Музей
Музей 5 канал

Побачити на слух: інклюзивний аудіогід допомагає незрячим відвідувати музей Харкова – як це працює

Читайте по-русски
Художня колекція музею складається з 25-ти тисяч експонатів

Інклюзивний аудіогід розробили у Харкові. Завдяки проєкту люди з вадами зору можуть долучитися до мистецтва. Контент дозволяє відчути атмосферу твору, почути опис картини та уявити, що саме на ній зображено. У Харківському художньому музеї за допомогою аудіогіда можна відвідати виставки картин українських та західноєвропейських митців. Як це працює? - розкаже Оксана Нечепоренко.

Дмитро Крупка - на незвичній екскурсії у художньому музеї. У три роки він втратив зір і зараз відчуває лише світло. Донедавна чоловік дратувався на екскурсіях, адже не розумів, що перед ним. Тепер слухає аудіогід.

"Як людині, яка не може побачити і не може відчути ту картину на дотик, дуже важливо і дуже треба професійно це викласти, щоб було і цікаво, і зрозуміло", - зауважує відвідувач музею.

"Тут ми відчуваємо вітер, який гонить ці хмари, який розвиває там різні бандеролі, ці прапорці. І особливістю цього художника є написання такої поверхні води", - можна почути в музеї.

Художня колекція музею складається з 25-ти тисяч експонатів. Донедавна екскурсії для людей з порушеннями зору були лише власною ініціативою співробітників.

"Я розуміла, що це дуже складна робота - розповісти людям проте, чого не бачать. Це треба знайти такі слова такі порівняння, які тактильно цим людям знайомі. Але це треба висловити словами", - пояснює Валентина Мизгіна, директорка музею.

Інформаційне наповнення - від співробітників музею, а слова підбирали з педагогами, які працюють з незрячими людьми.

"Є люди, які хочуть всі деталі картині дізнатися, тому що це призводить в якесь почуття людини. Ми коли дивимося, теж сприймаємо це по-своєму, і у нас свої емоції народжуються. І коли ми це описуємо, то теж відбувається і з тією людиною, хто слухає цю екскурсію", - каже Наталя Кубанська, викладач образотворчого мистецтва та рельєфного малювання.

До десяти творів українських митців цього разу додалося ще 10-ть - західноєвропейських. Щоб скористатися гідом - достатньо на смартфон завантажити безкоштовний додаток і за допомогою супроводжувача, сканувати QR-код.

Задля самостійної екскурсії у програмі передбачений навігатор.

Ідею створення такого аудіогіду авторb проєкту запозичили у європейців. Гроші на його реалізацію збирали за допомогою спільнокошту та підтримки благодійників.

"Аудогіди допомагають нам побути наодинці з витворами мистецтва. Є історії, коли люди не ходять до музеїв, не ходять до театрів, не виходять поза межі свого кола, тому що там не зручно. І ось створення цього зручного середовища для всіх людей, щоб вони не комплексували", - пояснює Олена Зіненко, координатор проєкту інклюзивного аудіогіду.

Аудіогід розповідає як українською, так і англійською мовами. У планах - переклад французькою. Також фонограма доступна дітям. 6-річна Єва із задоволенням змінила урок мистецтва на подорож залами музею із аудіогідом.

Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Односельчанин привів москалів зі штиками": в Івано-Франківську згадували злочини НКВСників
Наступний матеріал
Гончарук заявив, що цьогоріч субсидії не зменшать
Loading...

"Бачу. Можу. Допоможу": в Харкові стартував велопробіг для незрячих і людей без порушень зору

Називає номер маршруту та сповіщає, де двері: у Вінниці запрацював трамвай із "розумним" маячком для незрячих – відео

На конкурсі юних науковців випередив 170 учасників із різних країн: школяр зі Львова змайстрував прилад для людей з вадами зору

Винахід українського школяра для незрячих визнано найкращим на міжнародній науковій конференції

Справжня смуга перешкод: яких зусиль коштує незрячим дістатися роботи від Дарницького вокзалу

"Доведеться залучати власні сили": чому незрячі київського осередку змушені добиратися на роботу, ризикуючи життям