Прип'ять

Встигнути до сутінок: волонтери взялися прибрати від сміття місто-привид Прип'ять

5 канал

У Зоні відчуження губляться найрізноманітніші речі – невідомо яким чином і хто їх втратив, але багато знаходять шкарпеток і спідньої білизни

У Зоні відчуження влаштували прибирання. Волонтери та туроператори організували толоку в місті Прип'ять та на інших територіях. У масках, рукавичках та спецодязі – усі охочі збирали сміття та відмивали графіті зі старих стін. Наскільки чистішою стала Чорнобильська зона відчуження – далі:

За колючим дротом – місто-привид. Понад три десятки років тут – ні душі. Місце найбільшої радіаційної катастрофи в історії людства. Прип'ять, як і вся Чорнобильська зона – один з популярних в Україні напрямків для іноземних туристів.

Торік зону відвідало понад 70 тис. туристів. Лише сьогодні вранці їх заїхало більше сотні. Відвідувачі часто засмічують популярні туристичні маршрути, каже екскурсовод Олена Лупеха. А тому в спецодязі та рукавичках взялася за прибирання.

Каже, страху через перебування тут – немає: "А чого страшно, радіація чи зомбі?"

Поліетиленові пакети та пляшки від оковитої – те, що встигла назбирати Олена: "Зазвичай тут сталкерів багато. Тут бачите, смітників немає, тому така ситуація сумна виходить. Але я сподіваючись, що ми це виправимо. Найближчим часом поставимо ще урни в Прип'яті".

Прибирають непотріб тільки з вулиці, в будинки не заходять, оскільки ті в аварійному стані. Працювати волонтери та туроператори можуть тільки до заходу сонця. Увечері тут категорично заборонено перебувати – через суціальну темряву і окремі ділянки із підвищеною радіацією.

У центрі Прип'яті стадіон. Правду кажучи, те що від нього залишилося. Трибуни збереглися ще в тому стані, що були 33 роки тому. Ця територія вельми популярна у туристів. А тому сьогодні її активно прибирають.

"Найрізноманітніші речі. Це елементи одягу. Це шкарпетки і спідня білизна валялася. Я не знаю, яким чином вони її тут втрачають. Але знаходиться дуже багато всього", – знизує плечима екскурсовод Дмитро.

Ще однією проблемою є графіті на стінах та визначних спорудах, які частенько залишають після себе туристи. Їх сьогодні відмили.

"Тут залишають надписи "тут був Вася у такому-то році". Ми усіх цих Вась звідси видаляємо. Тому що, насправді, Чорнобильська зона та Прип'ять – це музейне місце", – наголошує керівник туристичної компанії Ярослав Ємельяненко.

Йоган приїхав побачити Зону відчуження з Англії. Каже, це місце туристично-привабливе, а тому смітити тут не слід: "Мені дуже сподобалась Прип'ять, це дуже цікаве місто. Я би з радістю побував тут влітку. Я вважаю, що влітку це буде пост-апокаліптичне місто, повне дерев".

Прип'ять поступово відроджується, у цьому впевнений Олексій Бреус, який був оператором 4-го енергоблоку ЧАЕС у 1986 році. Саме тут він жив до аварії: "Отам якраз мої двері. Маленька кімнатка. Двері виходили в бік Чорнобильської АЕС. Воно сюди повертається у вигляді туристичного. Це безумовно. Це теж повернення до життя".

Добровольці та туроператори зібрали декілька кубометрів сміття. Таким чином підготували Прип'ять до нового туристичного сезону та 33 роковин Чорнобильської катастрофи. Сьогодні у зоні відчуження перебувати цілком безпечно. Радіаційний фон лише трохи вищий, аніж у Києві.

М.Солонар, І.Костюк, "5 канал"

ПРОКОМЕНТУЙТЕ