Скандал навколо закону "Про освіту" намагаються створити українофобські сили – юрист

Закон "Про освіту" fakty.ictv.ua
Надзвичайний і Повноважний посол України, доктор юридичних наук Володимир Василенко, фахівець у галузі міжнародного права, коментуючи закон "Про освіту", наголосив, що положення статті закону щодо мови викладання повністю відповідають Конституції України, законам України, а також з іншого боку всім міжнародним угодам, які ратифікувала Україна, загальновизнаним міжнародним стандартам і європейській практиці в мовній сфері

В ексклюзивному коментарі журналістам 5.UA, Надзвичайний та Повноважний посол України, доктор юридичних наук Володимир Василенко прокоментував нещодавно підписаний Президентом України закон "Про освіту". За словами правознавця, він позитивно оцінює новий закон, особливо ту його частину, в якій ідеться про мову викладання.

"Я стовідсотково позитивно оцінюю новий закон "Про освіту" і особливо частину цього закону, яка регламентує порядок застосування та підкреслює, що освіта в Україні здійснюється українською мовою, але при тому гарантуються певні права осіб, які належать до національних меншин. Положення цієї статті повністю відповідають Конституції України, законам України, а також з іншого боку всім міжнародним угодам, які ратифікувала Україна, міжнародним стандартам загальновизнаним і європейській практиці в мовній сфері", – зазначив Володимир Василенко.

Обов'язок, знати українську мову і умови, які створюються для того, щоб представники національних меншин знали українську мову, діє на їхню користь.

За словами Володимира Василенка, скандал навколо закону намагаються створити українофобські сили. Разом із тим правознавець вважає, що новий закон діє на користь нацменшин. 

"Дехто називає цей закон скандальним. Це абсолютно неправильна кваліфікація. Це нормальний закон і не скандальний. А скандал навколо цього закону намагаються створити українофобські сили, яких не влаштовує той факт, що цей закон буде сприяти запровадженню української мови на всіх етапах навчального процесу і що цей закон є реалізацією ст. 10 Конституції України. Положення ст. 7 цього закону виписані таким чином, що представники нацменшин будуть навчатися своїй мові за умови, що вони одночасно будуть опановувати і українську мову. І, власне кажучи, на цьому наголошували і міністр освіти, і міністр закордонних справ України, і представники громадянського суспільства, і депутати, які голосували за цей закон, що, власне кажучи, обов'язок, знати українську мову і умови, які створюються для того, щоб представники національних меншин знали українську мову, діє на їхню користь. Тому що опановуючи українську мову вони стають тими самими повноправними громадянами України, а не якоюсь агрегованою меншиною за мовною ознакою", – наголосив Володимир Василенко.

Тиск на Україну чиниться особливо і з боку Угорщини, тому що їхня мета створити в Закарпатті виключно угоромовний анклав.

У свою чергу Надзвичайний та Повноважний посоло Володимир Василенко вважає протести угорців актом шантажу та грубим втручанням у внутрішні справи України.

"Протести угорців були скандальними, дійсно скандальними та неприпустимими, тому що це грубе втручання у внутрішні справи України, це акт шантажу України. І добре, що Президент України проявив твердість та підписав цей закон, який вже набрав чинності. Як громадянин України, який не знає української мови, не володіє українською мовою, які він може сподіватися на нормальне працевлаштування у будь-якій сфері. Тиск на Україну чиниться особливо і з боку Угорщини, тому що їхня мета створити в Закарпатті виключно угоромовний анклав, який би постачав в Угорщину робочу силу, оскільки угорці, які одержать освіту угорською мовою і не знатимуть української мови, цілком природно, що вони будуть прагнути працевлаштовуватись десь в Угорщині. Виходить так, що коштом державного бюджету України ми готуємо робочу силу для іншої країни, собі на шкоду. Оце така підноготна", – розповів Василенко та додав, що шовіністичні політичні сили Угорщини мріють про те, щоб частина Закарпаття входила до Угорщини.

"Інша сторона цієї проблеми полягає в тому, що найбільш радикальні шовіністичні політичні сили Угорщини мріють про так звану "велику Угорщину" і вважають, що принаймні частина Закарпаття повинна входити до складу цієї "великої Угорщини". І ясно, що якщо там буде мовно загрегований анклав, населений угорцями, які, можна сказати, ізольовані від українського суспільства, то там у них, щоб підтримувати сепаратистські рухи, чинити дії, які загрожуватимуть національній безпеці України та її територіальній цілісності. Те ж саме з румунами, які мають за мету відновити, як вони кажуть, "велику Румунію" і претензію висувають на ті землі, де проживають румуни, незалежно від того, в межах якої держави вони живуть", – додав правознавець Володимир Василенко.

Політика русифікації загрожує не тільки правам людини, вона загрожує національній безпеці України і створює підґрунтя для сепаратизму, для порушення єдності країни.

Також Володимир Василенко наголосив, що політика русифікації в Україні несе загрозу не тільки правам людини, а й національній безпеці.

"Ну і щодо Росії, політика русифікації загрожує не тільки правам людини, вона загрожує національній безпеці України і створює підґрунтя для сепаратизму, для порушення єдності країни для реалізації маячні про "русскій мір", який має бути створений за рахунок українських територій", – підсумував експерт.

Як повідомляв 5.UA, 5 вересня Верховна Рада підтримала реформу освіти, а 25 вересня закон "Про освіту" підписав Президент України Петро Порошенко. Серед іншого, відповідно до розділу нового закону про мову освіти передбачається, що від середньої школи відбуватиметься планове введення навчання державною (українською) мовою для учнів-представників національних меншин.

Газета Верховної Ради "Голос України" опублікувала закон "Про освіту" у №178-179 від 27 вересня. Відповідно до положень закону, він набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, окрім деяких положень – тобто з четверга, 28 вересня.

Своє невдоволення законом висловили МЗС Польщі, Румунії, Угорщини та Молдови. Зокрема, в Угорщині заявили, що не підтримуватимуть Україну в міжнародних організаціях. Також офіційний Будапешт заявив, що подав скарги в ООН, ЄС і ОБСЄ через український закон про освіту. Президент Молдови Ігор Додон назвав освітні зміни в Україні соромом і зневагою до нацменшин.

Попередній матеріал
Які наручні годинники носять українці
Наступний матеріал
Адвокати про відбір кандидатів до Верховного суду: "Якісні реформи не можна робити швидко"
Loading...