Коронавірус у світі: як борються з пандемією в Білорусі та РФ

Путін і коронавірус 5 канал / Час. Підсумки тижня
Олександр Лукашенко й досі не визнає існування коронавірусу, а лікарям наполегливо рекомендують не ставити діагноз "коронавірусна інфекція"

Важко виправдати людей, які зараз не хочуть пройти тест на коронавірус, адже невизнання очевидних речей, щонайменше існування хвороби, може мати страшні наслідки.

Не треба далеко ходити, погляньмо на сусідні країни. Росія нині б’є антирекорди. Агресорка, як бачимо, серед лідерів у рейтингу країн із найбільшою кількістю випадків COVID-19 і вже обігнала Іран і Китай. Яка ж тактика російської влади призвела до такої статистики? Все просто. Кремль тривалий час не визнавав проблему, пізно закрив кордони. І, як наслідок, медики тепер просто не можуть впоратися з поширенням хвороби, а Володимир Путін – із падінням свого рейтингу.

Невтішну статистику демонструє й інша сусідня держава – Білорусь. Лукашенко й досі не визнає коронавірус, а лікарям наполегливо рекомендують не ставити діагноз "коронавірусна інфекція" й готуються до параду на 9 травня.

Понад 10 тисяч інфікованих за добу. Минулого тижня Росія встановила новий антирекорд за кількістю хворих на коронавірус.

"Схоже на масове надходження поранених і потерпілих. У нас була приблизно така ж ситуація, коли почався штурм Грозного в 1999 році, у грудні", – зазначив лікар міської клінічної лікарні №2 Москви Михайло Кецкало.

Перший випадок зараження COVID-19 у Росії підтвердили ще 2 березня. За офіційними даними, вірус до Федерації привезли з Італії, а не із сусіднього Китаю. Втім, майже місяць Кремль не робив жодних кроків для запобігання інфекції. На карантин росіяни пішли аж 30 березня, тоді ж повністю закрили кордони. Через пандемію великодні літургії транслювали онлайн. Але не всі храми РПЦ зачинили свої двері. Заборону ігнорували й віряни – кошики святили, до ікон прикладалися.

Сочі, Росія
Сочі, Росія5 канал / Час. Підсумки тижня

Один за одним почали масово хворіти священнослужителі, коронавірус скосив і кількох депутатів Держдуми, а також російського прем’єра Михайла Мішустіна. Осередком недуги стала Москва – більш як половина від усієї кількості заражених саме там. Зараз ця позначка перевалила за 110 тисяч. Натомість рівень смертності по країні 1% – трохи більше тисячі осіб, якщо вірити офіційним даним. Тобто на мільйон населення – лише десятеро померлих. Для порівняння: у Штатах на таку ж кількість людей – 193 жертви. Сумніви викликають і дані зі столиці. Кількість летальних випадків у багатомільйонній Москві в 25 разів менша, ніж у Нью-Йорку. Насправді ж коронавірусом міг перехворіти кожен 10-й мешканець російської столиці. Про це свідчать результати тестів на антитіла до COVID-19, які виявили в 10% жителів Москви та Підмосков’я. Це дані Московського міжнародного медичного кластеру. А от у діагностичних центрах цифри приховують.

Московська область, Росія
Московська область, Росія5 канал / Час. Підсумки тижня

Розсадниками коронавірусу стали шпиталі, визнають у Росспоживнагляді. На російські лікарні припадає понад 60% інфікованих. Палати переповнені хворими на пневмонію, на вулицях великих міст черги карет швидкої допомоги. Іноді водіям доводиться чекати понад 10 годин, щоб вивантажити пацієнтів. І в країні-агресорці під прицілом опинилися медики. Скаржаться на гостру нестачу захисного спорядження, дезінфекторів та апаратів штучної вентиляції легень. За словами профспілки "Альянс лікарів", у деяких шпиталях бракує навіть звичайного мила.

Офіційну статистику щодо інфікованих медпрацівників у Росії не оголошують. У профспілці натомість скаржаться: шпиталям забороняють тестувати лікарів та медперсонал, щоб не зачиняти установи на карантин. В обсервації вже понад 20 медичних закладів. ФСБ вимагає від "Альянсу лікарів" подавати звіти про скарги, які надходять. Самі ж медпрацівники піддаються репресіям за те, що розповідають правду.  Їм погрожують штрафами та виганяють із посад. Інші звільняються самі – через нелюдські умови праці.

Москва, Росія
Москва, Росія5 канал / Час. Підсумки тижня

Поки російські лікарі самі купують маски й костюми, за кордон Москва відправляє тонни захисного спорядження. Щедрість Кремля відчули на собі Сполучені Штати, Сербія та Італія. До останньої прилетіли ще й російські медики – щоправда, військові. І якщо за кордоном демонстративні жести Росії оцінили, то всередині країни – ні. Рейтинг Путіна на тлі епідемії впав до рекордно низького рівня – 28%.

Союз розпався, методи залишилися. На пандемію Кремль реагує в найкращих традиціях СРСР – приховування реальних фактів, погрози й переслідування неугодних, тим самим демонструючи силу на очах в усього світу. Але в Росії з коронавірусом хоча би борються. А в сусідній Білорусі епідемію взагалі відверто ігнорують.

Спортивні змагання перед повними трибунами, відновлення занять у школах та робота за розкладом – Олександр Лукашенко спалаху коронавірусу в Білорусі не визнає. Країна не запроваджувала карантин, не зачиняла кордони й обмежилася лише тритижневими канікулами для школярів. COVID-19 Бацька називає "масовим психозом" і радить лікуватися роботою на тракторі, маслом та навіть горілкою. Помічні властивості праці вирішив показати на собі й зігнав усіх на загальнонаціональну толоку – без масок і правил дистанції, звісно.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко
Президент Білорусі Олександр Лукашенко5 канал / Час. Підсумки тижня

А ще в Мінську щосили готуються до параду 9 травня. На відміну від Росії, його вирішили не переносити.

Білоруський митрополит Павло попросив вірян не відвідувати церкви. Але й дорогу до храмів не зачинятимуть. Так нарадив Олександр Лукашенко. На Великдень у соборах порожньо не було. Згодом коронавірус виявили в кількох монастирях, зокрема й у Ляденському, який на Великдень відвідав Лукашенко із сином. Нині Білорусь – одна з лідерів за темпами поширення недуги в Європі. ВООЗ та ООН закликають владу запровадити карантинні обмеження. За офіційними даними, в країні понад 15 тисяч заражених та менше сотні померлих від COVID-19. Утім, кількість інфікованих щодня зростає, а реальні цифри щонайменше вчетверо вищі, передає видання "Белсат", посилаючись на джерела в медустановах.

Мінськ, Білорусь
Мінськ, Білорусь5 канал / Час. Підсумки тижня

"Якщо зараз співставити статистику в Білорусі щодо кількості померлих із кількістю інфікованих та порівняти з кількістю інфікованих в інших країнах, то побачимо, що тут щось не збігається. Є позиція вищої влади Білорусі, а є позиція нижчих рівнів. Той самий МОЗ каже, що треба займатися самоізоляцією, треба не робити масових заходів за участю людей із групи ризику", – наголосив правозахисник Андрій Стрижак.

Андрій Стрижак – один із співзасновників ініціативи BYCOVID19, яка покликана допомогти білоруським медикам у боротьбі з епідемією. Разом з однодумцями волонтер зібрав уже понад 200 тисяч доларів. Закупили засоби індивідуального захисту й медичне обладнання. За останньою інформацією, станом на початок квітня, в країні коронавірус підхопили більш як 300 медпрацівників.

"Зараз велика нестача й запит до нас як до волонтерів у захисних костюмах, у високих бахілах, у респіраторах та інших засобах захисту, які зазвичай є у шпиталях, але зараз не звичайний час. Наше завдання – масово розтягнути в часі цей масовий прихід пацієнтів у шпиталі", – пояснив він.

Білоруський президент не єдиний, хто закриває очі на пандемію. До клубу тих, хто ігнорує коронавірус, також входять президент Бразилії, глави Туркменістану, Таджикистану та верховний лідер Північної Кореї Кім Чен Ин. КНДР – одна з держав, де офіційно заражених узагалі немає. Втім, хоч як би диктатори не намагалися видати бажане за дійсне, збудувати "залізну завісу" в сучасному світі важче, аніж у часи холодної війни.

Христина Катарина, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
"Це був перший, справді контактний бій": як у 2014 під Слов'янськом українські воїни спинили поширення "колорадської чуми"
Наступний матеріал
Cмертоносний ДніпроГЕС і діти як "гарматне м'ясо": злочини СРСР проти українського народу під час Другої світової
Loading...