 600 тис. грн.

Виплати медикам, якщо після COVID-19 медик отримав інвалідність
Виплати медикам, якщо після COVID-19 медик отримав інвалідність5 канал / Час. Підсумки тижня

Однак написати простіше, аніж зробити. Медик має довести, що захворів на роботі. Для цього створюють спеціальну комісію, яка проводить розслідування. До неї входять лікарі та чиновники. З’ясовують, коли, де і від кого медик заразився. У випадку з Галиною Радловською розслідування вже розпочали.

Віталій Тріщук, член профспілки медичних працівників, говорить: "Вона думає, що вона заразилася на чергуванні. Там була пацієнтка, яка повернулася із Польщі. Проблема в тому, що немає лабораторно підтвердженого джерела, від якого вона заразилася. Тому що вона одна з перших виявлених інфікованих. Вона тиждень чи два лежала з діагнозом грипу А".

Медична сестра Монастириської районної лікарні Тетяна Ожогань каже: "Вона в реанімації лежала довго. І лише десь тиждень після лікування їй зробили тест на коронавірус. Вона була дуже тяжка. Переживали ми, бо молода жінка, у неї троє дітей".

Захищатися від вірусу на початку епідемії лікарі не мали чим. Спеціальними костюмами медиків тоді не забезпечили. Рукавичок та масок не вистачало. А якщо вони й були, то сумнівної якості, переконують активісти.

Василь Кохан, громадський активіст, говорить: "Вони в лікарні нічого не мали. Там не було захисту. Волонтери оголосили збір коштів. Діаспора допомагала. Почали маски шити".

Галина Радловська каже: "Прийшла до нас жінка, одразу з автобуса. Сказала, що їй на кордоні сказали звернутися до найближчої лікарні. З цим перший раз стикнулася. Я була в халаті, без маски і рукавиць. Я їх уже вбрала, коли вона була. Коли вже все їй розказала. Кажуть, що я маю знайти цю жінку і просити, щоб вона здала кров на антитіла".

Медсестра і гадки не має, де тепер шукати цю пацієнту. У лікарні вона не залишалася. Де мешкає – невідомо.

Усі дороги ведуть до... Тернополя. Принаймні в цій історії. Бо важливі рішення приймають обласні чиновники. Але через карантин вони до Монастириськ ще й не думали виїжджати.

У Тернополі звіту спеціальної комісії чекає обласне управління праці. Саме ця структура і має офіційно постановити, чи захворів медик на роботі.

Володимир Гузенков, перший заступник начальника управління держпраців Тернопільській області, каже: "Її вважають нульовою пацієнткою, це ускладнює якось ситуацію? – Це немає значення, це чисто медичний термін. Нульовий чи ні… Завдання комісії і наші функції скласти акт і встановити, чи пов'язано це з професійною діяльністю, чи ні. Це основне для потерпілої – для отримання цих виплат.

Держпраці у Тернополі
Держпраці у Тернополі5 канал / Час. Підсумки тижня

А от ці виплати призначає інший державний орган. Там кажуть, призначати компенсації готові, але як це робити – не знають.

Григорій Радзіх, начальник відділу управління фонду соцстрахування в Тернопільській області, каже: "Верховна Рада прийняла закон, а Кабінет Міністрів має прийняти свої нормативно-правові акти, які б регламентували діяльність щодо виплат медичним працівникам, які дістали інвалідність. Ми чекаємо цих документів. Ми готові працювати, якщо це буде доручено нам".

Скільки медиків, які перехворіли на коронавірус, можуть розраховувати на такі компенсації – такої статистики поки держава не веде. Проте є інші цифри. Кожен п’ятий недужий із коронавірусом – це медичний працівник.

"Ми мали бути готові до цього. А ми взагалі не готові. І хтось має за це відповісти. І тому вони хочуть, щоб ми заразилися ніби десь, а не на роботі", – говорить пані Галина. 

Сергій Барбу, Сергій Клименко, "Час.Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Кілька слів гуцульською: звідки походить і в що вірить найзагадковіший народ українських Карпат
Наступний матеріал
Уряд загальмував медреформу: чому система дала збій
Loading...