Український Ухань: як райцентр на Тернопільщині став епіцентром епідемії COVID-19 Читайте по-русски

Монастириська 5 канал
Лікарі на Тернопільщині, які зустріли коронавірус з "голими руками", і досі не отримали обіцяних надбавок

Уже є інформація, що монахи Почаївської лаври, до речі, пройдуть тест на коронавірус. Кажуть, вже найближчим часом. Тепер згадаймо той регіон – Тернопільщину. Одним із перших, хто захворів там на COVID-19, був саме священник із Заліщиків. Ще на початку березня.

Нині ж епіцентр зараження – Монастириська, це містечко майже на 6 тисяч населення – вже понад 150 недужих. Із них третина – медики. І це дуже велика концентрація хворих на таку кількість населення. Чому ж лікарі там масово похворіли? Все просто. Вони не мали засобів індивідуального захисту. Геть зовсім. А те, що їм видавали, самі медсестри говорили, що це були паперові халати.

Яка ж ситуація у місті зараз, ми побачили на власні очі. Наші кореспонденти з'їздили на Тернопільщину. Ризикований ексклюзив від Сергія Барбу.

Лікарня переповнена хворими на коронавірус. Щодня нові інфіковані. Монастириська. Невеликий райцентр на Тернопільщині. Віднедавна місцеві називають його українським Уханем. Тут один із найбільших спалахів зараження коронавірусом у країні. Навіть лікарня на карантині.

Перший випадок зараження зафіксували у березні. Відтоді з коронавірусом злягли понад сорок медиків. Бо з пандемією боролися буквально голими руками. У лікарні не було ні рукавичок, ні масок, ні захисних костюмів. Попри це заяву на звільнення не писав ніхто.

Монастириська рйлікарня
Монастириська рйлікарня5 канал

Стефанія Підгірна, виконувачка обов'язків головної лікарки Монастириської райлікарні, говорить: "Я хочу подякувати кожному працівнику, – не дивлячись на те, чи то лікар, чи медична сестра, – що вони не відмовилися і прийшли на допомогу жителям нашого району. Страх був у кожного з нас, страх було переламати дуже важко".

А медсестра Галина Радловська каже: "Надійшла в реанімаційне відділення і мене підключили на штучну вентиляцію легень. І так я пролежала 5 днів. Після чого мені трішки полегшало".

Поки лікарі без засобів захисту і днювали, і ночували у лікарні, а головне, намагалися боротися з інфекцією, в Тернополі обласні чиновники звітували. Мовляв, Монастириська готові до пандемії.

Голова Тернопільської ОДА Володимир Труш говорив: "Монастириська лікарня – одна з найкращих у області, яка всім забезпечена".

Такі ж байки розповідали і в Києві. На сайті МОЗ відзвітували: "У Монастириськах 5 апаратів штучної вентиляції легенів". Насправді ж у лікарні їх було лише два.

Скріншот з відео
Скріншот з відео5 канал

Медсестра Монастириської райлікарні Лариса Старик розповідає: "Спочатку в нас хворі мали перебувати 2-4 години. І їх мали транспортувати у Тернопіль. На перших порах основний удар на себе взяли реанімаційне та приймальне відділення".

До області поїхав головний санітарний лікар. Обіцяв інспекцію. Але далі Тернополя не дістався. Хоча в райцентрі до приїзду Віктора Ляшка готувалися.

Засобами захисту й антисептиками лікарню взялися забезпечувати волонтери. Гроші надсилали і українці з-за кордону.

Волонтер Олександр Сидоришин каже: "Районна лікарня абсолютно не була готова до цього всього. У них не було захисту ніякого, через те вони й понабиралися. Зараз лікарня вже забезпечена, особливо масками, костюмами, рукавичками".

"Ось ми у таких щитках виїжджаємо на виклики, вони просто у використанні і не запотівають", – говорить Іван Ожогаль, лікар швидкої допомоги. Він – один із медиків, які записали відеозвернення до президента про те, що лікарі не можуть "впоратися з коронавірусною інфекцією голими руками".

Чоловік каже: "На початках ми мали лише два костюми. Якраз коли був перший випадок 22 березня, то якраз того чоловіка, що помер потім, возили ми його".

Ця бригада "швидкої" виїздить на виклики до пацієнтів, у яких підозра на коронавірус.

Водій "швидкої" Володимир говорить: "А звідки ми знаємо, чи ми на коронавірус їдемо, чи не на коронавірус. – Костюми маєте? – Костюми є, я без нього на виклик не поїду".

Віталій – один із медиків Монастириської лікарні. Каже, його колеги заразили не через власну необачність, а через погану забезпеченість. Однак попри це про компенсації для них поки й мови немає. Ба більше – лікарі не отримали обіцяних владою надбавок.

Лікар говорить: "Там прийняли постанову Кабінету Міністрів про потрійний оклад. Поки що ми отримали зарплату за березень, за квітень ми ще не отримали навіть авансу. І не знаємо, що там буде з ними надбавками. Я чув, що це переклали на місцеві бюджети. А як воно там буде далі...".

Лікар Віталій Тріщук
Лікар Віталій Тріщук5 канал

Районну лікарню у Монастириськах переобладнали під госпіталь. Приймають лише хворих на коронавірус. Інших недужих мали б відправляти до сусідніх районів. Якби не один випадок. Хвору, у якої були проблеми з серцем, відвезли до сусіднього райцентру Борщів. Після цього в неї виявили коронавірус.

Карта Монастириського району
Карта Монастириського району5 канал

Лікар Віталій Тріщук каже: "Склалася ситуація, коли наших хворих не дуже хочуть приймати в інших закладах. А чіткого алгоритму дій, куди вони мають їхати, – немає. Якесь має бути розпорядження".

Спеціальних ізольованих боксів для хворих на коронавірус у Монастириськах немає. Були вони раніше – в інфекційній лікарні. Але на ній вирішили зекономити. Медзаклад закрили. Тепер будівля стоїть пусткою.

"У 2016 році вона була ліквідована і закрита рішенням районної ради. От ми бачимо велику лікарню, яка колись працювала, яка зараз, на жаль, могла стати у пригоді. Кажу, на жаль, бо дай Боже, нікому не стикнутися з таким", – каже волонтерка Світлана Безділь.

Пуста будівля  у Монастириськах
Пуста будівля у Монастириськах5 канал

Столітня стара будівля районної лікарні аж ніяк не схожа на сучасну клініку. Але лікарям доводиться в ній працювати – виходу немає. Розраховують на те, що бодай після пандемії влада зрозуміє: медики заслуговують на кращі умови. Бо поки що двадцять років лікарі Монастириськ про будівництво нової лікарні чують лише обіцянки.

Із Тернопілля – Сергій Барбу, Сергій Клименко, "Час.Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Коронавірус в Україні: як Києво-Печерська лавра стала інфекційною бомбою
Наступний матеріал
Нищівні пожежі, пилова буря, смог: чим насправді ми дихаємо і що робить влада, щоб захистити людей
Loading...