Ніч у тюрмі: в луцькій буцегарні відтворили страшні події 1941-го року

Ніч в буцегарні Луцька 5 канал
Зо три десятки молодих людей зголосилися відтворити добу 1941 року, коли на світанку радянською владою було знищено, за різними даними, від 2 до 4 тисяч ув'язнених. Серед них були здебільшого цивільні - священики, вчителі та селяни. Як це було – спостерігали і кореспонденти "5 каналу"

В реконструкції зголосився взяти участь Андрій Корнелюк. Разом із ним у камері ще зо два десятки учасників акції "Ніч у луцькій тюрмі".

"Для того, щоб повністю зрозуміти переживання хлопців, їхню долю, те, що їм довелося пережити, потрібно хоча би трошки відчути, як їм було. Розумію, що наші умови у 100-1000 раз комфортніші ніж ті, в яких перебували справжні люди, які мучились тут", - каже учасник акції Андрій Корнелюк.

Ніч в буцегарні Луцька
Ніч в буцегарні Луцька5 канал

Натомість Іван спробував себе у ролі НКВСівця.

"Волів би не грати цю роль, але реконструкція. Треба, щоб люди побачили, що це таке", - пояснює хлопець.

Учасники акції відтворили масовий розстріл в'язнів органами НКВС у дворі монастиря Бригідок, в якому була облаштована тюрма. За два дні (23 і 24 червня) 1941-го року, за різними даними, там знищили від двох до чотирьох тисяч заґратованих.

Ніч в буцегарні Луцька
Ніч в буцегарні Луцька5 канал

"За підрахунками істориків і дослідників, по тюрмах Західної України у перші дні радянсько-німецької війни було знищено 72 тисячі ув’язнених. У місті Луцьку – найбільша кількість. Це дві з половиною, а за іншими джерелами – чотири і навіть називається цифра у п’ять тисяч осіб", - розповіддає краєзнавець Сергій Годлевський.

Ніч в буцегарні Луцька
Ніч в буцегарні Луцька5 канал

Акцію "Ніч у луцькій тюрмі" проводять четвертий рік поспіль.

"Емоційна пам’ять є найкращою і пізнання історії в такий ігровий спосіб, грубо кажучи ігровий, є досить надійним, щоб відклалось щось в пам’яті", - переконує співорганізатор акції Роман Тьохта.

Ніч в буцегарні Луцька
Ніч в буцегарні Луцька5 канал

Уже на світанку завершилась історична реконструкція. Учасники акції поклали квіти до монумента жертвам, розстріляним органами НКВС.

Олег Ткачук, Луцьк, "5 канал"

Попередній матеріал
"Підводні рифи" морського відпочинку на островах: як обрати напрямок та не переплатити – лайфхаки від туроператора
Наступний матеріал
"Оперний подарунок": у Києві заспівають чотири зірки світового масштабу