Неочікувані наслідки пандемії: як COVID-19 оживив природу на планеті

Грета Тунберг 5 канал / Час. Підсумки тижня
Епідемія коронавірусу зупинила масштабне виробництво й транспорт у всьому світі

Через те, що Чорнобиль роками був недоступною зоною, природа там отримала друге дихання. Людина не заважала – природа оживала.

Дуже схожа зараз ситуація з довкіллям у всьому світі. Воно очищується, мрії активістки Грети Тунберґ здійснюються. Все тому, що коронавірус зупинив масштабне виробництво й транспорт. Екологи радіють. За підрахунками експертів, викиди вуглецю через пандемію й обмежувальні заходи зменшаться цього року на 6%. Звісно, цього замало для глобальних цілей і протидії кліматичній кризі, але дихати стає трохи легше, планета омолоджується. Наприклад, у Парижі повітря стало таким чистим, як 40 років тому.

Звісно, цей ефект ненадовго. Коли поновляться перельоти, запуститься громадський транспорт і на повну запрацюють підприємства, все повернеться на свої місця. Але хоч зараз порадіймо тому, як природа відреагувала на пандемію.

Мільйони людей сидять удома, працюють дистанційно та навчаються онлайн – така ситуація нині в більшості країн світу через стрімке поширення коронавірусу. Поки люди на карантині, Земля рекордними темпами омолоджується.

Супутники NASA та Європейського космічного агентства зафіксували зниження шкідливих викидів в атмосферу. У багатьох регіонах світу повітря стало чистішим. Подекуди викиди вуглецю від початку року впали до показників часів Другої світової війни. Схоже очищення атмосфери було під час економічної кризи 2008 року. Але тоді зменшення викидів було поступовим. Пандемія COVID-19 закрила багато підприємств і заводів, зупинила транспорт.

"Транспорт – це близько чверті загальної кількості світових викидів вуглекислого газу. Якщо економічні процеси зупиняються, якщо зупиняється транспорт, ми можемо бачити падіння рівня вуглецю. Ми не бачили такої тенденції впродовж останніх 75 років. Ці зміни – унікальні", – зазначив професор Стенфордського університету Роб Джексон.

Венеція, Італія
Венеція, Італія5 канал / Час. Підсумки тижня

Одні з найкращих показників нині в Китаї. Поліпшення екології спочатку помітили в Ухані. Місто два з половиною місяці було закрите через спалах коронавірусу. Але пізніше очищення повітря почали фіксувати в усій країні. Різке зниження рівня забруднення в державі, яка зазвичай потопала в отруйному смогу, показали супутникові знімки NASA. COVID-19 зупинив економіку. Лише за місяць викиди парникового газу та інших шкідливих речовин зменшилися на чверть. Екологи ніколи не могли припустити, що це можливо. Адже саме Китай – один із найбільших забруднювачів повітря на планеті.

США
США5 канал / Час. Підсумки тижня

"За цей час ми побачили найбільше зниження викидів в атмосферу. А надто тоді, коли пандемія досягла піку. Вона змінила не лише життя людей, а й екологію. Але це було тоді. Нині ж уся робота поступово відновлюється, і що буде далі, поки невідомо. Сподіваємося, що влада й надалі продовжуватиме думати про наше довкілля, а не лише про економіку", – наголосила активістка Greenpeace Лун Луї.

Поліпшення екологічної ситуації відзначається й у Сполучених Штатах. У Лос-Анджелесі впродовж 20 років була найгірша якість повітря у США. Нині немає смогу, рівень викидів у атмосферу скоротився на третину.

"Люди дивуються: невже це результат того, що вони майже не їздять на машинах та залишаються вдома? Так, це правда. Водночас останні два тижні у нас штормова погода. Майже щодня дощ – і ми бачимо, що якість повітря – хороша. Нам стало легше дихати", – зазначив генеральний директор управління якістю повітря південного узбережжя США Філіп Файн.

У Європі найбільше коронавірус вплинув на Іспанію, Італію, Францію та Бельгію. Там від початку року кількість викидів в атмосферу скоротилася майже на половину. Зокрема, в Парижі якість повітря стала такою ж високою, як і 40 років тому. Після початку карантину більшість доріг в Європі спорожніли. Призупинили й авіаперельоти.

Париж, Франція
Париж, Франція5 канал / Час. Підсумки тижня

"Ми порівнювали фото з супутника до та після закриття кордонів та карантину і побачили, що якість повітря в Європі значно змінилася. Забруднення повітря зменшилося доволі істотно і, як нам здається, що причина того – менше транспорту", – пояснив голова Європейського альянсу громадського здоров'я з питань якості повітря Золтан Массай-Косубек.

Ухань, Китай
Ухань, Китай5 канал / Час. Підсумки тижня

У Римі ж, наприклад, поміж бруківкою почала рости трава – там не ходять туристи та не їздять машини. У Венеції очистилися канали – вода стала прозорою. Уперше за 60 років. Бо перестали плавати сотні гондол та моторних човнів. Не минулося і без фейків. Буцімто через чисту воду до венеційських каналів повернулися дельфіни, яких там ніколи не було. А відео, яке вже стало вірусним, було зняте на італійському острові Сардинія. Натомість, венеційці також пожартували та виклали відео з крокодилом. Але і його ніколи не було в тамтешніх каналах. А от лебеді й справді прилетіли до міста. Хоча в цьому немає нічого незвичного. Вони з’являються у Венеції регулярно.

Індія
Індія5 канал / Час. Підсумки тижня

В Індії нині один із найсуворіших карантинів у світі. Більшість людей сидять удома, транспорт не їздить, підприємства не працюють. Впродовж останніх десятиліть екологія країни була жахливою. Торік через сильний смог у листопаді влада оголосила надзвичайний стан. Там зафіксували перевищення забруднення повітря у 50 разів. Нині ж в Індії чисте небо і вже кілька тижнів немає смогу. А на півночі країні місцеві побачили Гімалаї на відстані понад 160 км.

Стан екології в Україні не такий втішний, як у світі. Через суворий карантин закрили частину підприємств та зменшили кількість транспорту. Викиди в атмосферу скоротилися. Але пожежі знищили сотні гектарів лісу. Полум’я спричинило сильний смог та задимлення. У деякі квітневі дні повітря Києва було найбруднішим у світі.

Мирослава Танська, Едвард Білінський, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Як виживає український бізнес на карантині та хто пішов у "тінь"
Наступний матеріал
Коронавірус та економіка: чи чекають на українських заробітчан у Польщі
Loading...