Кирилівська церква
Кирилівська церква 5 канал

Реставрація Кирилівської церкви: як майстри відновлюють унікальні фрески ХІХ століття

Читайте по-русски
Олійний живопис у храмі, що пам'ятає період Київської Русі, востаннє відновлювали за радянських часів

Реставраційні роботи тривають у Кирилівській церкві – одному з небагатьох храмів, що пам'ятає період Київської Русі. Тут майстри національного заповідника "Софія Київська" відновлюють олійний живопис XIX століття.

На подвір'ї музею "Кирилівська церква" – тиша і спокій. Але в самих стінах майже тисячолітньої споруди – кипить робота. Давньоруські фрески та роботи Михайла Врубеля, якими пишаються музейники, сусідять із будівельним риштуванням. За його допомогою фахівці працюють над реставрацією живопису, що створювався наприкінці XIX століття майстрами, якими керував професор Адріан Прахов – відомий дослідник київської старовини.

"Під його керівництвом працювали декілька студентів Петербурзької академії живопису, а здебільшого тут працювали учні та художники першої в києві малювальної школи Миколи Івановича Мурашка. Зараз це такі відомі художники як Селезньов, Іжакевич, Пимоненко, і ціла когорта художників, які мало відомі", – розповідає завідувачка науково-дослідного сектору Національного заповідника "Софія Київська" Ірина Марголіна.

Минулого року реставратори працювали з південного боку хору церкви. Тепер же риштування стоїть із північної сторони. До місця роботи реставраторів можна дістатися хиткою драбиною.

Зазвичай прості відвідувачі цю частину художніх розписів Кирилівської церкви можуть побачити лише з далекої відстані – піднявши догори голову. І лише зблизька розгледиш, у якому стані олійний живопис, що востаннє відновлювали за радянських часів.

"За ці роки, більше 40 років минуло, багато руйнувань. Можете у вікнах побачити – велика кількість втрат. Були великі відшарування основи, тиньку від кладки, разом із живописом. Робилися ін'єкції, за допомогою шприца і синтетичного клею з наповнювачем, робився прес", – пояснює реставратор Леонід Колодницький.

Пошкоджені ділянки укріплюють нанесенням шару воску, який нагрівають спеціальним пристроєм. Відновлювальні роботи в музеї, якому цього року виповнюється 90, реставратори сподіваються завершити уже наприкінці літа.

Петро Троць, Ігор Селянинов, "5 канал"

Попередній матеріал
У лікарні на Сумщині після капітального ремонту обвалилася стеля – і це не єдина проблема
Наступний матеріал
Вилучили сіток розміром із Кременчуцьке водосховище: як рибоохорона бореться з браконьєрами на Черкащині
Loading...

Окупанти розграбували єдиний храм ПЦУ в Криму – фото

Після 4 років пошуків: на Львівщині археологи розкопали церкву XII століття

Філарет прокоментував рішення Священного Синоду ПЦУ – включення

Усі парафії та монастирі Київського патріархату віднині підпорядковані ПЦУ – включення після брифінгу

Відкопали під фонтаном: у Львові знайшли залишки костелу XVI століття

"Самі ж себе підставляють": як російська церква намагається втриматися в Україні