Ціна, яку заплатила Україна за перемогу над нацизмом у Другій світовій війні – колосальна. Військові втрати сягнули 4 мільйонів українців, загинули ще 5 мільйонів цивільних, які жили тоді в Україні. Ще мільйони людей були депортовані за її межі. Хоча реальні цифри на росії всіляко намагалися занижувати, українці знають про жахи тієї війни. Нині ж потерпають від "рашизму" – злочинного режиму, який, кажуть історики, бере свій початок ще зі "сталінізму". Які історичні факти про Другу світову війну росія так ретельно намагалася приховати і чому їм не вигідно, щоб ми знали правду – Лідія Середюк розповість.
Гинуть пачками, та все одно пруть великими групами. На найгарячіший бахмутський напрямок окупанти безперервно кидають живу силу, так намагаються прорвати оборону українських воїнів. Від цієї тактики ефективності мало, як результат, – колосальні втрати загарбників. Таке ведення бою російської армії бере початок ще з часів Другої світової війни, проаналізували історики.
"Ті самі людській хвилі дуже добре знають люди, які досліджували битву за Дніпро, коли описуються спогади німецьких кулеметників, які просто божеволіли від того, що радянські війська наступали і вже перегрівалися кулемети, а радянські хвилі просто не скінчилися. Фактично, це саме ми зараз бачимо під Бахмутом. Так само концепція "Київ за три дні", це передвоєнна радянська концепція про те, що "малой кров'ю на чужой території", – розповів військовий історик, керівник експертної групи у сфері оборони та страткомунікацій міноборони України Василь Павлов.
Тоталітарний режим, що був у радянському союзі, перейшов до сучасної росії, проводять паралель українські історики. Прикриваючись своїм "побєдоносієм" у Другій світовій, московити розпалили війну проти України вже у 21-му столітті. Свої злочинні дії кремль виправдовує нібито боротьбою з нацизмом. Хоча нині росія вчиняє саме як гітлерівська Німеччина у 40-х роках.
"росіяни сприйняли непокарання як слабкість світу, бо вони можуть повторювати, насамперед повторювати свою агресію і злочини. Бо дві держави, які розв'язали Другу світову війну, нацистський і радянський союз, але на шибеницях опинилися лідери однієї держави, а лідери іншої держави опинилися в теплих кріслах міжнародних організацій. І зараз ми маємо наслідок, що росія головує в Раді безпеки ООН", – пояснив співробітник центру дослідження воєнної історії ЗСУ Іван Патриляк.
Утім, "велику перемогу" у Другій світовій війні, якою звикли хизуватися росіяни, вдалося здобути завдяки зусиллям українців. Адже їх найбільше було мобілізовано до червоної армії.
"З території України були мобілізовані близько 7 мільйонів військовозобов'язаних до лав червоної армії. На території України з 41 по 44 роки були задіяні 61% всіх сухопутних сил вермахту фронту", – зазначила заступниця директора національного музею історії України Людмила Рибченко.
І саме Україна зазнала найгірших руйнувань, хоча у російських підручниках з історії про це не напишуть.
"Офіційні радянські про матеріальні втрати України були меншими, ніж реальні. ну для того, щоб піднести роль росії у російській федерації, яка у відносних величинах набагато менше втратила, ніж Україна", – каже завідувач відділу історії Другої світової Інституту історії НАНУ Олександр Лисенко.
Про роль євреїв, кримських татар, греків і поляків, які теж воювали в червоній армії, на болотах традиційно замовчують, а внесок українців у перемогу над нацистським режимом суттєво применшують.
"У них вся війна іде: Брестська фортеця, битва за москву, сталінград, Курська дуга, Берлін – все. Тобто, територію України вони не розглядають і тому абсолютно зрозуміло, що в їхній свідомості: у цей момент або нічого не відбувалося або жили ті страшні бандерівці, якими вони всіх лякають", – наголошує військовий історик Василь Павлов.
Тому російська ідеологія "побєдобєсія" – ніщо інше, як перекручена історія і привласнення чужих заслуг. Цей культ дотепер насаджують у московії і намагаються це зробити на тимчасово окупованих територіях України.
Але традиційних велелюдних парадів 9 травня у багатьох російських містах цього року не буде: там побоюються "терористичної небезпеки". Водночас для України події Другої світової війни насамперед – пам'ять про жертв шести років кровопролиття, винуватцями якого стали два злочинних режими: "нацистський" та "радянський". І якщо перший вдалося подолати, то другому, що переродився у путінську росію, Україна продовжує ламати хребет.
Лідія Середюк, Микола Довгий, "5 канал"
Читайте також: "Ленд-ліз" у Другій світовій – і тепер: що змінилося і чи справді у війні це – панацея
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою:
електронне голосування парламенту не потрібне – доведено війною – Осадчук.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.