Денис Шмигаль
Денис Шмигаль 5 канал

Україна починає виходити з карантину – чи не зарано

Читайте по-русски
Місцеві лікарі в Чернівцях переконані: статистику штучно занижують. Хоча тамтешні чиновники це відкидають

Перше карантинне послаблення за останні два місяці почалося вже з 11 травня. Офіційне, маю на увазі.

Погодьтеся, важко всидіти вдома, і нам усім хочеться якнайшвидше вийти в парк. Але давайте відверто: хто чекав офіційного послаблення? Україна почала якось стихійно виходити з карантину. І це сталося з кількох причин. Можливо, на нас вплинула статистка. Бо ми бачимо, що в Україні стабільно – по півтисячі хворих на добу, тоді як в інших країнах, навіть у сусідніх, у рази більше. Або це вплив окремих міст, які послабили карантин, не запитуючи дозволу уряду, або в українців просто закінчилися гроші і вони вийшли з протестами під урядові вікна. Зрозуміло, що влада не могла не зреагувати на такий масовий спротив. І ось маємо – послаблення без медичних на те підстав.

Тут більше політичний аспект. Але так чи інакше ми виходимо з карантину – вже відкривають:

  • парки і сквери
  • дитячі та спортивні майданчики
  • літні веранди кафе й ресторанів
  • салони краси
  • стоматології.

Але. Зачиненими залишаються – кінотеатри, метрополітен, міжміське, міжобласне сполучення, спортзали, школи, університети, звісно. І головне – не скидаємо масок. Миємо руки. І не ходимо більше ніж по двоє у громадських місцях. Ці правила залишаються і надалі.

Лікарі ж пророкують, що після пом'якшення буде спалах. І що не заперечити – низький рівень тестування в нашій країні не дає можливості побачити реальну картину захворювання.

Чи не зарано виходимо з карантину – Олена Соловйова розбиралася.

Україна у передчутті карантинної відлиги. Травнева погода надихає і всі поспішають скинути маски. Столичний Поділ уже нагадує про старі добрі докоронавірусні часи.

Люди в масках і без на карантині
Люди в масках і без на карантині5 канал / Час. Підсумки тижня

Хоча масковий режим ще ніхто не скасовував, довгоочікувані карантинні послаблення отримав бізнес.

Продовольчі ринки – першопрохідці послаблень. Працювати їм дозволили минулого тижня. Від вірусних загроз тут рятуються масками, температурним контролем і поліетиленовими перепонами. Продавчиня Наталя вже звикає до такого карантинного фітнесу.

Жінка говорить: "Віддаємо отак, а якщо треба щось підкласти, то ми пірнаємо. Навіть пострункішали!"

Робота ринку під час карантину
Робота ринку під час карантину5 канал

Крім традиційних засобів захисту додаткову підтримку дає традиційний продукт – м'ясо.

"Аргінінова кислота, якщо люди не знають, – вона є тільки в свинині, і ця аргінінова кислота зміцнює імунітет", – розповідає продавчиня Валентина.

Імунітет на міцність почали перевіряти з 11 травня. Уряд запустив перший з 5-ти етапів послаблення карантину.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив: "Як ми і прогнозували, у нас на початку травня відбувається пік захворюваності, проте ситуація є контрольованою".

Зелене світло з понеділка – непродовольчим магазинам, стоматологіям, нотаріальним конторам та салонам краси. Кафе відкрили сезон літніх майданчиків – за умови дотримання дистанції у всьому.

Що відкрилося з 11 травня
Що відкрилося з 11 травня5 канал

У Європі з відкриття літніх майданчиків теж жартують, але ажіотаж довкола них, наприклад, у Чехії вже серйозний.

Українська журналістка Ірина Ромалійська, яка нині працює в Празі, розповідає: "Замовити столик там на понеділок неможливо, на вівторок також".

Послабили карантин з цього тижня Польща і країни Балтії. В іспанській Барселоні вже відкрили пляжі. Німеччина дозволила роботу всіх крамниць. Офіційна Прага почала курс на пом'якшення іще з кінця квітня, хоча маски носитиме до липня.

Ірина Ромалійська говорить: "Були дні до послаблень, коли один випадок реєстрували або чотири. Зараз, мені здається, що десятки – 40-50 на день фіксують, але кажуть, що це нормальна на день динаміка".

Тепер щодо української динаміки. Настільки оптимістично, як уряд, її сприймають не всі.

Віктор Рибчук, генеральний директор клініки "Оберіг", каже: "Послаблення карантину на фоні відсутності реальної ситуації із захворюваністю і з кількістю тестувань у 5-7 тисяч на добу є вкрай небезпечним".

А лікар-епідеміолог Людмила Мухарська зазначає: "Реальної картини ми не знаємо. Тобто ми проводимо тестування для встановлення або спростування діагнозу. Ми мало тестуємо контактних".

Змінити ситуацію має закон "Про масове тестування", що його днями ухвалила Верховна Рада.

Нардеп від "Голосу" Ольга Стефанишина каже: "Закон чітко змусить Міністерство охорони здоров'я тестувати тих, у кого є симптоми коронавірусу. І важливо також тестувати регулярно лікарів, працівників Нацполіції, тих людей, які мають безпосередній контакт з населенням".

Утім тестування навіть і "за старими правилами" не йде гладко.

Львів'янин Максим Чорний каже: "Чекав я тест цілий тиждень, хоча повідомили, що він має бути за 2-3 дні".

Лабораторії працюють у режимі цейтноту. У Дніпрі, Одесі та на Донеччині вони перезавантажені вкрай. У Житомирі обласний лабораторний центр на 3 дні перестав приймати зразки.

Директор ДУ "Житомирський обласний лабораторний центр" Зіновій Парамонов говорить: 
Різко збільшилося надходження мазків на обстеження, і в нас накопичилося приблизно 700 мазків".

Ще цікавіше – у Чернівцях. Місцеві лікарі переконані: статистику штучно занижують. Хоча тамтешні чиновники це відкидають.

Ольга Кобевко, лікарка-інфекціоністка Чернівецької обласної лікарні, говорить: "Тиждень почався з того, що нам сказали, що зменшилася кількість пробірок для взяття мазків. Що таке "зменшилась кількість пробірок"? Вони в обмеженій кількості в лікарнях. Чому? Тому що треба знизити статистику".

Лікар Ольга Кобевко
Лікар Ольга Кобевко5 канал / Час. Підсумки тижня

А волонтерка, директорка директорату стратегічного планування МОЗ (2017-2019) Ірина Литовченко говорить: "Цій статистиці не можна довіряти, єдине що вона показує, це потужності та спроможності наших лабораторних центрів. Чому в нас вже який тиждень підряд ця цифра зупинилася на позначці 500 хворих щодня. Ми просто не можемо протестувати більше людей".

Лікар Ірина Литовченко
Лікар Ірина Литовченко5 канал / Час. Підсумки тижняА нардеп Ольга Стефанишина каже: "Ми даємо можливість державі розгорнути амбулаторні пункти по всій країні для того, щоби розширювати це тестування. І Міністерство охорони здоров'я повинно нарешті це організувати".

Не зачаровуються вседержавним послабленням карантину і на місцях.

Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України, говорить: "Станом на 3 травня були такі громади, де було нуль випадків, звісно, були такі, де дуже серйозна ситуація. Наприклад, Подільск Одеської області або громади Чернівецької".

Тож регулювати карантин воліють самі.

Олександр Слобожан каже: "Звісно, коли в тебе в місті є велика кількість випадків, а немає збільшення ліжко-місць, відповідно – медперсоналу і апаратів, то ти вимушений на відміну від усієї країни посилювати карантинні обмеження".

Такі важелі уряд передати на місця готовий, кажуть в Асоціації міст. Але МОЗ досі розробляє критерії, якими місцевим слід керуватися. Тож поки чиновники пораються зі своїм, лікарі зловживати пом'якшенням карантину не радять. Як і навпаки – впадати у паніку.

Сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська радить: "Принаймні влаштовувати великі свята на багато людей і йти в годину пік в ресторани точно не потрібно. Якщо це якась зустріч з одним другом або подругою і буде можливість дистанціюватися від інших гостей – то в принципі, чому б і ні".

А при перших симптомах застуди – гайда дзвонити до сімейного лікаря, не втомлюються повторювати медики. А от бігти в аптеку і витрачатись на швидкий тест не варто, каже лікарка Дарина Дмитрієвська. Достовірну інформацію дає ПЛР-мазок.

"Якщо в лікаря є підозра, що у пацієнта коронавірус, і пацієнта направляють до стаціонару або викликають мобільну бригаду, то це є безкоштовно. Якщо пацієнт хоче протестуватися для себе без участі лікаря, то, наскільки я знаю, деякі лабораторії зараз роблять тести ПЛР, ціни, що я бачила, – близько 2,5 тисяч гривень за цей тест", – говорить Дарина Дмитрієвська.

Поінформований – отже озброєний. Наша зброя – це антисептик і соціальна дистанція. Не втрачати обачності і бути обережними – головне наше завдання. Бо як зустрінемо літо, – вийдемо на пляжі чи повернемося в задушливу самоізоляцію, – нині залежить від кожного з нас.

Олена Соловйова, Іван Довганик, Анна Несевра, "Час.Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Злиті дані українців, виклики на бій Усика та налаштування нардепів перед засіданням Ради – "ІнфоВечір"
Наступний матеріал
Величезні затори на дорогах та аншлаги біля перукарень: як у Києві пройшов перший день деізоляції
Loading...

Майже детективна історія: хто поцупив ікони з Києво-Печерської лаври – розслідування "5 каналу"

"Партія мерів": чому місцеві еліти кинули виклик Зеленському

Хто "випустив" COVID-19 і хто за це поплатиться: "Час. Підсумки тижня" з Анною Мірошниченко

Посуха знищила врожаї: які масштаби збитків та чи не вдарить це по кишенях українців

Залізна завіса: чому Україна не випускає своїх громадян на роботу за кордон

Інфікована Почаївська лавра та скандал із заробітчанами: "Час. Підсумки тижня" з Анною Мірошниченко