Темні справи МОЗ: що відомо про закупівлю захисних костюмів від COVID-19

Максим Степанов 5 канал / Час. Підсумки тижня
Лікарям в Україні бракує належного захисту для боротьби з коронавірусом

Майже півтори тисячі хворих на коронавірус в Україні – це медики. Тобто 19% від усієї кількості інфікованих, що вдвічі більше за світовий показник.

То чому ж лікарі опинилися в зоні ризику? Бо вони не захищені. Майже 65% медзакладів не мають достатньої кількості індивідуальних засобів захисту. Якщо поглянемо на регіони, то побачимо, що найбільше пощастило медикам Хмельницької області, вони забезпечені майже на 80%. Далі – Кіровоградська та Харківська області. А от найгірше – лікарям Івано-Франківщини. Вони не мають навіть половини необхідного. І в МОЗ уже не приховують, що медикам по всій Україні бракує майже мільйона комплектів біохалатів.

І що робить у цій ситуації міністерство замість того, щоб придбати лікарям усе необхідне? Втрапляє в корупційний скандал. Закуповує костюми за завищеними на 40% цінами. Як так сталося?

Щодня нові хворі. Кожен п'ятий інфікований – медик. Із недугою злягло понад тисячу лікарів. Жодна область не має місячного запасу засобів індивідуального захисту для медиків. З початку епідемії коронавірусу Міністерство охорони здоров’я нічого не закуповувало. Коли ж чиновники схаменулися, то влипли у скандал.

"Міністерство охорони здоров’я знову перетворюється на міністерство дерибану. Це ми побачили на першому ж тендері, який провело МОЗ щодо закупівлі захисних костюмів для лікарів. І на ньому воно переплатило 13 млн грн. А це, на хвилиночку, 40% переплати", – наголосила виконавча директорка фонду "Пацієнти України" Інна Іваненко.

Швидка допомога
Швидка допомога5 канал / Час. Підсумки тижня

МОЗ вирішило закупити 90 тис. захисних костюмів. Чиновники сформували замовлення й передали його підприємству "Медичні закупівлі". Там провели тендер і обрали переможця. Але в результаті погоджувати з ним договір міністерство відмовилося.

Міністерство охорони здоров'я взялося переписувати умови тендера. Багато не змінювали. За ніч внесли до документа лише одну нову вимогу, але й цього вистачило. Нова вимога – це один з міжнародних сертифікатів якості. Цього документа не має практично жоден український виробник. Тому МОЗ провело повторний тендер, тепер уже без свого спеціалізованого підприємства. Таким чином ціна на костюми зросла, а їхня кількість зменшилася.

Захисні костюми для медиків
Захисні костюми для медиків5 канал / Час. Підсумки тижня

Переможець першого тендера, з яким міністерство відмовилося співпрацювати, зголосився продавати костюми власного виробництва за 245 грн. Натомість компанія, яка перемогла у повторному доборі, є посередницею. Вона завозитиме костюми з Китаю вартістю до 500 грн.

Через вищу ціну МОЗ закупило менше костюмів, аніж планувало. Якщо в першому тендері йдеться про 90 тис., то вже в повторному їх трохи більше ніж 71 тис.

Переможцем повторного тендера стала компанія, зареєстрована у звичайній багатоповерхівці на околиці Києва. Офіс порожній, на дзвінки ніхто не відповідає. Хоча саме зараз для підприємства гаряча пора. До 1 травня, як того вимагає договір, компанія має привезти до України десятки тисяч китайських костюмів.

Захисні костюми для медиків
Захисні костюми для медиків5 канал / Час. Підсумки тижня

"Як була вибрана ця компанія? З 37 контрактів, які вона вже укладала, 30 з яких укладені з Міністерством внутрішніх справ. Ба більше, бенефіціар цієї компанії раніше працював у Національній поліції України. Якщо я не помиляюся, то це був 2016-2017 рік. Щось там у Міністерстві охорони здоров’я непрозоро", – зазначив експерт антикорупційної організації Transparency International Україна Іван Лахтіонов.

Вигравати тендери компанія почала з кінця лютого, тобто після того, як процедуру значно спростили. Зробили це, аби швидше кувати все необхідне для лікарень.

"Міністерство закуповувало костюми біологічного захисту, а не робочий одяг. Говорити про те, що були завищені ціни, – банальна маніпуляція, яка не має нічого спільного з реальністю", – заявив міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

Міністерство й підпорядковане йому підприємство медичних закупівель публічно з'ясовують відносини. У МОЗ переконують, що забракували перший тендер, адже виробник запропонував неякісні костюми. У "Медичних закупівлях" відповідають, що відбирали переможця за вимогами, які прописали в міністерстві.

Захисний костюм
Захисний костюм5 канал / Час. Підсумки тижня

"Немає повідомлень про те, щоб лікарі були незадоволені якістю. Вони у нас зараз просто без нічого. Ми пересвідчилися в тому, що виробник має всю необхідну документацію. Плюс він має розуміння того, що необхідно лікарям", – наголосив керівник ДП "Медичні закупівлі України" Арсен Жумаділов.

"Наша ціна була найпривабливішою. З нами було підписано договір, і ми, не дочекавшись передоплати, почали виробляти. Тому що там терміни поставок були дуже стислі. І тут нам повідомляють, що МОЗ не погодив і оплати не буде. Грошей немає, продукцію пошили, людям потрібно платити зарплату, три фабрики працювали", – пояснив засновник компанії-виробника Олександр Соколовський.

Захисними костюмами від виробника, який не сподобався міністерству, вже користуються медики. Бо поки МОЗ нічого не закуповувало, лікарні самостійно взялися себе забезпечувати.

"Вони забезпечують повний захист нашого персоналу від цього страшного захворювання. Фактично ми вже використовуємо ці костюми, вони добрі у використанні", – зазначив головний лікар Дніпровської інфекційної лікарні №21 Микола Турчин.

"На виході ми зараз маємо, що куплять якісь костюми, які нібито якісніші. Чи будуть вони тієї якості – складно зрозуміти, бо в Україні немає спеціального обладнання, щоб це перевірити. Чи насправді є цей сертифікат у постачальника, також дуже складно сказати, бо МОЗ його не оприлюднило", – додав Лахтіонов.

Поки МОЗ жонглює результатами тендерів, українські лікарі ризикують життям, а лікарні чекають близько мільйона захисних костюмів. Їх не вистачає в усіх регіонах. Пандемія коронавірусу в Україні ще не досягла піку, прогнозують медики, тож кількість заражених зростатиме, а з нею й небезпека інфікування для лікарів.

Сергій Барбу, Юрій Усік, "Час. Підсумки тижня"

 

Попередній матеріал
Великодній обмін: кого саме та якою ціною Україна повернула з полону
Наступний матеріал
34 роковини Чорнобильської трагедії та лісові пожежі: чи є загроза радіаційним сховищам
Loading...