Звалище медичних і хімічних відходів знайшли екологи у промисловій зоні середмістя Харкова. Гори небезпечного сміття впритул до ртутних ламп й анальгетиків – звалені просто під ногами. На думку екологів, сміттєзвалище створило підприємство "Харків-Еко". Воно переробляє такі відходи. Але там відповідають, що до шкідливого непотребу не причетні. У ситуації розбирались кореспонденти "5 каналу".
Будівельне сміття упереміш із медикаментами. На таку картину натрапили екологи у промисловій зоні середмістя Харкова: "Ось залишки ртутних ламп битих, які ще не прибрали. Це останнє, що вони не прихована тут. Вчора картинка була краща".
Від звалища відходів до житлових будинків 15 хвилин пішки. В одній з цих осель живе Юлія Кулинич. Жінка переконана, що сусідство зі сміттєзвалищем вкрай небезпечне для її родини: "У нас в кожному будинку вже по 5 осіб від онкології повмирали".
Звалище екологи виявили поруч із територією підприємства "Харків-Еко". Ця фірма утилізує такі самі небезпечні відходи. За законом, цей непотріб мають або спалювати у спеціальній печі або передавати на утилізацію іншим підприємствам. Екологи переконані, що гори сміття – саме результат недбальства "Харків- Еко".
"Нас шокувало, що вони збирають небезпечні, в першу чергу хімічні, відходи, що містять ртуть, медичні відходи. Їх прикопують і спалюють на своїй території. Яке там зараз забруднення, абсолютно незрозуміло", – обурюється еколог Сергій Шапаренко.
Найбільше екологів непокоїть те, що "Харків-Еко" планує розпочати утилізацію ртутних відходів, а також виготовляти ртуть, прогнозовані обсяги – понад 2,5 тонни на рік. Проте фахівці переконані: для налагодження такого виробництва на цьому підприємстві немає належних умов.
"У місті неможливо забезпечити санітарно-захисну зону. Це повинна бути не просто випалена, відчужена земля, це повинна бути засаджена на 50% зеленими насадженнями шириною. Як в Харкові це можна організувати? Ніяк", – наголошує еколог Олександр Богданіс.
На громадських слуханнях щодо відкриття переробного майданчика керівництво "Харків-Еко" від звалища відхрещується. Мовляв, ця територія їм не належить. Хто там господарює – не знають.
"Якщо ви бачили – там будівельне сміття, цемент лежить, ви ж знімали! Цемент не утилізується, бочки. Навіть ті залишки ламп, які там… у нас лампи складені всі на складі. Я ж не можу взяти лампу і кидати поруч себе під ноги", – запевняє директор ТОВ "Харків-Еко" Сергій Поляков.
На новому майданчику обіцяють переробляти сировину лише з Харкова. Працюватиме він раз на місяць, запевняє співвласник підприємства. Вирішувати, чи надавати ліцензію на утилізацію та виробництво ртуті у Харкові, має Мінекології.
Через підозри у численних порушеннях із боку "Харків-Еко" харків'яни провели альтернативні слухання. Та чи враховуватимуть їх у Міністерстві – невідомо.
Якщо майданчик будуватимуть за межами міста, харків'яни готові допомогти підприємству з пошуком ділянки. З вимогою ліквідувати небезпечне звалище екологи вже звернулися до Міністерства екології. Заяви планують відправити і до екоінспекції.
Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, Харків, "5 канал"
"Розкіш" по-окупантськи: моторошні кадри з середмістя окупованого Сімферополя – ФОТО































