Коронавірус у Росії: як Кремль бореться з пандемією

Володимир Путін 5 канал / Час. Підсумки тижня
Усю відповідальність за поширення COVID-19 у Кремлі перекладають на регіони

Росія посідає друге місце у світі за кількістю хворих. У Москві понад 300 тисяч інфікованих. І попри це, з 12 травня РФ заявила про послаблення карантину.

Зверніть увагу, що вони навіть не говорять, що це карантин, а кажуть "неробочі дні". Зрозуміло, чому Путін іде на такий крок. Перше – щоб не відставати від інших у послабленні, друге – популярність Путіна котиться донизу, й він хоче показати свою силу і міць. Адже карантин – це безробіття і невдоволення людей, а відповідно, удари по рейтингах. Ще один хитрий крок: усю відповідальність за поширення хвороби і її стримування Кремль перекладає на регіони. Тепер саме їм, губернаторам і чиновникам на місцях, доведеться приховувати справжню статистику захворювання. І це вже буде їхня зона відповідальності, а не Путіна.

Тож чи можемо ми говорити зараз, що Путін не зміг стримати коронавірус? Напевно, що так. Але чи зможе він коли-небудь це визнати? Очевидно, що ні.

Епідемія COVID-19 дісталася владної верхівки. Недугу виявили в речника російського президента Дмитра Пєскова. До лікарні прес-секретар загримів із двосторонньою пневмонією. Від пошесті не вберіг навіть так званий "блокатор вірусів", який Пєсков носив уже місяць. І моду на який перейняли деякі українські депутати від "Слуги народу". Хоча ефективність засобу проти хвороб така ж, як і кореня мандрагори або червоної нитки.

Москва, Росія
Москва, Росія5 канал / Час. Підсумки тижня

Не допомагають амулети й депутатам. Коронавірус скосив щонайменше 5 народних обранців та 4-х міністрів. І навіть самого прем’єра. Нині інфікований президентський речник божиться: з Путіним контактував особисто більше місяця тому, тож передати заразу не міг.

Востаннє на людях чільник Кремля з’являвся наприкінці березня. Тоді ж оглядав шпиталь для хворих у Підмосков’ї. Згодом у лікаря, який проводив президентові екскурсію й міцно тис йому руку, підтвердили COVID-19. Відтоді лідер російського народу від того ж таки народу відмежувався: майже не покидає свій маєток у Ново-Огарьово.

Дмитро Пєсков
Дмитро Пєсков5 канал / Час. Підсумки тижня

Здоров’я Володимира Путіна в порядку, переконують у Білокам’яній. Чого не скажеш про його рейтинги. Вони таки температурять й обвалилися до рекордно низького рівня. Пандемія стала для російського президента випробуванням на міцність, яке він із тріском провалив. Колапс системи охорони здоров’я і намагання приховати справжню статистику зрештою ще дужче розпалили епідемію. Росія обігнала Італію й  Велику Британію. І стала другою у світі за кількістю заражених – понад 270 тисяч осіб, за офіційними даними. Водночас у самій лише Москві насправді більш ніж 300 тис. інфікованих, каже мер столиці. Попри десятки тисяч нових хворих щодня, Кремль традиційно робить вигляд, що проблеми немає. Відставати від Заходу Путін собі дозволити не може, тож у розпал недуги оголосив про послаблення обмежень – синхронно з Європою. Відповідальність за боротьбу з коронавірусом переклав на регіони.

COVID-19 поламав і грандіозні політичні плани російського лідера. Через епідемію не вдалося пограти м’язами на параді до 75-річчя "Великой победы". Довелося обмежитися скромною церемонією у стінах Кремля. До того ж у самій лише армії коронавірус підхопили 3 тис. солдатів.

Володимир Путін
Володимир Путін5 канал / Час. Підсумки тижня

Без торжества минули й ювілейні 20 років Путіна при владі. А ще довелося відкласти референдум про зміни до Конституції. За ними, Володимир Путін фактично став би вічним правителем і зміг би балотуватися у президенти, незалежно від попередніх термінів на посаді. Втім у Кремлі швидко знайшли вихід: дозволили голосувати поштою – жодних спостерігачів і таємниці волевиявлення. Такий спосіб можуть застосувати не лише на референдумі, а й на регіональних та місцевих виборах у вересні. Зважаючи на те, як у Росії відбуваються плебісцити, результати дистанційного голосування передбачити не важко.

Кепські справи й з економікою. Від коронавірусу страждає золота жила російських прибутків – нафтогазова. Через скорочення видобутку й падіння цін на нафту "Роснефть" оголосила про зменшення видатків. Недорахувалися 200 млрд рублів. За прогнозами Європейського банку реконструкції та розвитку, ВВП Росії у 2020-му впаде на 4,5 %. Зате злетить рівень безробіття. За час епідемії роботу вже втратили щонайменше понад 700 тисяч росіян. Від проблем внутрішніх влада, традиційно, відволікає народ ворогом зовнішнім.

Москва, Росія
Москва, Росія5 канал / Час. Підсумки тижня

"Ситуація в Росії дуже схожа на ту, яка відбувається в Китаї. Уряд контролює медіа і приховує кризу в галузі охорони здоров'я, яка весь час поглиблюється. Та навіть попри це, звіти з Москви свідчать, що Росія стає новим епіцентром. COVID-19 має імунітет до пропаганди, дезінформації та напівправди", – зазначив директор і співзасновник Центру медицини в інтересах громадськості Пітер Піттс.

Пандемія COVID-19 показала, наскільки безсила величезна авторитарна машина перед мікроскопічним вірусом. Але Москві краще вдавати, що епідемію перемогли, і вигнати всіх на роботу. Епідоміологи пророкують: пік захворюваності в країні ще попереду. Утім, зі зростанням кількості інфікованих зростання суспільного невдоволення теж не за горами.

Христина Катарина, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
"Недаремно День волонтера і День ЗСУ – поруч": як у 2014-му Україна відбудовувала свою армію
Наступний матеріал
"Обладнання армійцям скидали на парашутах": як волонтери "вимітали" із ЗСУ військовий мотлох часів СРСР – "Таємниці війни"
Loading...