"Анти-Коломойський" закон: виклик олігарху чи гра за сценарієм

Антиколомойський закон 5 канал / Час. Підсумки тижня
Верховна Рада ухвалила закон про банки, попри величезну кількість правок

Нещодавно парламент ухвалив закон про банки. Його ще називають "анти-Коломойським" – через те, що в ньому, поміж інших банків, ідеться й про "ПриватБанк". Ухвалений закон захищає націоналізовані фінустанови від повернення власникам. Розгляд самого документа перетворився на справжню епопею. Депутати, яких пов'язують з олігархом Коломойським, буквально засипали парламент правками, а Міжнародний валютний фонд уважно спостерігав, чи впорається Україна з домашнім завданням. Бо саме від ухвалення цього закону ще кілька днів тому залежало, чи дадуть нам міжнародні партнери кредит.

І справді, чимало було побоювань, що проти Коломойського президент не піде. Втім, зрештою закон таки ухвалили. А голосування виявило, що монобільшість не така вже й моно. Документ підтримали лише 200 "слуг народу" з 248.

Закон можна скасувати через Конституційний Суд. Але чи зважаться на це політики після отримання міжнародного траншу?

Домовлятися про новий кредит від МВФ почали ще торік. Про важливість говорили, але не квапилися. Ще взимку "слуги народу" відкрито заявляли, що під дудку кредитора не танцюватимуть. А довелося! Припекло вже навесні. Великі борги, просідання, падіння економіки.  На додачу епідемія коронавірусу та світова криза. В результаті дірка в бюджеті на 300 млрд. Треба латати, тому заговорили по-іншому. Бо інакше – дефолт. Рятівні мільярди від МВФ – остання надія президента. Позичити гроші Міжнародний валютний фонд не проти.

Перепоною стала остання вимога Фонду – закон про банки. Він не дозволить повертати ліквідовані установи до рук колишніх власників. Таких банків від 2014 року в Україні більше сотні. А ще в МВФ добре пам'ятають історію з "ПриватБанком". Майже банкрутом держава націоналізувала його 4 роки тому. Тодішні власники Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов вивели з фінустанови 5,5 млрд грн. Назад кошти вливала вже держава з підтримкою МВФ.

"МВФ розуміє, що такий закон потрібен насамперед Україні, для того, щоб наша банківська система та фінансова система була стійкою й недобросовісність окремих учасників не могла її розхитати", – зазначив керівник Офісу правління НБУ Арсен Макарчук.

Володимир Зеленський і Крісталіна Георгієва
Володимир Зеленський і Крісталіна Георгієва5 канал / Час. Підсумки тижня

Розхитати не перший рік намагається Ігор Коломойський – позови із судів не відкликає. Спершу хотів "ПриватБанк" собі повернути. Згодом олігарх заявив, що йому вистачить і відшкодування – 2 млрд дол.

"Для Коломойського те, що він втратив "ПриватБанк",– це момент честі, й він вв’язався в президентську кампанію, щоб відновити честь. Ніхто ж не приховує, що Зеленський і Коломойський давні ділові партнери, Зеленський зобов'язаний йому в житті практично всім, як батькові", – пояснив журналіст Віталій Портников.

Ігор Коломойський
Ігор Коломойський5 канал / Час. Підсумки тижня

Але значно більше зобов'язань у президента перед державою. Загроза дефолту без траншу, вочевидь, приводила Зеленського в сесійну залу з проханням ухвалити необхідний закон.

Наслідки для держави розуміли й у парламенті. Оминувши 16 тис. правок, які подали депутати з оточення Ігоря Коломойського, Рада закон про банки підтримала в цілому. 270 голосів дали частина монобільшості та деякі фракції опозиції. Піднятися економіці допоможе перший транш, його чекають наприкінці травня.

Парламентське голосування привітали Євросоюз та країни Великої сімки. А от у Міжнародному валютному фонді на позитивне рішення Ради поки що не відреагували. Мовчить і Ігор Коломойський. Закон остаточно поставив хрест на можливості повернути "ПриватБанк".

"ПриватБанк"
"ПриватБанк"5 канал / Час. Підсумки тижня

Після ухвалення закону в парламенті заспокоїлися не всі. Хтось планує його оскаржувати. Але хоч яким було б рішення Феміди, на процес ліквідації чи націоналізації це ніяк не вплине. А хтось побачив зраду в тому, що ухвалений закон надає Національному банку необмежені повноваження. У НБУ звинувачення відкидають. Навпаки, пояснюють, що така система працює в багатьох країнах світу.

"Він не розширює жодним чином повноваження Нацбанку, вони такі, як і були. В попередніх власників банку залишається можливість претендувати на компенсацію",  – пояснив Макарчук.

Суму компенсації має визначати міжнародна аудиторська компанія, йдеться в законі. Але сподіватися на компенсацію Ігорю Коломойському не варто – позитивного капіталу на момент націоналізації у "Приваті" не було, стверджує регулятор.

"Жоден міжнародний аудит ніколи не скаже, що Україна винна щось Коломойському, там усе дуже прозоро на паперах, і зрозуміло, що це Коломойський винен українцям 5,5 млрд доларів", – наголосив економіст Сергій Фурса.

У Конституційному Суді вирішуватимуть долю закону про банки. Коли документ підпише президент, із позовом про його невідповідність Конституції сюди прийдуть ті, хто голосував проти. Підписи вже збирають. І поки частина українських політиків заходить у затяжні судові війни, держава, виконавши останню умову МВФ, перебуває в очікуванні першого траншу.

Конституційний суд
Конституційний суд5 канал / Час. Підсумки тижня

"Наші міжнародні партнери не просто так розділили транш на кілька частин, якщо буде рішення КСУ, яке якимсь чином буде підігрувати комусь із ексвласників банків. Або рада збирається і ще раз голосує закон, або це буде призупинення співпраці", – уточнив народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк.

Із ким призупиняти співпрацю – Коломойським чи МВФ – вибір за Володимиром Зеленським.

"Ми не знаємо, посварилися вони чи ні, але Коломойському в кожному разі вигідно, щоб президентом був Зеленський. Чому? Він диктує правила гри, продовжує встановлювати контроль", – додав Портников.

"Ані Коломойському, ані Зеленському не вигідна війна. "Центренерго" все ще контролює пан Коломойський, а це державна компанія, "Укрнафту" контролює Коломойський, і це державна компанія", – нагадав Фурса.

Українцям можна не перейматися, адже ухвалений закон на роботу банків та їхніх клієнтів не вплине. Інше питання – ослаблена економіка, яка вкрай потребує іноземних грошей. Через коронакризу кредитну програму для України МВФ змінив. Із запланованих трьох років вона триватиме півтора. Попередньо Фонд поповнить казну на більш ніж 5 млрд. Переговори тривають.

Ірина Сисак, Олексій Іванченков, "Час. Підсумки тижня"

 

Попередній матеріал
"Війна" за коронавірус: хто насправді запустив пандемію
Наступний матеріал
"Повстання машин" і транспортний квест: як українці після послаблення карантину дістаються на роботу
Loading...