Липень може стати для всіх українців місяцем культури. Бо в середині літа, це якщо все буде добре, в Україні відкриються кінотеатри, театри, концертні зали.
Карантин добряче вдарив по культурній галузі, в якій працюють приблизно 250 тисяч людей. Це актори, музиканти, артисти. Усі вони зараз опинилися і без заробітків, і без ясного майбутнього. Влада їм поки що не надала дорожню карту, чи то пак стратегію виходу з карантину. Мабуть, камерно і тихо десь її готують, поки митці так само камерно влаштовують концерти.
Леся Головата – більше про те, як живе культура на карантині.
Читайте також: Кінотеатри і концерти можуть дозволити з 1 липня
Через порожній термінал найбільшого аеропорту України – до ангару з літаками. У такому незвичному антуражі на початку травня гурт "Без обмежень" зіграв свій перший повноцінний концерт за останні два місяці. Карантин продиктував і новий формат – в офлайні – жодного слухача, а онлайн – десятки тисяч, які жертвували кошти на підтримку українських лікарів.
Свої ж комерційні, класичні – понад чотири десятки запланованих на весну та літо виступів, довелося перенести. Зокрема, і наймайсштабніший – До дня незалежності на НСК "Олімпійському".
Фронтмен гурту Сергій Танчинець говорить: "Не кожен день і не кожен артист може зібрати НСК "Олімпійський" – найбільший майданчик країни. І ми до цього дуже довго готувалися, і в нас все готово. 24 серпня – вся режисура, весь дух цього концерту був пов'язаний із Днем незалежності. Тому було прийнято рішення переносити на 21-й рік".
Через вимушений простій команда "Без обмежень" недоотримує суми з шістьма нулями. Підбиває збитки Сергій Танчинець: "Мільйон гривень у місяць".
Про те, що за роль у стрічці "Мої думки тихі" українська кіноакадемія визнала її найкращою акторкою минулого року, Ірма Вітовська дізналася вдома, сидячи в кріслі у вечірньому вбранні. Так само дистанційно святкували перемогу.
"Створили вечірку в зумі, і ми після онлайну туди з шампанським. Там вже відпочивали", – розповідає Ірма Вітовська.
Від початку карантину і донині в Ірми Вітовської – жодних зйомок у кіно та репетицій у виставах. Сидячи вдома, акторка дистанційно вчить студентів та переглядає кіношедеври, на які завжди не вистачає часу. Що сама може залишиться без роботи – не переживає, напоготові вже чотири стрічки, в яких її запросили грати. А от переживає за молодше покоління акторів, які сидять без роботи, тому й без грошей. І можуть замість українського кінематографу, який нині переживає ренесанс, переорієнтуватися на російський.
"Один рік простою – це 5 років праці. Якщо люди будуть їхати, люди будуть переорієнтовуватися, люди будуть втрачати кадри, – то це вердикт. І культура – це те, що робить культуру своїм обличчям", – говорить акторка.
Із середини березня одне за одним скасовувала замовлення від наречених на організацію весіль засновниця івент-агенства Наталія Куда. Пари або скасовують, або переносять на 2021 рік. У зум-святкування, вінчання Наталія не вірить, а коли зможе відновити свята вживу – не уявляє.
Жінка каже: "Як, наприклад, обійми, щирі поцілунки, це ж усе сімейні традиції, цінності, і взагалі онлайн цього не дає. Відповідно, я піднімала інформацію від уряду по тих кроках, коли ж івент-індустрія матиме організовувати заходи. Я цієї інформації не знайшла".
У креативній індустрії задіяні близько мільйона українців. Щоби нагадати владі про свої проблеми, у всіх регіонах запустили в небо промені світла. Стоп культурний карантин – це про дорожню карту, як виживати в умовах коронавірусної пандемії. Якої досі ані депутати, ані урядовці – не запропонували.
Одразу по тому Верховна Рада в першому читанні ухвалила проєкт закон, який мав би спростити життя митцям.
Олександр Ткаченко, голова комітету ВР із питань гуманітарної та інформаційної політики, каже: "Зміни оподаткування для сфери креативних індустрій та культури, так званий культурний ПДВ, ми вважаємо, що його треба залишити на рівні 5-7%".
Тяжкі ускладнення від COVID-19 українська культура відчула одразу. Із бюджету забрали понад 7 мільярдів гривень. Ці кошти скерували в стабілізаційний фонд протидії коронавірусній інфекції. Тож яким буде пацієнт – скоріше живим чи мертвим, залежить і від того, чи повернуть принаймні частину коштів назад. Йдеться про мільярд вісімсот тисяч гривень.
У Мінкульті пояснюють: за ці гроші чотири інституції – Український культурний фонд, Інститут книги, Держкіно та Держтуризм – зможуть надавати гранти. Щоби втримати на плаву бізнес-гравців у культурі креативних індустрій.
В.о. міністра культури, молоді та спорту Світлана Фоменко говорить: "Наприклад, якщо це виставкові проєкти, то це питання освітлення музейних експонатів, тобто це дуже обмежена кількість компаній, які це можуть запроваджувати".
Щоби вижити в новій реальності, де умови диктує коронавірус, а влада не встигає реагувати, митці шукають свої шляхи. "Без обмежень" вже невдовзі зіграє рок-н-рол наживо. Офлайн, але безпечно для глядачів. За принципом автокінотеатрів.
Сергій Танчинець каже: "Були на відстані один від одного, не більше ніж 2 людей у машині. Все порахувалося, ми все продумали. Перший концерт відбудеться 29 травня під Луцьком, далі запланована серія з таких концертів".
Наталя ж готується до камерних родинних святкувань – до 20 осіб – на свіжому повітрі: "Будуть дуже цінуватися креативні ідеї, тому що людям під час карантину все ж таки не вистачає емоцій".
Леся Головата, Юрій Усик, "5 канал"