Щеплення від COVID-19: чи загрожує міністру Степанову відставка та де обіцяна українцям вакцина

Максим Степанов 5 канал / Час. Підсумки тижня
Міністр охорони здоров'я вирушив до Індії за партією вакцини від коронавірусу

Українців загодували обіцянками про початок вакцинації. Але ні дати, ні старту ми з вами не маємо. Зрозуміло, що така невизначеність впливає на бажання людей робити щеплення. І побачимо, як влада заохочуватиме до цього, коли вакцина нарешті приїде в Україну. 

Зрозуміло, що зараз каміння летить у бік урядовців, зокрема міністра охорони здоров’я. І якщо брати політичний аспект, то невдоволена не лише опозиція. Вже й монобільшість заявила, що міністр Степанов несе персональну відповідальність за початок імунізації українців, і в разі, якщо остаточно її провалить, то вже говоритимуть про його звільнення. Міністр охорони здоров'я вже виклав відео з Індії й показав, як вантажать вакцину, що має приїхати в Україні. Про це – у сюжеті "Підсумків тижня".

Україна зачекалася! Чому так довго до нас їде вакцина? Головний санлікар Віктор Ляшко говорив, що вона буде приблизно 15 лютого, а можливо, й пізніше. Тепер можна сказати, що точно пізніше. І поки масово вакцинується решта світу, Україна нарікає на нестачу.

"На жаль, сьогодні спостерігається дефіцит вакцин, і країни Європейського Союзу його також відчули", – зазначив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Але починалося все оптимістичніше.

"Ми зі Шмигалем – майстри спорту по боротьбі з коронавірусом", – заявляв президент Володимир Зеленський.

І у майстрів спорту бувають поразки. Ще влітку Зеленський запевняв, що Україна буде серед перших країн із вакциною проти COVID-19. Як запевнили в МОЗ, контракти на мільйони доз та стільки ж гривень підписані. Домовилися й про безкоштовну вакцину від міжнародного фонду COVAX. Упевнені в успішній співпраці, вакцину в один голос обіцяли президент, прем'єр і міністр охорони здоров'я під кінець зими. Назвали й конкретну дату.

Вакцина від коронавірусу
Вакцина від коронавірусу5 канал / Час. Підсумки тижняАле сказане так і не відбулося. Початок вакцинації влада провалила й звідусіль посипалася критика. Максим Степанов не розгубився й визнав, що в терміни не вклалися, але винен не він, а бюрократія та технічні проблеми з поставкою.

І самі не домовилися, і допомоги не отримали. Обіцянки міністерства розбив міжнародний донор COVAX. Від нього на середину лютого Україна чекала 117 тис. безкоштовних доз провідної у світі вакцини Pfizer. Але в останній момент у COVAX передумали – поставки відклали до кінця лютого-початку березня.

Уряд віддав перевагу китайській вакцині Sinovac. А привезе її до України харківська компанія. Через посередника ціна однієї дози – майже 500 гривень. Це при тому, що ефективність вакцини – 50%. Такою схемою вже зацікавилися в НАБУ, відкрили провадження. Депутати кажуть, що таке вже було. За часів Януковича.

"МОЗ у ручному режимі визначив лише одного постачальника. Китайська вакцина, яка купується через українського посередника. Така схема використовувалася в часи Богатирьової, коли до 40% коштів відмивалося на державних закупівлях ліків і вакцин", – наголосила нардепка від "Голосу" Ольга Стефанишина.

Степанов звинувачення відкидає й каже, розслідування НАБУ шкодить репутації України.

"Немає глузду в тих справах. Україна вже втрачає довіру від виробників вакцин. У нас і без того тривають достатньо складні перемовини з виробниками вакцин", – зазначив міністр.

Максим Степанов
Максим Степанов5 канал / Час. Підсумки тижня

Подалі від докорів та дошкульної критики депутатів: Максим Степанов несподівано вирушив до Індії, щоб узяти під особистий контроль відправлення першої партії 500 тис. доз вакцини AstraZeneca та Novavax. Депутати дуже чекали, але крісло міністра охорони здоров‘я під куполом порожніло. Замість Максима Степанова, від надокучливих та гострих запитань про провалену вакцинацію відбивався прем‘єр-міністр. Нагодовані черговою порцією обіцянок, але вже без конкретної дати вакцинації, депутати попросили прем'єра бодай вибачитися за провал. Але не дочекалися.

Інфраструктура готова, запевняє прем'єр. Каже, є склади, мобільні бригади, організована й щотижнева доставка в регіони. Мають умови й для зберігання вакцин при температурі до мінус 80. Готові і списки. Першими щеплення робитимуть медики та військові. Президент теж готовий.

Загалом МОЗ планує отримати понад 20 млн доз вакцини. З них 8,5 безоплатно пообіцяли у фонді COVAX, ще 12 – через державні закупівлі. Серед виробників – провідні Pfizer, Moderna, AstraZeneca та Novavax, а також китайська Sinovac. Яку точно не привезуть, то це російський
"Спутнік V", адже його в Україні заборонили законом. Перші 500 тис. вакцин мав би привезти Максим Степанов із заокеанського турне. До речі, міністром не надто задоволені й "слуги", але подітися, кажуть, нікуди. Звільняти Степанова поки що не мають наміру, хіба якщо завалить вакцинацію остаточно.

Якщо приїде, то для початку вакцинації знадобиться кілька днів, пояснює головний санітарний лікар Віктор Ляшко.

Вакцина від коронавірусу
Вакцина від коронавірусу5 канал / Час. Підсумки тижня"Дату я зараз не скажу, поки чітко вона не буде завантажена в літак і літак не вилетить, і не скажуть, що літак прилітає. Але чітко скажу: якщо літак прилітає до 16:00 дня Х, то з наступного дня машини виїжджають у 25 обласних центрів, 6 із них отримають вакцину в перший день, 19 – наступного дня", – додав він.

Чи вірять словам посадовців люди? Говорять рейтинги. Опозиція – "Європейська солідарність" – набирає, "Слуга народу" – втрачає. Останні соціологічні дослідження свідчать, що Володимира Зеленського на посаді президента готові підтримати лише чверть українців. А його політсила у Верховній Раді – вже на третій сходинці симпатій виборців.

Ірина Сисак, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Небесна Сотня поіменно: чим жили герої-майданівці і якими були їхні останні слова
Наступний матеріал
Ціни на продукти в Україні: чи можна вплинути на здорожчання
Loading...