Мультифункціональний пристрій для незрячих HelpyEyes від українського винахідника Дмитра Лопушанського виборов "золото" на XXVI Міжнародній конференції молодих науковців ICYS-2019. Девайс учня Малої академії наук може визначати кольори, рівень освітленості та відстань до перешкод, що значно полегшить життя людям із вадами зору.
"Було насправді складно. Я бачив, які сильні й потужні роботи в конкурентів. Я переживав, але я зміг зосередитися, подолав хвилювання і страх, і представив свою роботу гідно на цьому міжнародному рівні. Багато людей підходили й цікавилися моєю розробкою", – розповідає Дмитро Лопушанський.
Цьогоріч Україну на ICYS-2019, що відбулася в Малайзії, представляли вісім школярів – учнів МАН. Загалом учасники вибороли п'ять медалей та два спеціальні призи:
- "Срібло" отримала Євгенія-Анастасія Рудик (м. Київ) з математичною роботою про криволінійні двокутники.
- Павло Сливка теж здобув "срібло" за "безконтактний детектор вібрацій". Пристрій збирає інформацію про об’єкти на відстані шляхом зчитування вібрацій.
- Дарія Тищенко (м. Суми) отримала бронзову медаль за дослідження маловідомих методів розв’язування рівнянь.
- Ще одна "бронза" – у Михайла Ветлужинського (м. Дніпро) за комп’ютерну програму, яка заощаджує час програміста і дозволяє оминути процес вирішення вже розв'язаних задач.
Окрім медалей, українська команда отримала ще два спеціальних призи: Владислав Мороз (м. Дніпро) за дослідження, в якому пояснюються парадокси, що виникають при гравітаційних маневрах у космосі; Яна Головацька (м. Чернівці), яка провела дослідження з фізики і встановила багато особливостей коливання маятника в резонансному режимі, не описаних у науковій літературі.
"Українська команда – одна з найкращих команд, яка виступила в Малайзії. Вісім учасників і сім високих нагород – це високе досягнення. Підготовка до конференції почалася з вересня і тривала майже сім місяців. Дітей готували фахівці МАН, викладачі провідних українських університетів. Напередодні конференції, протягом місяця, щодня кожен із членів української команди в онлайн-режимі студіював англійську з носієм мови, вчителем із Канади. Під час занять англійською вчитель відшліфував англійський варіант кожної презентації", – зазначила керівник української команди Наталія Поліхун.
Варто зазначити, що на науковій конференції в Малайзії було представлено 170 проектів із 26-ти країн світу з фізики, математики, інформатики та екології. Роботи українських школярів, за словами спеціалістів, можна практично втілювати в життя.