Оксана Поберецька шостий рік бореться з онкохворобою. У неї – нейросаркома малого тазу з метастазами в легені. Тричі на місяць жінка їздить на хіміотерапію в Кіровоградський обласний онкологічний диспансер.
От тільки живе Оксана у місті Помічна. Це за 90 кілометрів від медзакладу. До карантину вона їздила поїздом чи електричкою. Квиток коштував у межах ста гривень. Нині їй доводиться наймати автівку. Одна поїздка – щонайменше тисяча гривень.
"Доводиться наймати машину. Шукати машину, яка мене завезе, бо ще й деякі бояться. І не хочуть їхати куди-небудь. Якби я справлялася за один день, то це було би три тисячі. А так як я знаходжуся три дні в онкодиспансері, то це виходить дуже гарна сума 6 тисяч", – каже Оксана Поберецька.
Інша Оксана, хоча живе і лікується в Києві, добирається також не легко: або таксі, або звертається по допомогу до знайомих. У неї рак шлунка та грудей. Нині жінці необхідні ліки, які в Україні не зареєстровані. Адже ті, що є, їй не підходять. Нещодавно через них в Оксани стався інфаркт. А тому єдиний вихід – купувати препарати самотужки в іншій країні. От тільки ускладнюють ситуацію – закриті кордони.
"Треба шукати та привозити з-за кордону. А зараз дуже важко знаходити ці ліки. Через чорний ринок, через кур'єрів. Тому ситуація зараз досить складна", – розповідає Оксана Лавінська.
За півтора місяця карантину громадські організації, що допомагають онкохворим пацієнтам, нарахували з десяток проблем через карантинні обмеження. А тому про своє занепокоєння написали в листі до Міністерства охорони здоров’я.
У профільному ж міністерстві звітують: звернення отримали. Комунікацію з онкоцентрами налагодили. Туди ж направили і рекомендації, як діяти в умовах карантину. Що ж до підвезення пацієнтів? Кажуть – це відповідальність місцевої влади. А що ж до ліків? Поставку зареєстрованих та закуплених держкоштом не припиняли. Але тим, кому необхідні незареєстровані препарати, рекомендують звертатися до територіального закладу охорони здоров'я з листом-клопотанням.
Утім закриті кордони обмежують і тих пацієнтів, яким потрібна трансплантація кісткового мозку. В Україні таку операцію не роблять. Потрібно їхати за кордон.
Урядова програма для таких пацієнтів є. Гроші на неї також є. Але поїдуть вони тільки тоді, коли іноземні клініки будуть готові їх приймати, – наголошують у Міністерстві охорони здоров’я.
Водночас самі пацієнти зауважують: складно ще й через те, що благодійні внески, які небайдужі надсилали на їхні рахунки до карантину, значно зменшилися.
Евеліна Михайленко, Сергій Новіков, "5 канал"
Допомогти онкохворим жінкам, про яких йшлося в сюжеті може кожен.
РЕКВІЗИТИ ДЛЯ ДОПОМОГИ
- КАРТКА ОКСАНИ ЛАВІНСЬКОЇ 5168 7573 4318 7185
- КАРТКА ОКСАНИ ПОБЕРЕЦЬКОЇ 5168 7427 1520 1079