Усі диктатори – однакові: якими були домашні відео Гітлера

Адольф Гітлер 5 канал / Машина часу
Дружина диктатора Єва Браун любила знімати все, що бачить, на фото та відео

У попередньому випуску "Машини часу" ми розповіли про те, як Гітлер побудував собі розкішний маєток у мальовничому куточку Баварських Альп. Як водиться в диктаторів, не за свої власні, а за партійні та державні кошти. Записав на відведення очей не на власне ім'я, а на свого секретаря Мартіна Бормана.

А ще ми розповіли, як нацистський вождь привіз до маєтку свою коханку Єву Браун, колишню асистентку свого особистого фотографа Генріха Гофмана. Вона любила знімати все, що бачить, на фото та відео, а у статусі коханки вождя отримала доступ до найкращих портативних камер та технологічної новинки – кольорової плівки. Але її відео спочатку наказав знищити сам Гітлер, а потім – загубили американські архівісти. А ще пізніше – заборонили у більшості європейських країн. Аж доки його не знайшов документаліст Лутц Беккер.Лутц Беккер уперше спробував показати уривки домашнього відео Єви Браун ще у 1973-му в документальній стрічці "Свастика". Але прем'єрний показ було зірвано, а фільм заборонили на довгих 36 років. Бійка під час показу на Канському фестивалі була стихійною, але не випадковою. Десятьма роками раніше подібна історія трапилась із філософинею Ганною Арендт. У 1963-му вона відвідала гучний судовий процес над нацистським військовим злочинцем Адольфом Айхманом в Єрусалимі. Під час війни той був офіцером Гестапо й безпосередньо відповідав за організацію Голокосту та смерть мільйонів євреїв. Потім довго переховувався в Південній Америці під чужим іменем. Зрештою його знайшли й викрали агенти Моссаду. Та під час суду Ганна не побачила у цьому есесівці кривавого маніяка чи бодай послідовного антисеміта. Перед нею був звичайний непоказний чиновник, зі своїми проблемами й комплексами, який справді вважав, що він "просто виконує свою роботу".

Книгу про Айхмана Ганна назвала "Банальність зла". Тобто масовий вбивця виявився не якоюсь потойбічною потворою, а звичайною людиною, яка, в силу певних обставин, робила нелюдські вчинки. Книга викликала скандал. Публіка побачила у ній спробу олюднити нацистів. Етнічну єврейку Арендт бойкотували в Ізраїлі більш ніж 30 років. Але зараз ця праця стала класичним підручником із моральної філософії. Вона показує, як звичайна людина може стати убивцею мільйонів під дією пропаганди, самообману та ілюзій.

Адольф Гітлер
Адольф Гітлер5 канал / Машина часу

Щось подібне хотів показати Лутц Беккер у спільному з документалістом Філіпом Мора фільмі "Свастика". Але навіть просунута публіка Каннського фестивалю виявилась неготовою до такого. У залі спалахнула кривава бійка. Авторів звинуватили в реабілітації нацистського фюрера, тож фільм зняли з прокату й заборонили до публічного прокату в більшості країн Європи. 

Усі тоталітарні режими намагались всіляко показати людяність та доброту своїх тиранів. Класичний прийом – вождь любить дітей. Такі сюжети є в розповідях про Леніна, Сталіна, Гітлера й решту. Але реальність іноді перевершує найсміливіші фантазії пропагандистів.

Єва Браун, як колишня асистентка гітлерового особистого фотографа Генріха Гофмана, добре розумілася на фото- та кінозйомці. Вона залишила цілі альбоми неофіційних світлин і 8 котушок кіноплівки. Знімала переважно сама. Коли ж Єва Браун хотіла потрапити в кадр, камеру брала її сестра Гретль або подруга Герта Шнайдер. 

Гітлер веде себе іноді приязно до оточуючих, інколи стримано чи відлюдькувато. Оточуючі часто напружені, як міністр боєприпасів Альберт Шпеєр і невідомий чиновник. Вони слухняно чекають, доки фюрер дочитає і завізує документ. Це вкладалось у стандартний образ нацистського диктатора й не вразило глядачів Каннського фестивалю. Їх вивели з рівноваги інші кадри. Нагадаємо, це приватне відео Єви Браун, не призначене для публікації та пропаганди. Гітлер тут веде себе природно й по-домашньому. З підлеглими він може бути суворим. Але він, вбивця мільйонів, який створив цілі фабрики знищення й навіть спеціальні табори для малюків з окупованих країн, завжди радий дітям у своєму домі.

Адольф Гітлер
Адольф Гітлер5 канал / Машина часу

Усі свої 8 котушок плівки Єва зняла з 1936 до 1941 року. Не всі дати зйомок наразі визначені, але приблизно їх можна атрибутувати за сторонніми ознаками. За цей час, для прикладу, неподалік від Берліна відкрився так званий жіночий концтабір Равенсбрюк. Туди вже в 1939-му почали доправляти перших затриманих нацистами дітей так званих неарійських рас. За час Другої світової нацисти кинули до концтаборів 5 млн неповнолітніх як із Німеччини, так і з окупованих країн. Півтора мільйона із них загинули, зокрема й 75 тис. маленьких українців. А винуватець цього весь цей час, як виявилося, любив гратися з іншими дітками й радо запрошував їх до свого маєтку. 

Уваги фюрера удостоїлись не тільки діти високопосадовців. Так, Єва зняла поїздку Гітлера до Відня в 1939-му. Дорогою він завітав до своєї колишньої школи в австрійському селі Фішльгам. Там він роздав автографи й радо поспілкувався з дітьми. Звичайними босими сільськими малюками. Ці кадри справді важко й незвично дивитися, враховуючи особистість Гітлера. Вигляд має наче вбивця мільйонів може отак мило й терпляче ставитися до звичайних малюків. На численних відеосвідченнях цього факту немає путінських дивних ексцесів. Є інше оточення Гітлера переймає його ставлення до дітей. Коли так робить Єва, то це має природній вигляд. А от коли озброєні есесівці на службі, то трохи дивно.

Таємна резиденція Гітлера Бергхоф поступово перетворилася на другу столицю Райху. Фюрер тут не тільки розкошував із коханкою, але й приймав гостей, офіційних і не дуже. Іноді дуже несподіваних.

Під час війни Гітлер проводив більше часу в Бергхофі, ніж у берлінській Райхсканцелярії чи інших своїх численних резиденціях. Тож туди все частіше з'їжджалися його найближчі підлеглі для робочих чи приватних зустрічей. Виглядало все дуже мило й по-домашньому. Чаювання на терасі з розкішним краєвидом, столове срібло у Гітлера було іменне зі свастикою та ініціалами власника. Пригощається міністр іноземних справ Йоахім фон Ріббентроп. У 1946-му його повісять у Нюрнберзі за розпалювання війни. Є на відео й інші гості. Три підтягнутих чоловіки в цивільному райхсфюрер СС Генріх Гіммлер, керівник імперського управління безпеки Райнхард Гайдріх та генерал СС Карл Вольф. Перший згодом отруїться, другого вб'ють чеські повстанці й лише третій помре своєю смертю, відсидівши 7 років у тюрмі.

Для вирішення ділових питань Гітлер гуляє з кимось із прибулих доріжкою до свого чайного будиночка Орлиного гнізда. Там зручні крісла та обстановка для ділових перемовин і застіль. Інше місце посиденьок велика зала в основній резиденції. Найбільша її окраса панорамне вікно з видом на гори. На стінах найкращі полотна майстрів старої Європи. Наприклад, оця Венера кисті Паріса Бордоне, учня самого Тиціана. Але й вона не завжди рятує. Застілля у Гітлера мука для його підданих. Тут не можна курити, тому Геббельс, наприклад, утік на вулицю до дівчат-секретарок. Їсти доводиться ідейно вивіреними срібними приборами з імперським гербом та ініціалами власника. А найгірше Гітлер любить нав'язливо проповідувати свої ідеї, наприклад, щодо вегетаріанства.

Адольф Гітлер
Адольф Гітлер5 канал / Машина часу

Але потік гостей не зменшується. Прибувають як офіційні дипломати, так і більш екзотичні посланці, наприклад, спецпредставник короля Саудівської Аравії або італійський міністр Галеаццо Чіано. Граф Чіано зять італійського диктатора Беніто Муссоліні. Але в 1945-му Дуче безжально розстріляє його за звинуваченням у зраді. Аналогічний крок зробить і сам Гітлер. Єва Браун зняла весільну церемонію. Одружується її сестра Гретль та молодий генерал СС зі ставки фюрера Герман Фегеляйн. Перший свідок від нареченого сам Адольф Гітлер. І він же й розстріляє Германа у 1945-му за зраду. Хоча той нікого не зраджував, а просто ненадовго втік з обложеної Райхсканцелярії, щоб попиячити з друзями та коханками.

На знятих Євою кадрах впадає в око багато деталей. Наприклад, Гітлер здебільшого намагається не дивитися в камеру, його очі постійно бігають. А вусики іноді змінюють колір то сивіють, то знову чорніють. Вочевидь, фюрер їх підфарбовує. Гітлер часто бавиться із собаками своєю вівчаркою блонді або скотч-тер'єрами, але вони його, вочевидь, побоюються. А ще Гітлер дуже мало потрапляє в кадр із самою Євою, хоча вона часто передає камеру сестрі чи подрузі. Навпаки, дівчина здебільшого сама. На озерах, водоспадах, катається на дошці та багато займається гімнастикою. З цього встигли покепкувати англійські пропагандисти у 1947-му, до того, як загубили плівки.

Справді, Єва часто розважалася з іншими людьми, бо Гітлер уникав з'являтися з нею на публіці й багато що забороняв. Наприклад, кататися на лижах, щоб вона не покалічилась. Але вона каталася попри все. Заборонив їхати з ним до Італії, хоча німецька делегація нараховувала більш ніж 500 осіб і Єва запросто могла там сховатися в юрбі. Тому вона поїхала окремо, із сестрами та подругами. У свій останній круїз до Скандинавії у 1939-му Єва також поїхала без коханця, лише з мамою та сестрами. Там вони розкішно відпочивали їли омарів, пили вино й купались у басейнах. А потім вибухнула війна.

У 1941-му Єва припинила знімати своє домашнє відео й усю війну просиділа у Бергхофі. У 1945-му переїхала до бункеру Гітлера в Берліні. Там їй облаштували спальню окремо від фюрера, але поряд. Він на той час був уже ходячим мерцем. Жодного приватного відео фюрера з цього часу не залишилося. У німецьких архівах знайшли тільки кадри, які були вирізані із останньої протокольної зйомки живого Адольфа Гітлера. Він згорблений і не може контролювати ліву руку, яка безперервно дрижить.

Єва Браун залишилась із фюрером до кінця. Вони одружились і разом наклали на себе руки. В офіційному статусі пані Гітлер вона пробула лише 36 годин. Перед смертю Гітлер наказав знищити всі свої та Євині особисті записи, альбоми та кіноплівки. Після війни ексміністр озброєнь Альберт Шпеєр сказав, що Єва Браун буде великим розчаруванням для майбутніх істориків, і помилився. Під руїнами розбомбленого Бергхофа американські солдати знайшли її плівки. Диктатор постав перед істориками в повному кольорі.

Узурпатори можуть мати величний вигляд. Вони купаються в розкоші й вершать долі мільйонів зі своїх неприступних палаців. Але більш детальний розгляд показує, що це закомплексовані недоучки та злочинці, погрузлі в самообмані й дивних пристрастях від типової гігантоманії до екзотичних страусів чи аквадискотек. Така вона банальність зла. 

 

Попередній матеріал
Домашнє відео Гітлера: яким бачила диктатора дружина
Наступний матеріал
Щеплення від COVID-19: чи загрожує міністру Степанову відставка та де обіцяна українцям вакцина
Loading...