У столиці відбулася реконструкція сторічного бою: йдеться про події у київському заводі "Арсенал", де 101 рік тому спалахнуло більшовицьке повстання, яке зупинили підрозділи армії УНР. Подивитися на відтворений заколот у середмісті Києва, хід повстання, спробу захопити стратегічне оборонне підприємство – прийшло кілька сотень людей. Історичну реконструкцію бачила і кореспондент "5 каналу".
Станіслав уже втретє бере участь у реконструкції бою за завод "Арсенал". Цього разу – в ролі більшовика: "Ми будемо відтворювати фінальний бій, кінець опору, коли війська УНР перемогли заколотників і повернули українську владу в Київ".
Щороку від 2017-го реконструктори намагаються відтворити бій із максимальним реалізмом. Адже воюють прямо на місці подій, які відбувалися 101 рік тому.
"Ми власне і робимо на саме цьому історичному місті, під стінами заводу "Арсенал", які ще з тих пір на собі тримають сліди від куль, від гарматних пострілів. Ми відчували себе, фактично, як сто років тому наші вояки", – розповідає учасник реконструкції Владислав Куценко.
Організатори дійства пояснюють – згадка про минуле важлива, якщо із неї робити висновки та проводити паралелі із сучасністю.
"Ми маємо виносити уроки з цих історій. Тому що державність втратити дуже легко. А тоді, після втрати державності, почалися надзвичайно трагічні сторінки для українців", – наголошує організатор реконструкції Петро Кузик.
Постріли холостих набоїв лунають на все середмістя. Вояки УНР атакують противників, які ховаються за барикадами. За кілька хвилин протистояння – УНРівці вивозять гармати. Вирішальний постріл, і далі рукопашний бій.
Учасники дійства та глядачі – у захваті.
"Мені здалося, що потрапив у той час, коли це було. Мені дуже сподобалася реконструкція. Я бачив дуже запеклий бій, і наша армія перемогла російську. І так було і так буде завжди", – ділиться враженнями Андрій.
На Арсенальній площі вже відвоювали, сформували відразу кілька колон і крокують до Аскольдової могили. Там – молитвою вшановуватимуть героїв Крут. Рушає близько 1 тис. людей. Смолоскипною ходою та під конвоєм поліцейських.
Бій завершено, а організатори вже міркують, як удосконалити реконструкцію наступного року. Глядачі ж переконують – насамперед до заходів потрібно залучати молодь. Щоб і найменші учасники дізнавалися про історію України.
Валерія Павленко, Василь Дендін, "5 канал"
На Чернігівщині відбулася церемонія вшанування пам'яті Героїв Крут – ФОТО