"Обладнання армійцям скидали на парашутах": як волонтери "вимітали" із ЗСУ військовий мотлох часів СРСР – "Таємниці війни"

Зброя 5 канал
У 2014 році ЗСУ користувалися артилерійськими таблицями стрільб, випущеними... у 1950-х роках. А розроблені вони були взагалі під час Другої світової. Їх не оновлювали до кінця 80-х років. Але ж в умовах ведення повноцінної війни необхідність вести ручні розрахунки для артилерії – критична. Крім того, користуватися картами 30-річної давнини для планування сучасних операцій було нереально

Ситуація з технічним оснащенням армії у 2014-му була критичною. Карти Генштабу, якими Збройні сили офіційно користувалися до літа 2014 р., створювалися ще у 80-х рр. ХХ ст. і відтоді серйозних змін не зазнавали. Тому користуватися ними для планування сучасних операцій було практично неможливо. Величезна кількість доріг і мостів або вже з'явилися, або вже зникли. І це грало дуже серйозну роль у подальших бойових діях.

Така ж ситуація була і з безпілотною технікою. Наприклад, апарат "Рейс" – єдиний розвідувальний БПЛА, який перебував на озброєнні у ЗСУ в 2014 році. Крім того, що це була практично крилата ракета, яка літала дуже швидко і не могла давати детальну картинку, система була оснащена плівковими фотоапаратами, які доводилося потім забирати, проявляти і друкувати, щоб отримати інформацію і з нею працювати. Аналогічна ситуація була і з приладом нічного бачення, що стояв на озброєнні.

.
.5 канал

Через те, що українська армія практично не була оснащена нічною оптикою, планування операцій штабом АТО до кінця літа здійснювалося переважно на світлий час доби.

Станом на 2014 рік ЗСУ користувалися артилерійськими таблицями стрільб, випущеними у 1950-х роках. А розроблені вони були у 1942-43 році. Їх не змінювали до кінця 80-х років. Чи потрібно пояснювати, що в умовах ведення повноцінної війни необхідність вести ручні розрахунки для артилерії критичні. І коли цього вдалося уникнути, нормативи зі стрільби зменшилися з декількох десятків хвилин до декількох хвилин.

Про те, як екстреними темпами доводилося "підганяти" оснащення армії під вимоги часу, аби повноцінно протистояти російські агресії, у студії спецпроєкту "Таємниці війни" з Яною Холодною на "5 каналі" розповів учасник волонтерської організації "Армія SOS" Ярослав Тропінов.

"Кропива" жалить ворогів

"На мою думку, низка проєктів, які ми розпочали ще з 2014 року, і найбільш революційними проєктами, які існують до сих пір, є два проєкти. Це програма "Кропива" – система управління вогневого ураження для артилерії, а також будівництво та експлуатація літальних апаратів на лінії фронту в інтересах ЗСУ", – розповідає пан Тропінов.

За словами волонтера, все починалося "доволі прозаїчно".

"У 2014-му ми почали військовим передавати друковані карти, адже у них були дуже застарілі карти, і в одного з наших волонтерів був мобілізований брат – він повідомив нам про цю проблему, відповідно, він як айтішник запропонував таку ідею: "А давайте ми візьмемо свіжі супутникові знімки і запишемо їх на планшет". Потім згодом ми почали ці планшети передавати військовим, і дійсно це стало революцією, оскільки наші військові могли бачити більш детально навколишню обстановку, будівлі, ліси і мости".

Обстріли
Обстріли5 канал

Як пригадує Ярослав Тропінов, під час облоги Луганського аеропорту влітку 2014 року перші планшети почали надходити туди із зворотнім зв'язком від військових.

Армійці казали волонтерам: "Хлопці, ви зробили дуже класну штуку плюс ми чітко стали бачити навколишнє середовище, і це дає можливість більш чітко і ясно давати коригування нашій артилерії".

"Саме тоді це стало каталізатором того, що ми зрозуміли – це саме той проєкт, який нам треба розвивати. І ми почали над ним працювати", – каже волонтер.

І саме в підрозділи, які знаходилися в Луганському аеропорту, "Армія SOS" насамперед почала постачати планшети.

"У бойових умовах вони змогли вперше випробувати і починати нам давати зворотній зв'язок", – каже чоловік.

І додає, що проєкт почав активно розвиватися завдяки тому, що почався активний зворотній зв'язок від військових як на фронті, так і в тилу – "і це давало можливість активно розширювати і модернізувати комплекс "Кропива".

Зважаючи на те, що Луганський аеропорт був в облозі, планшети потрапляли туди з літаків на парашутах разом з усім вантажем, який туди скидався, пригадує волонтер.

Навчання військових
Навчання військовихРадіо Свобода

Вчити військових виходило через стислі текстові описи програми, стислі відеоінструкції. "Але на першому етапі програма була дуже проста і, відповідно, військові, маючи стислі інструкції, могли зрозуміти, як з нею працювати", – пояснює пан Тропінов.

"За нашими оцінками, станом на зараз понад 16 000 інсталяцій і планшетів зроблено. У серпні 2018 року програмно-апаратний комплекс "Кропива" було безкоштовно передано в ЗСУ", – додає він.

А все починалося з Майдану

Взагалі фонд "Армія SOS" починався із маленької команди – 4 людини. І все починалося з Майдану.

"(Майдан – ред.) став каталізатором. Ми зрозуміли, що єдиною силою, яка може зберегти країну від російської агресії – це були ЗСУ. Відповідно, було прийняте рішення, що ми маємо повністю переключитися на допомогу армії. Серед нас була людина, яка мала досвід роботи з безпілотниками і розвідкою, ще коли служила. Плюс ми розуміли, що маємо ще чимось допомагати армії. Відповідно, було прийняте рішення, що є нові технології, зокрема коптери, які літають на 2,5 км, – а давайте спробуємо їх закупити. Ми купили кілька штук. Самі їх випробували. Передали військовим. Але враховуючи те, що вже починалися активні військові дії із застосуванням артилерії, така відстань була некорисною для військових. І потім прийшла ідея, що давайте спробуємо самі розробляти, будувати і літати на безпілотниках", – пригадує волонтер ті події.

До того в користуванні армії були великі і старі радянські безпілотники. Подібні на середній літак. За даними волонтерської організації, влітку 2014 року їх кілька разів використовували, але вони були неефективні.

Можна сказати, що новий рух із розвитком безпілотників ліг в основу створення нового підрозділу в ЗСУ "Аеророзвідка", переконаний Ярослав.

Безпілотник
Безпілотник5 канал

"Так, хлопці почали розвивати і будувати свої літаки, але ті літаки, які будувала "Армія SOS", були націлені більше на розвідку. Це середня відстань в радіусі 35 км, близько 2 годин у повітрі, але основна ідея – це зробити простий апарат, управляти яким можна навчити будь-яку людину за кілька тижнів і експлуатувати", – розповідає волонтер.

Довідка.

Волонтерську організацію "Армія SOS" у березні 2014-го заснували учасники Революції Гідності – Юрій Касьянов, Олексій Савченко, Ярослав Тропінов та Олександр Фощан. Першим допомогу від волонтерів отримав перший резервний батальйон Нацгвардії, до якого увійшли активісти Євромайдану. Згодом "Армія SOS" закривала потреби на передовій другого резервного батальйону НГУ, закуповувала все необхідне для добровольців "Донбасу", "Айдару", "Миротворця", "Артемівська" та багатьох інших батальйонів і армійських бригад.

Спершу волонтери возили на передову форму та взуття, продукти, ліки, намети, генератори, ліхтарі, радіостанції. А влітку 2014-го взялися за спеціалізовану допомогу. У липні "Армія SOS" закупила серію мультикоптерів, а за місяць налагодила власне виробництво безпілотників, призначених для аеророзвідки. Паралельно з цим волонтери почали формувати польотні групи, які працювали з технікою. І навчали армійців роботі з нею. Яскраво результати цієї роботи проявилися в боях за Дебальцеве – взимку 2015-го аеророзвідники "Армії SOS" надавали українським артилеристам до 70-ти цілей у день.

Другий спеціалізований напрям "Армії SOS" – закупівля та програмування планшетів для артилеристів. На ці планшети волонтери встановлювали карти місцевості та спеціально розроблені програми, що виконували артилерійські розрахунки. Крім того, прилади полегшували зв'язок, який у зоні АТО був не найкращої якості. Станом на березень 2017–го року організація передала армійцям понад 8000 артилерійських планшетів. Крім безпілотників та планшетів, "Армія SOS" постачає на передову автотранспорт та засоби радіоелектронної боротьби.

Читайте також: "Недаремно День волонтера і День ЗСУ – поруч": як у 2014-му Україна відбудовувала свою армію

Попередній матеріал
Коронавірус у Росії: як Кремль бореться з пандемією
Наступний матеріал
Понад 30 "НЕкумів": як Зеленський оточив себе "кварталівцями" і чому скаржиться на кадровий голод
Loading...