Цього тижня ми з вами не лише стежили за тим, як оновлюється кількість інфікованих вірусом в Україні, а й пильнували рівень чистоти повітря. Його можна побачити на одному з міжнародних порталів.
Київ очолив рейтинг найзабрудненіших міст світу. Індекс якості повітря, скажімо, у четвер – доходив до 380 одиниць. А норма – до 50. Тож ми обігнали два китайських міста. У них протягом дня по 180-170 одиниць було. Тобто норма забруднення повітря перевищувала допустимий показник у сім-вісім разів.
Дихати справді було нічим. І не лише у столиці. Дніпро й Запоріжжя теж задихалися від смороду. То що це було: пилова буря чи наслідки пожеж у Чорнобилі і в інших регіонах, де палії сухостою бездумно знищують екологію.
Евеліна Михайленко відстежила, що цього тижня горіло і так забруднювало. І розкаже, чим насправді ми дихаємо і чи достатньо влада піклується, щоб ми мали чисте повітря.
Чорнобиль знову. Тепер не вибухає, а палає. Вогонь знищував гектар за гектаром у зоні відчуження. Від стихії рятувалися дикі тварини.
На цьому відео коні Пржевальського снують згарищем, яке залишив по собі нищівний вогонь.
Ярослав Ємельяненко, голова асоціації чорнобильських туроператорів, повідомив: "Там достатньо однієї іскри чи якогось вітру, який подме досить сильно та перенесе якісь іскри через 5 метрів дороги... Якщо все це загориться... Друзі, ми можемо втратити Прип'ять".
Долею Прип'яті занепокоївся і президент. Згадав про пожежі в Зоні відчуження на одинадцятий день. Тоді ж уночі у Facebook так і написав: за ситуацією стежить. Висновки зробить.
"Завтра заслухаю інформацію від голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій Миколи Чечоткіна щодо пожеж", – повідомив гарант.
Чекати довго не довелося. Уже на ранок вівторка 14 квітня стихія вщухла. Півтисячі рятувальників, лісники та дощ пожежу загасили.
Вадим Заяць, начальник караулу Бородянської бригади №31, повідомив: "У 2015-му горіло від Прип'яті майже від Рудого ліса і аж туди в бік Овруча. А зараз вигоріло… ну майже все".
Водночас радіаційні показники у межах норми, звітують в екологічній інспекції.
Єгор Фірсов, в.о. Держекоінспекції України, каже: "Ми заміряли радіаційний фон на місці зберігання радіоактивних відходів, ми заміряли радіаційний фон у лісі, у Чорнобилі, на Київщині, в містах і селищах. Всі ці заміри показали, що радіаційний фон у нормі".
Офіційна версія стихії – підпал сухої трави. Підпалювачів поліція знайшла. Їм світить до 5-ти років ув’язнення або штраф. Але ще минулого тижня за це порушення можна було заплатити лише від 170 до 340 гривень. Цього ж тижня парламентарі покарання посилили. Тепер штрафи увісімнадцятеро більші за попередні. Траву підпалив? Від трьох до шести тисяч гривень заплатив.
І, здавалося б, – "перемога". Якби не терміни. Закон зареєстрували в жовтні. Проголосували ж, коли "весна прийшла і..." почали палити.
Олег Бондаренко, нардеп від "Слуги народу", це прокоментував так: "На жаль, було не на часі. Так само як і з іншими екологічними проблемами. Це одна із складових нашого ставлення до екології. Ви ж знаєте, поки щось не запалає, поки щось не буде відчуватися як гар, сморід або інше, ми не будемо звертати на це увагу".
Вже після спалених гектарів звернув увагу на пожежі й уряд. Із резервів держбюджету "дістали й виклали" 100 мільйонів гривень на МВС. Понад сорок – Міненергетики та захисту довкілля. Десять Держагентству з лісових ресурсів, близько 35-ти мільйонів гривень Держагентству з управління зоною відчуження.
Еколог Тетяна Тимочко говорить: "Діяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування є абсолютно недостатніми для того, щоби уникати та не допускати ці пожежі. Чого лише варта відсутність в такий складний період для України взагалі міністра захисту довкілля. Ми негайно маємо переобладнати і матеріально-технічну базу, і людей, які гасять пожежі. Крім того, потрібно відеоспостереження".
А поки що… Україна у вогні. Через підпал сухостою горять і парки, і ліси. Тварини від полум'я не встигають сховатися. Вогонь дістається й до житла. На Житомирщині стихія знищила тільки в одному селі 27 хат.
Чернігівщина. Мистецький хутір Обирок. Згоріли дві хати й один сарай. Знову хтось підпалив траву. Рятувати Обирок кинулися всі хуторяни разом із вогнеборцями. Вогонь гасили вісім годин.
Для порівняння. 15 тисяч пожеж від січня до квітня спалахнули торік. А цього року лише за чотири місяці вже 20 тисяч.
Іван Марець, головний інспектор Бородянського районного відділу ГУ надзвичайних ситуацій, говорить: "Я вже десять років тут. Це вперше, коли взимку відбувається горіння і сухої трави, і лісових масивів, а також торфовищ. В основному це літні посушливі періоди. В цьому році нонсенс".
Продовжує тліти і в Чорнобилі, і на Житомирщині. У результаті, столицю вкрила піщана буря.
Середмістя столиці. Апокаліптичний вигляд, чи не так? А ще й різкий запах згару. Тепер до карантинного обмеження "не виходити на вулицю" додалося ще й "не відкривати кватирку". Пилова буря в Києві – через пожежі. Але це наслідки. Насправді ж – треба просто припинити палити.
Київ уже перевершив Шанхай. Моніторингові системи забруднення повітря зафіксували перевищення удвічі. Тільки за тиждень екологічна інспекція бюджет країни поповнила на понад 600 тисяч гривень. Новий штрафний закон уже з президентським підписом. Тож за шкоду екології доведеться платити тисячі гривень.
Евеліна Михайленко, Олексій Тищенко, Іван Довганик, "Час.Підсумки тижня"