США, Польща й Україна підписали спільний символічний меморандум щодо заміни російського газу – ЗМІ Читайте по-русски

Газопровід Baltic Pipe baltic-pipe.eu
Будуть задіяні можливості, створені розширеним газовим терміналом у Свіноуйсьце, тому що потенціал "Балтійської труби" буде використовуватися, в першу чергу, для задоволення внутрішнього попиту

Півтора мільярда кубометрів газу на рік Україна може імпортувати через польські газові з'єднання. Уряд Польщі обіцяє, що він значно збільшить цей потенціал усього за два роки. Про це пише dt.ua із посиланням на Rzeczpospolita.

"У 2021 році ми зможемо поставити значні обсяги газу в Україну. Це буде шість мільярдів кубометрів щорічно", – сказав повноважний представник уряду щодо стратегічної енергетичної інфраструктури Піотр Наїмскі.

Газопорт і "Балтійська труба"

Меморандум не містить конкретних домовленостей, утім його підписали Піотр Наїмскі, секретар Ради національної безпеки України Олександр Данилюк і міністр енергетики США Рік Перрі.

"Ми допомагаємо Польщі знизити залежність від російського газу і підтримуємо прагнення Польщі стати країною, яка є центром природного газу і експортує СПГ своїм сусідам. Той же СПГ може допомогти іншому союзнику. Допоможіть Україні запобігти загрозі скорочення поставок російського газу", – заявив Перрі.

Інфраструктура повинна стати ключем до цієї операції з підтримки влади в Києві. Радикальне збільшення можливості відправки газу в Україну засноване на двох елементах: розширення газового порту у Свіноуйсьце і запуск газопроводу "Балтійська труба".
Зокрема, будуть задіяні можливості, створені розширеним газовим терміналом у Свіноуйсьце, тому що, як заявив Піотр Наїмскі, потенціал "Балтійської труби" буде використовуватися, в першу чергу, для задоволення внутрішнього попиту.

"В даний час польський попит на газ становить близько 17-18 мільярдів кубометрів. 10 мільярдів кубометрів у нас буде з "Балтійської труби", близько 7,5 мільярдів кубометрів – із Свіноуйсьце, чотири мільярди – з власних джерел", – підрахував він.

Якщо потенціал цих маршрутів передачі буде зіставлений із попитом Польщі, з'явиться надлишок у розмірі близько чотирьох мільярдів кубометрів, але цей надлишок може бути легко використаний збільшенням попиту на газ у Польщі протягом найближчих років.

Поки тільки декларації

Диверсифікація поставок газу в Україну – чи то купівля СПГ безпосередньо в американців, чи то купівля газу в PGNiG (минулого тижня PGNiG підписав перший контракт на продаж СПГ Україні, він буде реалізований у кінці осені цього року) – це буде неможливо без інвестицій на українській стороні. Особливо 110 км ділянки газопроводу з української сторони.

"Надзвичайна перемога в енергетичній, економічній і національній безпеці всіх наших трьох країн", – охарактеризував Перрі меморандум.

Зазначається, що Київ заявляє про інтерес, але поки не оголошує жодних конкретних дій.

"Доступ до СПГ, безумовно, є одним зі способів диверсифікації поставок газу. У Польщі вже існує установка СПГ, яка в даний час розширюється, і ми зацікавлені в її використанні. Існуюча інфраструктура не дозволяє імпортувати значні обсяги сировини. Але ми зацікавлені в серйозній диверсифікації. Це може бути 5-6 мільярдів кубометрів", – заявив Олександр Данилюк.

В України значні потреби: споживання газу сягнуло 32,3 млрд кубометрів у 2018 році, з яких близько 10,6 млрд кубометрів було імпортовано.

До 2015 року Київ просто купував газ, якого бракує у росіян, але після анексії Криму і початку війни на Сході України прямі контакти між українцями і росіянами були призупинені. Тільки в період із серпня 2016 року по грудень 2017 року PGNiG надала українським покупцям один мільярд кубометрів газу (тобто 700 мільйонів кубометрів на рік).

Щорічно росіяни відправляють близько 90 мільярдів кубометрів через територію України клієнтам у Західній Європі. На це українці отримують близько трьох мільярдів доларів, тобто те, що вони витрачають на імпорт сировини. Однак у січні 2020 року контракт на транзит російського газу через Україну закінчиться. Якщо його не продовжити, може виявитися, що Київ опиниться в набагато складнішій ситуації, ніж раніше.

Нагадаємо, раніше 5.ua повідомляв, що Єврокомісія не зможе блокувати будівництво "Північного потоку-2".

Також дивіться фотогалерею за темою:

"Клаптик за клаптиком повернемо": церемонія відновлення газифікації у прифронтовій Авдіївці – ФОТО

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Горіховий Спас 2019: що святити в церкві та чого не можна робити в цей день
Наступний матеріал
ТОП-5 смачних і корисних рецептів із сезонних продуктів вересня