Лікарня
Лікарня 5 канал

Подвійний удар від карантину: як МОЗ покинуло онкопацієнтів напризволяще

Читайте по-русски
Через карантин близько чверті хворих приїхати на лікування просто не можуть

Україна зволікає із цьогорічними закупівлями ліків для онкохворих. Держпідприємство Медичні закупівлі України не може розпочати процедуру, бо досі не отримало відповідних документів від міністерства охорони здоров'я, заявляє керівництво. Тим часом, онкопацієнти в умовах карантину змушені витримувати подвійний удар. Окрім хвороби тепер мають справу з катастрофічною нестачею донорської крові та елементарних засобів захисту. А через зупинку міжміського та міжобласного сполучення багато хто не може дістатися лікувальних закладів. Розповість кореспондентка "5 каналу" Олена Соловйова.

"Мій діагноз – гострий лімфобласний лейкоз загального типу", – каже Варвара Соболєва.

Майже рік триває боротьба житомирянки Варвари Соболєвої. Періодично вона потребує переливання крові.

"На даний момент більшість волонтерів переключилося на коронавірус і нам не вистачає волонтерів. На тромбоцити, це компоненти крові, нам завжди було дуже важко знайти донорів. Зараз це майже не можливо", – каже жінка.

Неможливим для інших пацієнтів - виявилося дістатися свого лікаря.

Національний інститут раку – головний заклад країни, де лікують онкологічних пацієнтів. 80% з регіонів. Нині через карантин близько чверті з них приїхати сюди просто не можуть.

Частину пацієнтів перевели у заклади за місцем проживання. Деяким доведеться лікування відкласти, розповідає головний лікар закладу.

"Є стани певні, які ми дійсно можемо перенести на два тижні, деякі – на два місяці. І ці рішення про відтермінування мають ухвалювати лікарі і мультидисциплінарні команди", – говорить Андрій Безносенко, головний лікар Національного інституту раку.

Решті – переривати лікування не можна. Тож попри брак донорів, проблеми з транспортуванням пацієнтів та персоналу – онкологічні лікарні працюють штатно.

"І закордонні наші колеги і ми так само не припиняємо надавати медичну допомогу. Треба розуміти, що у онкологічних пацієнтів, в яких поставили діагноз рак, і вони в процесі лікування, то опинитися з таким діагнозом без лікування в умовах карантину, це як бути в тюрмі, це велика і психологічна проблема", – каже Андрій Безносенко.

Приблизно так нині почувається вінничанка Марина.

"В мене залишився один курс, останній, і мені до наступного тижня не вистачає рівно половини, яку я маю заплатити за свій препарат", – говорить Марина.

Марина вже кілька років бореться з рідкісною формою раку молочної залози. На лікування у столиці, що коштує шалених грошей, збирали усі небайдужі. Із початком карантину пожертви практично припинилися. Ба більше, ліки, які доводилося самим діставати за кордоном, тепер недоступні.

"Для того, щоби почати лікування, я мушу отримати офіційний дозвіл від МОЗ на таке лікування. Я отримала його і він є в мене на руках. Але на даному етапі, всі аеропорти зачинені, кордони зачинені і такого розуміння як передати ліки людиною вже немає", – говорить жінка.

Але й ті ліки, які мала забезпечити держава - в підвішеному стані, заявляють на держпідприємстві "медичні Закупівлі". Бо Міністерство охорони здоров'я зволікає із відповідними документами.

"Коли ми говоримо про онкологію, то в аспекті фінансування – це мільярди гривень. Станом на зараз ці рішення, вони підвисли на МОЗі і як мені повідомляють, вони розглядаються", – каже Арсен Жумаділов, генеральний директор ДП "Медичні закупівлі України".

Тим часом, карантин не минається просто і для інших тяжких пацієнтів.

"В Києві близько 400 людей, які потребують процедури гемодіалізу. І всього на все місто є близько 30 автомобілів соціальної служби. Це не тільки в України, по всьому світу таке, і в сусідній Білорусі, але держава на те й держава щоби допомагати таким людям", – говорить Юрій Андрєєв, голова національного руху "За трансплантацію".

До держави питань накопичилося. Із запитом "5 канал" звернувся до МОЗ ще на початку тижня. Утім офіційної відповіді не отримав. Тим часом, онкопацієнти намагаються рятувати себе і одне одного – самотужки.

"Ми риємося в своїх аптечках, де зайві ліки, щоби людині передати. Може мені не потрібно – комусь потрібніше. Ми самі себе витягаємо, створили чат по містах, хто, де добирається до Києва на лікування, можливо, є вільне місце і когось можна с собою взяти і підвезти", – розповідає Марина.

Закликають долучатися і волонтерів.

Олена Соловйова, Ігор Костюк, "5 канал"

 

Попередній матеріал
Запаси крові закінчуються: у Львові поменшало донорів через карантин
Наступний матеріал
Як українці штурмують кордон Польщі, щоб потрапити додому – сюжет
Loading...

В Україні вже 310 випадків COVID-19, при цьому 4 людей одужали (оновлено)

В Ізраїлі заборонили виходити з дому більш ніж на 100 метрів – лікарка розповіла про ситуацію в країні

Зеленський розповів, скільки українців пройдуть обсервацію після повернення додому – утім, цифри не збігаються

Карантин через коронавірус: як Данія бореться з поширенням епідемії – включення

Надзвичайний стан до 21 квітня через COVID-19 в Грузії: як справляється бізнес – включення

Коболєв розповів, наскільки "Нафтогаз" готовий до кризи через коронавірус і що пропонує Кабміну