Вшанування загиблих на ЧАЕС
Вшанування загиблих на ЧАЕС 5 канал

Роковини трагедіїї на ЧАЕС: як люди вшановували пам'ять загиблих унаслідок катастрофи

Читайте по-русски
Радіоактивна хмара після вибуху накрила територію України, Білорусі, Росії та чимало європейських країн

33 рази пролунав дзвін над Меморіальним курганом Героям Чорнобиля. О 1-й годині 23 хвилини по опівночі вшанувати пам'ять загиблих та згадати події 26 квітня 1986 року прийшли кілька десятків людей. Серед них переважно учасники ліквідації аварії на четвертому енергоблоці.

"Ви знаєте, дуже важко говорити про це. Тому що наша молодість пройшла там. І після цього взагалі страшно було, страшно вливатися в ось це ось життя", – каже колишня працівниця Чорнобильської АЕС Єлизавета Ауліна.

Єлизавета Карлівна ледь стримує сльози. 26 квітня 1986 року про вибух четвертого енергоблоку на Чорнобильській АЕС вона дізналася близько сьомої ранку. Саме в той день жінка мала би працювати, але не судилося.

"Я була замість заступника начальника цеху. І я була на оперативці головного інженера Дятлова. На моє щастя. Просто на моє щастя, він не дуже любив жінок. Коли розробляли цю програму іспитів, я запитала: "Мені виходити?" Він сказав: "Ні". Всіх, кого він витягнув,  їх уже немає", розповідає жінка.

Радіоактивна хмара після вибуху накрила територію України, Білорусі, Росії та чимало європейських країн. А доза радіації в кілька десятків разів перевищувала вибух бомби в Хіросімі. Достеменно невідома й кількість постраждалих.

"Ми... Ніхто нічого не думав, що буде далі. Треба було йти туди, де грязно – йшли туди, де було чисто – теж ішли туди. Так що все виконувалося так, як було наказано. Я був весь час там. З 26-го (квітня 1986 р. – прим. ред.) по 1988 рік, я працював там", – ділиться спогадами ліквідатор аварії на ЧАЕС Євген Сучков.

Відтоді щороку до пам'ятного знаку героям Чорнобиля приходять безпосередні учасники тих подій, колишні працівники станції, родичі ліквідаторів та просто небайдужі. У руках тримають свічки та квіти, згадують події, вшановують загиблих.

"Тут похоронені пожежники, люди з цехів. З нашого цеху немає, а з цеху реакторного, електроцеху. Поминаємо їх тут. І якраз 33-й сьогодні рік, коли ми сюди приїжджаємо", – зауважує колишній працівник станції Ілля Босаковський.

"Я завжди сюди приходжу. Перш за все, я згадую хлопців: Акімов, Новоперевощенко це ті, які закінчили зміну, і вони думали, що подолали цього ядерного монстра, і вони не злякались, не втекли, коли відбулася ця аварія. Вони зробили все за регламентом", наголошує Юрій Самойленко.

За загиблими традиційно служать панахиду. Після б'ють у дзвони 33 рази. Рівно стільки років від дня трагедії.

Дзвін пам'яті над меморіальним курганом героїв Чорнобиля лунає щороку 26 квітня, о пів на другу ночі. Символічно оскільки саме в цей час сталася аварія, яка сколихнула увесь світ.

Евеліна Михайленко, Валентин Стрельцов, Василь Дендін, "5 канал".

Попередній матеріал
Винахід українського школяра для незрячих визнано найкращим на міжнародній науковій конференції
Наступний матеріал
Пленарне засідання Верховної Ради – трансляція
Loading...

Про них не забули: в Чорнобилі відкрили музей на честь героїв-ліквідаторів ядерної катастрофи

Вшанування пам'яті ліквідаторів аварії на ЧАЕС: церемонія покладання квітів – відео

Електричка через Білорусь та спецзахист: один день з життя працівника ЧАЕС – ФОТО

Місто-привид: як повільно вмирає залишена людьми Прип'ять – ФОТО

Вивіз радіоактивних труб ЧАЕС: у Київській області затримали фуру

Новий дім: безпритульних цуценят із ЧАЕС відвезли до США