В Україні почали щепити проти грипу. Протягом цього тижня дистриб'ютори мають доставити вакцину до усіх аптек. Цього сезону епідеміологи очікують на новий вірус, якого ще не було в Україні – це "Мічиган", новий варіант штаму грипу А H1N1. Пік рівня захворювання прогнозують наприкінці грудня. А нині медики реєструють лише гострі респіраторні інфекції.
До Центру грипу приходять дані з усіх областей України. Ось нові цифри – більше 70 тис. хворих лише за минулий тиждень. Втім, поки – це захворювання на гострі респіраторно-вірусні інфекції, більшість з яких парагрип. Випадків захворювання саме на грип ще не фіксували. Хоча торік в цей період вже були зареєстровані перші хворі.
Цього сезону пік епідемії грипу вірусологи прогнозують на останній тиждень грудня. Очікують циркуляцію трьох штамів – "Гонконг", "Брісбен" і новий для України варіант штаму грипу А H1N1 – "Мічиган". Що очікувати від нього – ще не зрозуміло у повній мірі.
Симптоми "Мічигану" як і в інших штамів – висока температура, яка піднімається раптово, та головний біль. Людина почувається погано з перших годин. "Це реосортант. Вірус H1N1 викликає захворювання, яке перебігає тяжко. Він одразу вражає нижні дихальні шляхи, а не так як інші віруси. Його треба почати лікувати у дні, навіть перші години захворювання", – наголошує лікар-інфекціоніст центру медико-санітарної допомоги №2 Дарницького району Тетяна Лущіцова.
З понеділка в аптеках почала з'являтися перша вакцина від грипу, що включає усі штами, які циркулюватимуть цьогоріч. Є як французького, так і корейського виробництва. Наявність вакцини в аптеках столиці можна відслідкувати онлайн. Цьогоріч ціни на неї починаються від 180 грн і вище. Вакцина запізнюється до деяких аптек цього року – через провину постачальників, як кажуть фармацевти. І запевняють, що на кампанію з щеплення це не вплине.
Щеплення в поліклініках безкоштовне. Пацієнт купує лише вакцину. Єдина проблема – донести її без порушення температурного режиму 2-8C°. Перепади температури впливають на якість вакцини. В першу чергу, медики радять зробити щеплення тим, хто перебуває у групі ризику та постійно контактує з людьми. "Це зазвичай люди похилого віку, хворі на цукровий діабет, люди з проблемами серцево-судинної системи", – уточнює сімейний лікар Тетяна Синельченко.
За даними вірусологів, щороку в Україні від грипу помирає від 12 до 390 людей. У більшості випадків це люди 30-64 років. Медики кажуть, що щеплення – єдиний спосіб уберегтися від ускладнень, які дає грип.
Юлія Божко, Михайло Третяк, Олександр Павленко, "5 канал"