Земля вкрита попелом, на снігу – їдка чорна речовина, а люди задихаються від викидів. Це Сміла на Черкащині. Довкілля забруднює місцева ТЕЦ. 7 років тому підприємство перейшло на опалення дровами. Проте необхідне очищувальне обладнання на станції досі й не встановлене. Через це – вся сажа летить на місто. Найбільше страждають люди, що мешкають у радіусі 1 км навколо підприємства.
Таким шаром сажі вкриті вулиці та подвір'я в усьому мікрорайоні, розповідає місцевий мешканець Петро Нечипоренко: "Це все, оцей мікрорайон, в межах 500-700 метрів оце навколо, дістає до мікрорайону Шевченково. А тут до самої річки, на льоду сніг, все чорне".
Вікна не відчиняють навіть у спеку, а випраний одяг сушать у квартирах. Люди скаржаться, що сажа в повітрі небезпечна як для довкілля, так і для здоров'я.
"Вони спалюють, забруднюють, потім всі нечистоти під час повені-дощу стікають вниз до річки. Забруднення річки, масляниста така суміш тече, раніше ловилася тут риба, прекрасна природа була, зараз немає", – бідкається мешканець Сміли Ігор Яременко.
Вперше попіл, який падає на голови, сміляни побачили 7 років тому. Коли місцева ТЕЦ відмовилася від вугілля і перейшла на дрова. Окрім нашарувань сажі, біля людських осель з'явився склад деревини, бідкаються місцеві.
"Тут склади, близько 200 кубів лісу вони спалюють кожної доби на опалення. Тут видно і товсті, а отам складена нормальна деревина", – показує голова квартального комітету Олександра Пляченко.
Люди вже не раз зверталися до керівництва ТЕЦ із проханням удосконалити систему фільтрації на підприємстві: "Обіцяють, обіцяють, фільтри коштують дорого. Мені так сказали, що вистачає їх на 10 місяців, їм не вигідно виходить ставити та міняти їх".
Люди укотре прийшли до воріт ТЕЦ, щоб запитати в керівництва, де обіцяне фільтрувальне обладнання. Проте директора підприємства на місці не виявилося: "У міськвиконкомі він по робочих питаннях. Коли з'явиться – невідомо".
Не було керівника і у міськраді. Давати коментарі телефоном Володимир Пилипів відмовився: "Не можу, я у відпустці зараз. Поки що ні з ким ви не поговорите".
Вже декілька разів станцію перевіряла та штрафувала еконіспекція, але усунути виявлені порушення керівництво ТЕЦ не поспішає.
"Зафіксовано перевіркою перевищення гранично допустимих концентрацій забруднючої речовини, а саме оксиду вуглецю, майже в 2,5 рази. Підприємство і посадовці були притягнуті до відповідальності адміністративної. Також неодноразово ми їх штрафували. Вважаю, що дану проблему можна вирішити шляхом модернізації газо-очисного обладнання", – звітує перший заступник начальника екоінспекції центрального округу Сергій Поліщук.
Доки керівництво дбає лише про прибуток і не чує прохань людей – у повітря вилітає сажа. Медики кажуть: таке повітря небезпечне і для дітей, і для дорослих.
"Ішемічна хвороба серця, хронічні ішемічні захворювання легень, бронхіальна астма, бронхоектатична хвороба, інші легеневі захворювання. І не тільки легеневі", – перераховує завідувач пульмунологічного відділення лікарні Антон Лисенко.
Люди знову готують звернення до екологів і влади з надією, що їм допоможуть і можна буде, нарешті, відкрити вікна.
Яна Лимаренко, В'ячеслав Ромодан, Черкаська область, "5 канал"
"За два дні все згоріло": оприлюднені наслідки "хімічної атаки" у Криму