Прилад для незрячих
Прилад для незрячих 5 канал

На конкурсі юних науковців випередив 170 учасників із різних країн: школяр зі Львова змайстрував прилад для людей з вадами зору

Читайте по-русски
Хлопець витратив тисячу гривень на деталі до винаходу та майже рік безперервної роботи

У Львові школяр змайстрував прилад для людей з вадами зору. Винахід розрізняє 70 кольорів, подає сигнал про перешкоду та визначає рівень освітлення у приміщенні. Зі своїм пристроєм 11-класник Дмитро Лопушанський переміг у всесвітньому конкурсі юних науковців у Малайзії. З юним вундеркіндом познайомилася Марта Шикула.

Спереду є датчик кольору – він відповідає за функцію визначення кольору. Другий на корпусі – фоторезистор, він визначає рівень освітленості. Спереду датчик відстані, який відповідає за третю функцію визначення перешкод. Є також динамік, який відповідає за озвучення всіх функцій. Збоку літійіонна батарейка.

Ця невеличка пластикова пляшка з кольоровими дротами, насправді, – прилад, який спрощує життя незрячим. Її винахідник – 11-класник Дмитро Лопушанський

"Навіть не знаю, чому, може, тому що в мене поганий зір і я собі уявив, як саме це буде людям, які взагалі нічого не бачать. Як вони живуть, як орієнтуються у світі. І я подумав, що хочу зробити соціальний проект саме незрячим людям. Назвав я пристрій "Хелпіайс". Чому саме так: поєднав два слова "хелп" і "айс" як допоміжні очі. Цей пристрій не може замінити очей і зору, але як доповнення може бути використаний",– пояснює юний винахідник.

Тисяча гривень на деталі та майже рік безперервної роботи. Юний винахідник залучив і батьків. Ті намагались максимально підтримати сина.

"Скорше так підняти його дух особливо, коли він уже дуже змучений був, коли щось не виходило. Але моя допомога була більше морально-психологічна. Наприклад, в якихось тестових роботах, як треба було записувати якісь дані, щось потримати, кольори я тримаю, а він записує з комп’ютера, коли треба було ще одна пара рук", – розповідає батько Дмитра.

Інженерією хлопець захоплюється з дитинства, розповідають рідні. Дмитро закінчив "айті" курси та мріє після школи вступити на факультет комп’ютерних технологій.

"У дитинстві він складав "Лего", різні конструктори і в принципі любив такі ігри розвивальні змалечку. Потім він почав займатися робототехнікою, "айті" та електронікою", – пригадує мати Оксана Лопушанська.

Прилад Дмитра тестуємо з Оксаною Потимко, яка також брала участь у створенні "Хелпіайс". Жінка не бачить, тож з власного досвіду радила хлопцеві, що необхідно людям із вадами зору.

"Не завжди ти можеш пам'ятати на дотик, якого кольору в тебе светр, чи штани, чи куртка. Прилад допомагає визначити колір і одягатися естетично. Третя функція – освітлення, то знаєте, скільки я раз спала при світлі, бо не знала, що воно увімкнене ", – зауважує Оксана Потимко. 

Зі своїм пристроєм Дмитро переміг на конкурсі юних науковців у Малайзії, випередивши понад 170 учасників з різних країн світу, отримав і нагороду від Президента. Тепер хлопець готується до ще одного конкурсу та мріє, що "Хелпіайс" запустять у серійне виробництво.

Марта Шикула, Євген Радіон, Львів, "5 канал"  

Попередній матеріал
Рішення суду за позовами Коломойського: посли G7 висловили стурбованість
Наступний матеріал
В Україні "громадянський конфлікт": ведучий телеканалу "1+1" розкритикував Коломойського за сказане
Loading...

Не боїться навіть глибини: на Львівщині пенсіонер сконструював автомобіль-амфібію

Майже Tesla: на Львівщині пенсіонер власноруч змайстрував електромобіль – відео

Українці створили 3D-принтер, який друкує з будь-яких металів та сплавів

"Тихіші за пилосос": у Китаї з'являться міжміські потяги на автопілоті третього покоління

"Реалістичність польоту дуже висока": тернополянин зробив бюджетний авіасимулятор

Диво на Тернопільщині: українець збудував енергоощадний будинок із пляшок