Харківщина. Сміттєзвалище. Пожежа.
Харківщина. Сміттєзвалище. Пожежа. dsns.gov.ua

"Весна покаже, хто де...": що робити зі звичкою громадян творити довкола себе звалище

Читайте по-русски
Так от, весна прийшла. Дивіться. Це ми

Ну і про вибори. Лишився тиждень, коли українці обиратимуть наступного винного в усіх бідах.

Яке б не було це прізвище, саме він буде винен що на дорозі яма, газон під балконом всипаний недопалками, а в ліфті з самого ранку, наче у вбиральні. Це ж він, президент, перевищує швидкість, не користується паском безпеки, не прибирає після свого собаки. Тільки президент і ніхто інший винен, що в домі посполитого українця нема ОСББ, а батарея опалює всесвіт. А як потеплішає, то це президент буде їздити по лісах, влаштовувати пікніки і лишати по собі гори сміття - і про це в сюжеті. Адже не може бути, щоб в усьому згаданому був винен чесний і щирий українець?

Народна мудрість каже "Весна прийде і покаже, хто де..." Так от, весна прийшла. Дивіться. Це ми.

Повна антисанітарія. Тонни непотребу, що отруюють грунти та вбивають живі істоти. На околицях Борисполя – незаконне сміттєзвалища, яке розрослося вже до восьми гектарів.

"Це прихована, страшна катастрофа, бо виносяться, ці забруднені, токсичні речовини, фільтрати дуже далеко за межі цієї території підземними водоносними горизонтами", – запевняє Голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

Таких полігонів, як цей, в Україні – тисячі. За словами еколога, загальна площа сміттєзвалищ країни дорівнює площі Данії.

"Сім тисяч є таких, що більш-менш паспортизовані, або привязка до якоїсь території, але тридцять тисяч несанкціонованих, великих і малих", – наголошує Тимочко.

Катастрофічних масштабів сміттєва криза досягла на Львівщині. Після пожежі на сміттєвому полігоні поблизу села Великі Грибовичі та загибелі рятувальників – тамтешнє звалище офіційно закрили. Дрогобич, друге за величиною місто Львівщини, в аналогічній ситуації.

Вивозити непотріб було нікуди. Згодом правоохоронці почали виявляти сміттєвози з Львівщини в різних куточках країни. Бачили сміття міста Лева навіть у Кременчуці на Полтавщині.

За роки незалежності вивіз сміття в Україні ніяк не контролювався, впевнені у Всеукраїнській екологічній лізі. Що більше Україна звикала до пластику – то більше розросталося непотребу довкола помешкань. Нині сміття повсюди: від доріг до зон відпочинку. А штрафи за його викидання існують лише в теорії – на практиці – не застосовується.

Сміття_Київ
Сміття_Київ5 канал / Час. Підсумки тижня

Здавалося б, у таку погоду і на затишній галявині на околиці Києва саме можна влаштувати пікнік. На перший погляд це і є те саме ідеальне місце. Але насправді, як з’ясувалося, тут не свіже повітря. А суцільний сморід від сміттєзвалища.

До половини обсягів усього непотребу – це поліетиленові пакети та інший пластик, який не переробляється. Відповідно затримує переробку інших відходів. На рік один українець використовує з півтисячі поліетиленових пакетів.

В середньому "життя" поліетиленового пакета в наших руках триває не більше півгодини. А ось природі завдає непоправної шкоди протягом 150 років, підрахували екологи. На смітниках поліетилен повільно розкладається, отруюючи при цьому все живе.

ДМИТРО ЛУКАШОВ, ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ЕКОЛОГІЇ ТА ЗООЛОГІЇ КНУ ІМ. Т.ШЕВЧЕНКА:

"Це просто жах, він засмічує не тільки землю, не тільки воду. Можна побачити, що він навіть у повітрі. Тобто на деревах, на гілках. Тобто якщо на гілку намотався цей пакет, то листя не будуть нормально розвиватися. Це просто сітка, як вовча сітка, яка захоплює організми, які гинуть"

Птахи та ссавці гинуть від заковтування пластикового сміття, бо поліетилен перешкоджає потраплянню їжі та кисню.

Люди ж відмовитися від поліетилену, здебільшого, не можуть. Кажуть, замінити його нічим.

Поліетиленові пакети в супермаркетах
Поліетиленові пакети в супермаркетах5 канал

Проблема сміття багатошарова. Вирішити її може комплекс заходів: ухвалення законодавства, будівництво державою розподільчих та переробних станцій і поведінка кожного українця. Поодинці ці заходи не надто ефективні.
Відсутність сміттєпереробних заводів призводить до того, що несанкціоновані звалища ростуть як гриби після дощу. Лише торік в Україні накопилося майже півмільйона тон відходів. Подіти їх, практично, нікуди. Один єдиний сміттєспалювальний завод є у столиці, але він навіть з київським сміттям впоратися не може. Завод працює цілодобово і без вихідних.

СЕРГІЙ КРИКУН, ДИРЕКТОР ЗАВОДУ "ЕНЕРГІЯ":

"Якщо хоча би був ще один завод, то це могло би вирішувати проблему майже повністю на сьогодні. Тобто ці два заводи могли би утилізувати майже усі відходи, які утворюються у місті Києві"

Наступна проблема – відсутність законодавств або недотримання вже наявного. Навесні 2018-го Київрада ухвалила рішення обмежити в столиці використання поліетиленових пакетів у торгівлі. Проте лише в окремих магазинах з’явились сумки з інших – екологічних матеріалів. 

На державному рівні жодних рішень щодо заборони поліетиленових пакетів немає й досі.

ОЛЕКСАНДР ЧИСТЯКОВ, ГОЛОВА НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ РАДИ:

"Вихід з цієї ситуації – це перехід країни на екопластик, який у природному середовищі розпадається протягом двох-чотирьох років"

Позбутися поліетилену в закладах торгівлі і перейти на екопластик – обійдеться нам дорого, кажуть в асоціації постачальників торговельних мереж. Хоча б тому, що в Україні біопакети практично не виготовляють.

"Нам необхідно буде платити більше. І скоріше за усе ми будемо платити десь в середньому у два рази більше. За відмову від звичайних поліетиленових пакетів і перехід на біорозкладні. Тому що це сировина інша, це нове обладнання, це переоснащення обладнання", – запевняє директор асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

У світі 33 країни повністю заборонили використання та обіг поліетиленових пакетів. Ще 53 країни ввели часткову заборону, або податок на пакети. А у Кенії за використання поліетилену дають до 4 років в’язниці, або штраф – 40 тисяч доларів.

Українське законодавство передбачає два види штрафів. Перший, якщо йдеться про масштабне забруднення підприємствами– від 360 гривень до 1360. Другий – за локальне, поодиноке засмічення. Наприклад, викидання сміття з вікна або посеред вулиці. Суми смішні: від восьми з половиною до 17 гривень.

Цього року з'явився законопроект, який у випадку ухвалення може впорядкувати ситуацію з непотребом. В Мінекології підрахували – на впровадження нової ініціативи потрібно два роки. А поки затвердили план поводження з відходами.

Остап Семеракday.kyiv.ua

ОСТАП СЕМЕРАК, МІНІСТР ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ:

"Сьогодні ми уже на фінальному етапі ухвалення Кабміном закону про управління відходами і до кінця цього року всі обласні адміністрації повинні затвердити регіональні плани, де буде міститися інформація, де будуть сміттєзвалища, де будуть сортуватися, які технології будуть застосовані для того, щоб зменшити кількість відходів"

Між іншим, закон, який в усій державі впроваджує роздільний збір сміття вже понад рік, як ухвалений. Закупили навіть спеціальні контейнери. Проте і цього закону дотримуються одиниці.

"Крім законів дуже важливо поміняти свою поведінку, поміняти своє відношення і зменшувати використання пластику в щоденному житті. Це буде реальний результат", – наголошує міністр.

Не чекаючи реальних кроків від держави, українці подекуди самі дають раду з непотребом. Такі ініціативи існують локально – в межах селища, міста, району чи невеликого двору.

Здати поліетиленові пакети та інший пластик можна самостійно і за гроші. Приміром в Києві та області є сотні пунктів вторсировини. Відшукати найближчий можна на спеціально розробленій карті. Звідси непотріб передають до сміттєпереробних підприємств.

"Люди такі, їх ще треба виховувати і виховувати. Не знаю, як, якими біг-бордами, чим не скажу", – наголошує киянка Анна Стефанович.

М. Солонар, О.Сорокіна та А.Несевра, "Час: Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
Окупанти не дають відновити міст у Станиці Луганській: Марчук пояснив чому
Наступний матеріал
Виступ Президента перед студентами Нацуніверситету біоресурсів і природокористування – завершено
Loading...

Посадовці Мінекології заробляли, незаконно видаючи ліцензії на небезпечні речовини – СБУ

Дії РФ можуть спричинити екологічну катастрофу в Керченській протоці та Чорному морі – МінТОТ

У Керчі повідомили про нові екологічні проблеми, спричинені побудовою Кримського мосту

У світовій політиці екологічна тема вже стала трендом, Україна на черзі – Єрмолаєв  

Політичні партії взялися розігрувати екологічну карту на виборах – експерт

Як регіони України використовують кошти від екологічного податку – інфографіка