"Залишайся пильним": як уряд виводить Велику Британію з карантину

Борис Джонсон 5 канал / Час. Підсумки тижня
Велика Британія поступово виходить із режиму ізоляції, але не всі задоволені таким рішенням

Велика Британія, як і інші країни Європи, зараз поступово виходить із карантину. І ось методику прем'єра Бориса Джонсона суспільство сприйняло неоднозначно. Дехто вважає, що британцям ще зарано виходити й такі послаблення призведуть до спалаху епідемії. Інші, навпаки, переконані: Джонсон виводить країну правильно й вчасно, чим рятує економіку. І знову ж таки, як і у нас, так і в Британії, все залежить від самих людей. Якщо поставитися до послаблення легковажно і скинути маски, то завтра знову їх одягнемо, а не хотілося б.

"Залишайся пильним" замість "Залишайся вдома". Про перші обережні кроки до послаблення карантину заявляє прем’єр-міністр Великої Британії, який сам перехворів на коронавірус.

"Ми казали, що ви повинні працювати з дому, якщо можете, і йти на роботу, лише якщо мусите. Тепер ми маємо наголосити, що тих, хто не може працювати з дому, наприклад, працівників будівництв та фабрик, активно заохочують іти на роботу. Ви маєте уникати громадського транспорту, якщо можна, то повністю. Отже, працюйте з дому, якщо є змога, але ви можете йти на роботу, якщо неможливо працювати з дому", – заявив Джонсон.

Що мав на увазі глава уряду? Кому йти на роботу? Як туди дістатися й захистити себе від інфекції? Виступ прем'єра назвали нечітким, заплутаним, і навіть спародіювали.

Хоча Джонсон – прем'єр-міністр цілої держави, послаблення обмежень поки що стосуються лише Англії. Інші частини королівства в цій ситуації мають право діяти на власний розсуд. Вирішили, що продовжать дотримуватися максимальних обмежень за принципом "Залишайся вдома".

Борис Джонсон
Борис Джонсон5 канал / Час. Підсумки тижня

"Якщо ми запровадимо послаблення надто рано, вірус знову вийде з-під контролю. А отже – більше людей помиратимуть, а решта – ще довше сидітимуть в ізоляції", – зазначила перший міністр Шотландії Нікола Старджен.

Тим часом міста Англії стали поступово оживати. На вулицях більше людей і транспорту. У закладах харчування, яким дозволили відкритися, нові правила роботи – соціальна дистанція, максимальна гігієна й обмежена кількість покупців, а товар продають на винос. 

"Усі сиділи під замком два чи три місяці. І тепер щасливі вийти. Тому все це не допоможе, адже насправді ніхто до пуття цих правил не дотримується", – наголосив інструктор з їзди на мотоциклі Томмасо Порта.

"Ще занадто рано для цього. Адже в новинах кажуть, що кількість смертей досі зростає й не падає. Люди, як я, і інші працівники, які будуть змушені їхати на роботу туди й назад із послабленням карантину – це все жалюгідно", – зазначив охоронець у притулку для безхатьків Рашаад Субраті.

Лондон, Велика Британія
Лондон, Велика Британія5 канал / Час. Підсумки тижня

Зволікати з виходом на роботу люди теж не можуть. Тут, як і в усьому світі, пандемія стала ударом по економіці. Карантин у королівстві почався 23 березня. Лише за тиждень обмежень економіка впала майже на 6% порівняно з минулим місяцем. Дані за квітень, який повністю минув в ізоляції, очікують іще гірші. Але майже 7,5 млн працівників, що втратили роботу через пандемію, мають спеціальну допомогу від держави.

"Бізнеси, щоб не звільняти працівників, зробили таку штуку: компанії замість звільнити людей можуть платити їм 80% зарплати. Держава компенсує компанії ці гроші", – розповів юрист Михайло Полєк.

Лондон, Велика Британія
Лондон, Велика Британія5 канал / Час. Підсумки тижня

"До кінця липня змін у цій схемі не буде. Від серпня до жовтня схема стане гнучкішою, щоб підтримати поновлення і перехід до роботи. Працедавці, що дотримуються цієї схеми, зможуть поступово повертати робітників на працю", – зазначив Ріші Сунак, міністр фінансів Великої Британії.

Транспорт – одна з тих галузей, що зазнає чи не найбільших збитків, навіть із послабленням карантину. Якщо пасажири автобусів будуть дотримуватися безпечної дистанції у два метри, то пасажиропотік становитиме лише 15% від звичного рівня. Це дані організації "Транспорт для Лондона". На підтримку лондонських перевізників держава обіцяє виділити понад 1,5 млрд фунтів, це 2 млрд доларів. Тим часом зберігати соціальну дистанцію пасажирам дедалі важче.

Фото і відео автобусів із пасажирами постять у соцмережах з іронічними підписами: "Ковід-вечірка". Ті, хто може працювати з дому, продовжує ізоляцію, як і українка Ольга, що мешкає у Британії.

Лондон, Велика Британія
Лондон, Велика Британія5 канал / Час. Підсумки тижня

"У нашому випадку ми не ходимо в супермаркети взагалі, ми з цим ділом зав’язали. Місцеві фермери нам роблять доставку, сьогодні як раз була – це коробка овочів, коробка фруктів, обирати ти не можеш. Але вони гарантують, що це не все картопля приїде тобі, а буде щось там ще.  Тобто це такий кіт у мішку, не можна сказати, що там приїде. Але все воно свіже, й поки що для нас цього достатньо на тиждень", – розповіла вона.

Кожен крок поступового послаблення карантину британський уряд обіцяє ретельно моніторити. Якщо різких спалахів хвороби не буде, з 1 червня в Англії мають відкрити школи та ще частину магазинів і закладів харчування. Тоді ж обіцяють переглянути обмеження Шотландія, Вельс та Північна Ірландія.

Нонна Стефанова, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Як сина "ворога народу" Платона Майбороду врятував від смерті талант композитора
Наступний матеріал
"Недаремно День волонтера і День ЗСУ – поруч": як у 2014-му Україна відбудовувала свою армію
Loading...